Veszteség mentes hang továbbítása HDMI-n, Win 10 alatt

Fórumok

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy Win10 alatt, hogyan lehetne a hangot HDMI-n keresztül veszteség mentesen, eredeti formában továbbítani, ahogyan pl: a KODI csinálja? Milyen drivel kellene alá?

Ugyanis, amikor KODI-t használok, akkor megjelenik a kimeneteknél a "wasapi" formátum és mikor egy olyan filmet indítok el a lejátszóban, aminek a hangja mondjuk DTS, akkor az erősítőn megjelenik a DTS formátum és abban szól a film is. Ha ezt WIN10-nél egy VLC-vel teszem, akkor semmi nem történik, max a hangátvitel szerinti 7.1 192kb jel megy át, amit beállítok a hangvezérlőben.

A filmek miatt igazából jó a KODI lejátszás is, de ha mondjuk a TIDAL hifi verzióját szeretném lejátszani (master) minőségben, akkor a 192kb már nagyon kevés, illetve egyértelmű, hogy valamilyen butítás konvertálás zajlik a háttérben...természetesen a TIDAL lejátszó szoftvere se ajánlja fel pl: a WASAPI driver-t.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2020. 08. 23., v – 16:38

Ha az erosito kiirja a konkret codec nevet (esetedben pl. DTS), akkor biztos, hogy direct pass-through modon megy at a hang, azaz maga a tomoritett stream erkezik meg az erositobe es maga az erosito vegzi a dekodolast. A VLC biztos, hogy tudja ezt (a DVD lemezek hajnalan (idestova 20 evvel ezelott), SB Live! + SBDIF eseten siman ment az AC3 es a DTS is), a Tidalnal nem tudom mi a codec, de az biztos, hogy az erositodnek is ismernie kell es az alkalmazasnak is kezdemenyeznie kell a pass-through-t. 

Szerintem nem. Ez olyan dolog, amely az alkalmazas retegre tartozik szerintem. Az alkalmazas tudja, hogy minek milyen codecje van, igy az alkalmazs lehet az, aki megkerdezi a rendszert, hogy a pass-through kimenet milyen formatumot tamogat (pl. nem is minden atviteli csatorna ad lehetoseget arra, hogy a codeceket megbeszeljek az eszkozok). Ha pedig hozzaszamolod, hogy mixelnie is kell adott esetben (tobb program szol egyszerre, stb), akkor plane kb. lehetetlen a feladat. Tehat ez olyan dolog, amelyet az alkalmazasok kezdemenyeznek (ezzel megkapjak a hangezkoz kizarolagos hasznalati jogat is).

Egyebkent nem hiszem, hogy ez az amit keresel. Marmint, a HDMI kepes tomorites mentes hangatvitelre, de a direct pass-trough az nem azt jelenti, hogy nincs tomorites, hanem a codec dekodolasa outsourceolva lett az erosito szamara. Sott, mintha digitalis kimenet eseteben (pl. SPDIF eseten tuti), alapbol mindig RAW PCM formatum lenne hasznalatban. 

A 192kHz sample frekis musoranyag nem valószínű hogy bármely szolgáltatónál a kinalat része lenne. A tidal esetében a maximum az 96kHz, de a forrásanyag jó eséllyel 44.1, tehát resample történik, az pedig nem feltétlenül jó megoldás, kizárólag a veszteséget hívatott csökkenteni, javítani semmit nem fog, de még simán ronthat is az eredeti műsorjel minőségén. Ha pl CD rip a forrás, akkor az 44.1kHz-es samplinggel kell lejátszani.

https://www.whattowatch.com/amp/news/what-bitrate-does-tidal-play-back

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Áh, várjunk. A 192 biztos kbit és nem kHz? Próbálom megfejteni a problémád és mivel nem vagyok a téma felkent szakértője, nekem is gugliznom kell hozzá. Aztán keresgélés közben megakadt a szemem a következőn: "PCM (2-8 csatorna, maximum 192 kHz/24 bit)"

Az én emlékeim szerint a PCM a külső forrásból érkező, digitális adatfolyam, amivel igazából már nem nagyon van dolga az erősítőnek. Ha a DTS feliratot látod az erősítőn, akkor meg olyan formátumú adatot kap, amivel dolgoznia is kell.