Polgár Tamás - Emberi Tényező

Magyar irodalom nem dúskál az informatikai krimikben. Ebbe a könyvpiaci űrbe próbál Polgár Tamás regénye beleférni. Információbiztonsági krimi, melyben jó és rossz hacker feszül egymásnak Budapesten, egy túszejtéses bankrablás közepén. A neves informatikai szakértő próbálja segíteni rendőrséget egy bombával felszerelt, távvezérléses, robot-wurstlimacska hatástalanításában, és az azt irányító hacker elfogásában.

A történet négy szereplőre próbál fókuszálni. A késői negyvenes, magánéletileg sikertelen, fekete kalapos hackerre, aki élete utolsó nagy dobásával próbálja megkeresni a nyugdíjra valót és beírni a nevét a hacker történelemkönyvekbe. Nálánál tíz évvel fiatalabb információbiztonsági szakértőre, aki sikertelenül próbálja felhívni a politikusok és a köznép figyelmét a modern digitális technológiák rosszindulatú felhasználásának veszélyére. A maradi, bőrnyakú, nőgyűlölő kommandós rendőr őrnagyra, aki mindent erőből akar megoldani. Végül, a jól kinéző, a rendőrségnél a neme és a szakmája miatt kissé mellőzött, túsztárgyaló pszichológus nőre.
Helyet kap még kezdetben négy, aztán már csak három sablon túsz, a szubmisziv biztonsági őr, egy háborús menekült fiókvezető-helyettes nő, és a nevelőotthonos tini kislány. Közülük az egyik kakukktojás. Némi visszaemlékezéseken keresztül megismerkedhetünk egy kicsit a szereplők hátterével, amit különféle módokon már ezerszer láthattunk filmekben és regényekben.
Ha mindezen átrágjuk magunkat eljutunk a borítékolható és még jóindulattal is épp csak abszurdnak, de komolynak semmiképp nem nevezhető lezárásig. Belibben a gonosz politikatündér a fekete limuzinban, szegény túszokat bedarálja az igazságszolgáltatás, a jó hacker meg csuklóból készül Snowden szerepre. Az utolsó pár oldalon még megtudjuk, hogy mi lesz a sorsa a fekete kalapos úriembernek. A korábbi klisétenger után legfeljebb ekkor ez egy gyereknek okoz meglepetést.
A könyvet becsukva, nekünk csak annyi marad, hogy feltegyük a kérdést, kellett ez nekünk?

Nem vagyok tisztában a regény születésével, de a könyv elolvasása után az a kép alakult ki bennem, hogy a szerző a kanadai bujdosása közepette, egy este a Kardhal című filmet nézve alaposan bevacsorázott vega pizzából, amitől elpilledve begyűrte feje alá a Hacking for dummies könyvet és betakaródzott az Anarchisták kézikönyvének laporellóra nyomtatott változatával. Reggelre kelve megszületett az ötlet, került melléje pár életrajzi indíttatású kiszólás, és kétszázötven oldalban máris testet öltött a mű. A könyv egyik legnagyobb előnye pont ez, a rövidsége, mert a történet sablonos és kiszámítható. Hogy mennyire?

Most mindenki dőljön hátra és hunyja le a szemét és próbálja kitalálni, hogy vajon mi az első csavar a történetben! Annyit segítek, hogy két szereplőnek közös romantikus múltja van. Tessék maradni a 90-es évek szintjén. Igen. Kitaláltátok. Az.
Aki esetleg szeretné, kitalálhatja azt is ki a kakukktojás a túszok közt. Segítsek? Ki szokott a legártatlanabb lenni egy ilyen témájú filmben? Megvan? Akkor már a könyv vége is ismerős lesz.

Mindezek ellenére még menthető lenne a történet, ha a szereplői valami abszurd módon nem a saját magukról mutatni próbált képnek a paródiái akarnának lenni. A rendőr őrnagy, aki úgy működik mintha nem a rendőrség állományában lenne. A paranoid, fekete kalapos hacker, aki hetekig figyeli a bankfiókot, pillanatok alatt megtalálja az ellenfelének a régi gamer becenevét, de elfelejti profilozni a saját búvóhelyével azonos szinten lakókat. A túsztárgyaló aki pillanatok alatt tisztában van az elkövető kilétével, de mégsem gyorsítja meg a túszok kiszabadítását. Az infóbiztonsági szakértő, aki McGuyvert kezd játszani egy defibrillátorral és egy kézi mikrohullámú szkennerrel.
Erre még rátesz egy lapáttal a „jó oldalon” álló szereplők szakmaiatlansága. Általánosan elmondható, hogy a való életben a legtöbb ember a munkáját törekszik a legprofesszionálisabban elvégezni. A könyv szereplői mind jelentős szakmai tapasztalattal rendelkeznek és mégis olyan dolgokat tesznek ami szembemegy a szakmaisággal, vagy épp a szakmájuk etikájával. A rossz oldalon álló szereplő annyival könnyebb helyzetben van, hogy neki nem kell az etikával foglalkoznia.

A könyv megpróbál egyfajta, laikus számára is érthető bevezetőt nyújtani a hackerek világába úgy, hogy mindig van egy hülye akinek el kell magyarázni a dolgokat, szájbarágós ízt adva a mondanivalónak. Csakhogy a világ amit mutat anakronisztikus, 15-20 évvel ezelőtti. A technikák azóta jóval kifinomultabbá váltak, a magányos farkasok világát átvették részfeladatokra specializált emberekből álló csapatok. A korábbi hacker challengek, már-már lovagias szívatások is múlt részei. Ma blackhat vonalon kőkemény harc megy, aminek sokszor erőszakos vagy épp egészségre igencsak káros következményei lehetnek. Az egyedileg programozott és scriptelt megoldások helyét átvették a toolkitek. A bruteforce megoldások helyett előregyártott szótárak és hash táblákból vannak jelszók kinyerve. A feketepiacon töménytelen legális és illegális adatbázis kapható. De még a klasszikus, és teljesen túlértékelt képességnek, a zárnyitásnak is megvannak a filléres elektromos eszközei. (Köszönjük elektromos fogkefe gyártók.)

Ehelyett kapunk egy felesleges, összehasonlító elemzést az otthon kotyvasztható brizáns robbanóanyagokról. Bónuszként nyakon borítva a hacker lét fals, sohasem volt pátoszával. És akkor még nem beszéltünk még a rendőri vonalról, vagy épp az UAV rendszerek detektálhatóságáról, bár ez utóbbiak a közemberek számára még a hackerek világánál is kevésbé van szem előtt.

Pedig a könyv alapötlete jó lett volna, csak egy csípetnyi só és bors kellett volna bele. Ha a túszdráma csak egy mozzanata lett volna egy hosszabb, komplexebb eseménysornak. Ha a szerző kicsit jobban beleássa magát a jelenlegi információbiztonsági és biztonságtechnikai trendekbe. Ha megjelenítésre kerül, hogy mennyi idő, agyalás, fejtörés, szisztematikus kódpiszkálás és pöcögtetés, mire egy-egy hiba a felszínre kerül.
Hogy a jó oldalon álló szereplők hozzáértő csapatok részeiként dolgozzanak. Hogy a rossz tényleg agyafúrt és ne egy felnőni képtelen infantilis balek legyen. Hogy a rendőrök között legyen a munkájához kicsit értő.

A könvy több forrásból is megvásárolható, de a szerző pillanatnyi körözött státusza miatt, azoknak akinek ilyen irányú etikai aggályai vannak, érdemes megfontolás tárgyává tenni.

Akik szeretnék az olvasást egy kis hackeléssel feldobni, azoknak felhívnám a figyelmét arra, hogy a könyv elérhető a Google books-on keresztül, és az előnézeti mód hibás beállítása miatt megfelelő hívószavakkal, 50-60 oldalas részletekben az egész könyv olvasható, letölthető. Ha ez nem lenne elég kihívás, akkor a szerző nevére és az ABC betűire keresve letiltott előnézeti oldalakat kaphat az ember, amiken sárga négyzetek jelölik az adott betű helyét. Némi OpenCV kóddal a négyzetekbe behelyettesíthetőek a karakterek és onnantól könnyen automatizálható a teljes szöveg helyreállítása. Scriptelni szeretők próbálkozhatnak a egy-egy mondatra történő keresésre és a találati listában visszaadott szövegrészletek összefűzésével, de némi óvatosságot igényel a dolog, mert a túl gyakori lekérdezések triggerelik a Google botok elleni védelmi mechanizmusait.
Végül, de nem utolsósorban, a könyv eljutott pár könyvtárba is ahonnan némi social-engineeringgel másolatra tehetünk szert.

Bármelyiket is választja az ember jobban fog szórakozni a könyv olvasásánál.

Hozzászólások

Melyik? Amikor a hazfoglalo retket pofanlovik? Vagy amikor elmeselik, hogy valami drogos szar osszevereset rajuk akarjak fogni? Vagy melyik a kamu? Ha a vs NE videó, akkor te már régen halott vagy, csak még nem tudsz róla :/

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Tomcat pályafutása egy mondatban: C64 | Revenge on the sorozat ... | Polóbolt | Athina | Bombagyár | Buzitüntetések |  Robbantás előkészületek Robinnal | Fogda | Tolvajkergetők |  Kanada(?)

Ricsi te meg nem kaptal sallert, mint ahogyan Novak sem a videoig. Ez nem baj, soot.. csak ne itelj belole. Nem dol el, hanem reflexbol elfordul balra es egyensulyt veszit egy kis simogatasrol. Terdre esik es felugrik azonnal. Valoban nem volt komoly ereju raketa, de ettol ez meg nem az az eses ami szineszkedes.

Vortex Rikers NC114-85EKLS