A Google szerint spammelek

Van egy kis szerverem az amazon felhőjében. Évek óta néhány kis forgalmú domain web és mail forgalma fut róla.

Pár napja a google minden kimenő levelet a spam mappába rak.
DKIM, SPF, DMARC, ADSP beállítva, a fejléc szerint a google is úgy látja, hogy passed.
RBL listákon nem találom a szerver címét.
A senderscore nem minősít, mert ehhez kevés a forgalom.
A forgalom az összes domain-re együtt is kb. 50-60 bejövő és 4-5 kimenő levél havonta.

Mi a bánatért gondolnak ezek spammernek, és mit lehet tenni, hogy megváltoztassák a véleményüket?

Hozzászólások

Azért vagy spammer, mert nem az ő fizetős gsuite business ügyfelük vagy, ez elég ok rá! :)

Sakk-matt,
KaTT :)

subs.
____________________
echo crash > /dev/kmem

Vagy van a subneteden egy igazi spammer.

Nekem is hasonló a problémám, igaz nem minden levél megy a google-nél spam-be, csak találomra. De idegesítő. Nekem a két szerver 83 és 92-es senderscore-al rendelkezik, s minden más is tökéletes.

Saját domain, Telekom smarthosttal küldök és engem is szivat:
- az olyan gmail címekre, amikre gyakran írok, általában megérkezik, de néha ott is spambe teszi;
- a ritkán vagy sosem használt cél gmail címek esetében meg szinte mindig spambe teszi;
- yahoo.fr egyből spambe tol;

Van-e Google Search Console (korábbi nevén: Webmaster Tools) regisztrációd a domainhez, és ha igen, akkor ott mit mond a domainre?

Átirányítás nincs valamelyik fiókon egy @gmail.com fiókra?

S.

Céges levelezés gyakori velejárója a telefonálgatás:

"elküldtem, spamben nézted?"

A Gmail a felületén írja, hogy miért rakta az adott levelet spam mappába. Az mit mond?

subs +

btw hasonlóba én is belefutottam, szintén VPStől, de akár helyi ISP fixIP-s verziójából is.

Mondjuk ott nekem csak "rendszerüzenetek" jöttek gmailre. És nézem spam spam spam.. Pedig SPFDKIMminden* _is_ be volt lőve az adott domainre.

"Nem Spam, Nem Spam, Nem Spam" nyomogatása után egy idő után eltűnt és nem került spambe, hogy csak nálam-e az egy jó kérdés, mivel csak én kaptam meg ezeket az üziket egy címre.

Más, volt nagyobb cég, ahol volt gmail-re több átirányítás, akkor mindig szépen szólt a gmail hogy ez sok lesz.. valamit kezdjek már vele + ezt meg azt állítsak át. Ott megtettem amit írt a "howto", nem jeleztek vissza hogy spambe került volna bármi is, bááááár... azok az ügyfelek szerintem azt sem veszik észre ha nem kapták meg az emailt vagy ha Spambe került... (~~50es nagyságrendű üzenet van hogy megtelt a gmail fiókja a címzettnek ..., ha szólunk jobb esetben ~10 foglalkozik vele a többi meg le se sz....rja)

ps +1.: volt olyan domainem (saját használatú VPS, ugyan azzal az IPvel évek óta) ami elsőnek spam jelölésre került, nagy nehezen nem lett az, majd eltelt ~X év és megint spamba kerültek az üzenetek... Nem értem mi alapján, a szerver konfigon sem változott semmi, az IPn sem, az alhálózaton sem.

off

Két javaslatom is van:
- próbából pár 100 millió fiókkal csináld ezt meg, és lehetséges, ha már egy jelentős százalékban megtanulta, akkor onnantól a többinél sem lesz spam, de nem biztos. :)

- lépjél be a világ összes gmail fiókjába, ahol még nem állítottad be, küldj oda levelet, tanítsd be és problem solved! :)

Elmennek az egerek a bagolyhoz:
- Figyelj ide! Gáz van! Mindenki bánt minket, védekezni nem tudunk, és tele vagyunk már ezzel a helyzettel. Mit csináljunk?
Mire a bagoly:
- Hát, változzatok át sündisznókká! Azokat senki sem bántja!
-Ööö...Izé...és hogyan változzunk sündisznókká?
-Az már nem az én gondom. Én csak a stratégiai kérdésekkel foglalkozom.

on

Sub, kíváncsi vagyok a megvalósítható megoldásra.

Sakk-matt,
KaTT :)

Csak tippelek:

Nem lehet, hogy valaki az egyik általad küldött levelet spam-nek jelölte, és ezért a gmail betett valami olyan (nem publikus) kalapba, ahol a kockázatos küldők vannak?

Vagy ilyesmit nem szoktak?

Ami ugye azt jelentené, hogy a Google a saját, komplex "ez spam vajon?" algoritmusa mellé adott súllyal beemelte a címzettek véleményét arról, hogy az adott levél spam vagy sem. Valljuk be, ez abszolút logikus lépés lenne, és szerintem szinte biztosan így is van.

Mert az OK, hogy a levélhalmaz KÜLDŐJÉNEK van egy saját véleménye arról, hogy az általa küldött levél spam-e (nyilván NEM spam), de vajon ugyanígy gondolkodik erről az összes címzett? Szinte biztosan van közöttük 1, vagy 2, vagy ki tudja hány, aki szerint a kapott email bizony spam. Bedobja a spam-be, és ezt a "véleményt" a GMail "visszaemeli" az összes többi címzettre, illetve hát akár a levél küldőjére - és a későbbi levelekre.

Valójában tehát arról beszélünk, hogy az "ez a levél spam-e?" kérdésre adott válasz egyáltalán nem objektív. Hiszen egy vásárolt címlistára küldött "akciós ing ingyen szállítással" email-t is érzékelhet a címzett NEM SPAM-nek, és a teljesen jogosan kapott fizetési felszólítás email-re is nyomhat a címzett (frusztrációból) EZ SPAM-et.

De persze könnyen lehet, hogy a G ilyen szempontból többet enged meg a GSuit-os levélküldőknek, mint a nem GMaileseknek... ;-)

A logok szerint az elmúlt 120 napban kiment 29 levél. Ha valaki ebből képes "statisztikát" csinálni, azt remélem takarítónak sem veszi fel a Google. :) Tegnap persze küldtem legalább ugyanennyit tesztelésként, és az mind a spam mappákban landolt.

Ráadásul minden levél olyan címzetteknek ment, akiket személyesen is ismerünk, heti rendszerességgel beszélünk velük, szóval legfeljebb véletlenségből ránthatta át valaki az egyik levelet a spam folderbe valamikor.

Ez rendben is van, ez a dokumentált és elvárt működés.

De eddig azt feltételeztem, hogy ez a levél *tartalmára* vonatkozik. Szóval ha küldök egy vegyél tőlem vérhaskonzervet levelet, és ezt te spam-nek jelölöd, akkor ha mondjuk egy bot mindenféle címekről ugyanezt (vagy eléggé hasonlót) küld, akkor az is megy a spam mappába.
És ez igazából nagyon jó.

De mi van, ha egyszer küldök egy spam-et, bejelölöd, de minden más levelem nem spam? Az összes minta egyezés annyi, hogy ugyanaz a feladó, van benne egy köszönés, meg az én aláírásom, meg valami magyarul írt szöveg közötte. Ha ennyi alapján spam-nek gondolja, az azért már túlzás. Nem?

Persze nem tudom, hogy igazából hogyan működik, a google algoritmusa.

de ez mindig is így volt: kellett írni levelet.
mail szerver setupolásnál alap volt, hogy a yahoo-nál, gmail-nél, hotmail-nél ezeket végig kellett csinálni.
És emlékszem, hogy napok múlva reagáltak, szerintem közben figyelték,hogy spam-ek érkeznek-e az ipdről (yahoo-nál biztos).

tuti, hogy használnak mindenféle IP listeket, nem elég, hogy mindent jól bekonfigurálsz. Teljesen lutri volt, hogy az a VPS, ami épp jutott, annak az IP-jének milyen "reputation"-je van a google-nél, yahoo-nál, hotmail-nél. Valamelyinél még arra is emlékszem, azt is kellett igazolni, hogy az IP teljes mértékben az én ellenőrzésem alatt van...

ez szerintem inkább függ attól, hogy az IP előző "tulajdonosa" (használója) miket küldözgetett... de szerencse kérdése

de ez ennél bonyolultabb szokott lenni: én úgy is jártam, hogy egy egész /16-os (!) (amiben benne volt az én IP-m is, nyilván :) ) szubnet belekerült valamelyik RBL-be... és ez nagyon elkezdte befolyásolni az email-ek legitimitását.
Persze, tévedés volt, pár hétig tartott az egész, de akkor is szívás.

szerintem használnak ők grey/black listinget ÉS whitelistinget is.

amúgy meg, nem az emailhez tartozik, de érdekes: volt olyan, hogy az IP blokk, amit a szolgáltatóm adott - tévedésből -, a GEOIP szerint Iránba került.
Iszonyat, hogy mennyi minden le lett hirtelen cenzúrázva... Aztán a szolgáltató új IP-ket adott, úgy oldódott meg a dolog.

Kb. 10 évvel régebben telepítettem az első mail-szerveremet, mint ahogy a Gmail egyáltalán létezik.
Nem volt itt semmi baj, amíg ezek a nagy mamutok rá nem telepedtek a világra, és nem akarták ők sz...ni a spanyolviaszt. Most meg persze mindenki hajbókoljon nekik, találja ki a gondolataikat előre, mert akiről úgy gondolják, hogy nekik nem szimpi, az eláshatja magát.

Plusz, amíg az emberi léptékű rendszerek alkották a levelezés zömét, addig tényleg írt az ember a postmaster@-ra, ha valami nagyon nem stimmelt, és valami elkezdődött. Ekkora rendszereknél meg persze nem bírják a supportot. Írtak egy rakás howto-t, ha azzal nem jutsz semmire, így jártál. Problémamegoldó emberig eljutni az gyakorlatilag teljesíthetetlen küldetés.

Hát, a havi 4-5 levél nem hiszem, hogy a Bulk Sender kategória :)
Ráadásul tök ugyanilyen beállításokkal itthon hostolt domain-ről napi 1000-1500 gmail-re menő levél rendben megérkezik.

De egyébként mindent teljesítek, amit csak szeretnének, rendben vannak a DNS mezők, van SPF, DKIM, DMARC, és a levél fejlécében ott is van, hogy ezeket ellenőrizte, és rendben találta...

Hi, nekem is volt ilyen gondom. Látszólag minden rendben volt, de a google betette a spam-be a leveleket. Amelyik ügyfél jelezte, hogy baj van, mindegyiket megkértem, hogy a leveleket, amiket spam-be tett jejöljék meg, hogy nem spam. kb. 1 hét után jött helyre. Azóta nincs gond.

cs.

Bár ez nem teljesen ugyanaz, de
egy hete ígéri a gmail, hogy "short period of time" és lekerül egy domain a fekete listáról és lehet levelet küldeni, nem fogja kiszámíthatatlanul visszadobni a gmail szervere a leveleket. (Persze az elején még elnéző voltam, mert elég sok spammet sikerült elküldeni. És ez az én hibám is volt.)

Aztán csak nem hagyott nyugodni, hogy
- az idő múltával egyre rosszabb a megítélése a domainnek a googlenél, pedig nem mennek spamek (kívülről, belülről, mindenhonnan néztem), akkor volt high a megítélése, amikor mentek a spamek, másnap egy kicsit rosszabb, negyednap pedig bad.
- a levelek azonnali visszadobásának aránya 30% és 50% között mozog
- mi abban a spam szűrés, ha azonnal újra küldve a levelet az megérkezik normálisan?
- mindenféle raley-en átvezettem a gmail felé menő leveleket
- a fizetős gsuite-ba minden probléma nélkül megérkeznek innen ezek a levek (hogy a holló vájná ki a..)

Aztán röhögve mondta a főnököm, hogy ne azzal bajlódjak, hogy honnan, mit küldök, hanem, hogy hová küldöm. Szerintem ő se gondolta komolyan, de neki lett igaza. Az gmail mx-ket kigyűjtve a logokból szép kis minta rajzolódott ki melyik IP fogadja el a leveleket és melyik vágja vissza, fixen megadva az mx-eknek ip-t, mennek a levelek (még).

Én itt találtam olyan black listet amit az mx nem dobott ki:
https://www.dnsbl.info/

Amúgy én digiocean-os szerverrel küzdöttem. Végül feladtam és mentünk google apps-ba. NEmtom amazon mennyire spammer heaven. Digi ocean az. Állítólag gmail nem szereti a vps-es helyeket.