A kérdés a címben:
VMware/Proxmox/Hyper-V/Citrix(XCP-ng)/RHEV(OVirt)/Custom KVM/etc...
Elonyok, Pro/Kontra, ki miről váltott, hogy vált be, stb.
- 3891 megtekintés
Hozzászólások
Ez azért igencsak feladat és lehetőségfüggő. Például van ahol adott okok miatt Xen-ezünk (sima klasszik, semmi xenserver), másutt pedig a Hyper-V Cluster adott volt, mert academic licensz jár a Windows Datacenter kiadásra is és illeszkedik a Win-es környezetbe.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek nem technológiák, hanem virtualizációs management eszközök. Technológia a xen, kvm, vmware esxi, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, igen jogos. Igazabol a fontiekben a Proxmox/Custom KVM/RHEV vonalat ha egybe vesszuk, akkor lefedi azt, amit te irsz.
Igazabol az is kerdes, hogy hasznaltok-e egyaltalan valami management rendszert, vagy KVM (esetleg Xen) egy szimpatikus distro-n es annyi?
Mondjuk egy jol osszerakott, megscriptelt (live migration, HA, etc...) Custom KVM folveheti a versenyt egy "dobozos" cuccal?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi a cél? Mit szeretnél pontosan? Akármelyik jó lehet akármire, de nem biztos ,hogy az az ideális, ha nem tudjuk mit akarsz.
Ár/értékbe a proxmox teljesen jó, de pl. van olyan feature ami a vmware-be van, ami viszont sokkal drágább, de megint van olyan ami a hyper-v-sbe van. stb
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem akarok semmit, ez inkabb cska ilyen felmeres, mi az elterjedt, kinek mi a tapasztalata a kulonbozo megoldasokkal.
En is hasznalok tobb mindent, ahogy a helyzet megkivanja, csak erdekel masok velemenye.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindegy, hogy mire. Amúgy Linux alatt egy másik OS-en valamit kipróbálni Virtualboxot. VMware-ről váltottam (ha jól emlékszem, egyszer valami akcióban adtak egy licenszet hobbicélra. Aztán a következő ubuntuban már volt virtualboz, ingyen, csomagkezelőből).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2006 ota Xen, illetve Xenserver, valamint már tesztüzemben XCP-NG. Bevált, rugalmas, stabil, gyors stbstb.
Fedora 27, Thinkpad x220
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Otthonra, kísérletezni, tanulni operációs rendszereket, hálózatokat a Virtualbox főleg Linux hoston teljesen bevált. Régóta használom és erre a körre nekem hibátlan. Külön jó hogy könnyű benne virtuális hálózatokat készíteni, használni. És persze a pillanatkép, mentés-visszatöltés lehetőségek. Sokféle rendszer támogatása, régi Windows verziók is. Egyszer még OS-Xet is sikerült rajta működőre összehozni. Na és persze mindezt jogtisztán ingyen.
Komolyabb dolgokra, már házi szerverre is Proxmox. Nálam évek óta eddig hibátlan, az ingyenes verzió is. Folyamatosan fejlődik, grafikus felületen mindig újabb és újabb funkciók, beállíthatóság jön bele. Stabil, olcsó, jó rendszer. Külön jó benne számomra hogy Debian alapra épül, amit ismerek, tudom kezelni. A VM és CT lehetőségek benne egy gépen egyszerre nagy előny. Ahogy a szintén kiválóan működő snapshot és backup is. Meg a HA cluster, kiválóan működik, könnyen beállítható. És a ZFS. Ezeket és a stabil működését mind összeadva szerintem nem akármi hogy manapság akár ingyen, vagy támogatással nem sok pénzért ilyen szintű technika elérhető. Jó a dokumentációja és a közösség még mellé.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
KVM és LXC Proxmoxon.
Olcsó és nem ráz!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itthon unRAID-on KVM fut.
Laptopon kis dolgokra Windows 7-en egy VMware Workstation 12.5
Cégnél nagy dolgokra VMware vSphere 6.x
--
"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ez erősen projekt függő, én a következőket használom:
- Xen
desktopon a Qubes OS által :)
Mert Type1, és ingyenes, és open-source.
- VMware
egyszerveres projektekre, teszt környezetnek az ingyeneset.
komoly cluster/datacenter megoldásokhoz (az anyagi keretektől függő mértékben) fullos vSphere csomag
Mert Type1, és már bizonyított.
- KVM
Linux desktopon
Mert ehhez készítettek céges VM imageket :)
OFF:
- Hyper-V
Mert megérdemled ;)
--
zrubi.hu
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Felhasználástól és egyéni preferenciától függően :)
Kipróbálni / megnézni egy bármilyen rendszert vagy feature-t benne: VirtualBox
Otthoni háziszerverre / kiscéges környezetben biztos Proxmox-ot használnék
Kicsit nagyobb céges környezetben XCP-ng (most váltottunk át XenServer-ről, XenServer-re pedig ESXi-ről a backup rendszer miatt)
Nagyobb környezet pedig úgyis adott lesz, a nagyon Enterprise virtualizációra még nem volt lehetőségem rátekinteni, hogy melyik mit tud.
Átállással tapasztalatom az ESXi (talán 5.5?)-ről XenServer-re volt, kb 20 virtuális gép, 1-2 windows, többi ubuntu/debian/centos. Nekünk bevállt a driver csomag le > clonezilla backup > másik vason clonezilla restore > új driver csomag fel. Egy gépen kipróbáltam a linux live mindkét oldalon és NFS-en áthúzni a rendszert, az is működött - miért is ne működne :)
XenServer-ről XCP-ng-re még simán update-elni is lehet, tesztgépen kipróbáltam, simán ment. (Ettől függetlenül én egy full backup utáni újratelepítésre szavaznék)
XenServer/XCP-ng-t szeretem a backup system miatt > kimenteni NFS-en NAS-ra, azt egy bármelyik másik XS/XCP hipervigyor tudja importálni. XCP-vel csomó új feature is jött, amit az XS-ben átdobtak fizetősbe, de ez nem volt preferencia.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 a XenServer és az XCP-ng mellett, kis és középvállalati környezetben, standalone és HA rendszerben is.
Kifejezetten szimpatikus, hogy az ingyenes megoldással is sok mindent meg lehet valósítani, liszenszelve (vagy akár egy Xen Orchestrával együtt) pedig teljesen turnkey terméket kapunk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
XO-val azért vannak gondjaim..
Mentés nálunk úgy zajlik, hogy 2 host a rajta futó VM-eket export fileba NFS-en, majd ha kész akkor a másik hoston importálja. Ezt nehezen emészti meg nálam az XO, hogy ugyanazzal a névvel 2 helyen is van gép, és tök random, hogy melyiket látja, melyiket nem. Például az adott guest1VM a host1-en van és halted, közben van ugyanez a gép host2-n running, de azt nem jeleníti meg. Valamelyik guestet meg jól mutatja és kezeli. Az XCP-ng manager viszont tökéletes.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem biztos hogy jól értem miről van szó pontosan mert a XEN cuccokat nem ismerem. Csak annyit hozzá hogy Proxmox alatt a manuális, vagy időzített automatikus mentések is jól működnek, a mentéseket másik Proxmox hoston behúzva is eddig minden rendben volt. Ezen kívül Proxmox alat a HA cluster is kiválóan működik. Egyik hoston futó VM vagy CT ha a host kiesik kis idő hardware és hálózat sebesség főggően és automatikusan indul a clusterben működő másik hoston.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bug ami engem érint az egy XenServer / XCP-ng webes management felületen jön elő csak.
https://xen-orchestra.com/#!/xo-home
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem néha, átálláskor van ugyanolyan nevű, gép de ez sose jelentett gondot. Melyik verziód van ?
Fedora 27, Thinkpad x220
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most éppen semelyik, amikor kijött az első XCP-ng, az akkori verzióval próbáltam. De nem kerül semmibe felhúzni egyet, délután kipróbálom az aktuális verziót.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2014 környékén kínoztam a proxmoxot, nekem nem vált be. Sikerült kernel pánikot okoznom :)
Azóta biztos fejlődött, de már nem próbálkozom vele.
Részemről vmware a megoldás, mert ezt ismerem :)
A Xen egy jó dolog, de nem merem használni, mert kevés az olyan szaki, aki tényleg érti a xent, képes menedzselni és debuggolni a környezetet... szóval vmware, mert ahhoz értenek a legtöbben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg a Nutanix CE-et probalta mar valaki? Bar ez mar HCI es tenyleg nagyon "Enterprise" de hatha valaki ismerkedett mar vele...
Otthon sajnos nem tudom kiprobalni VM-en, mert AMD procim van es a Nutanix az only Intel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dupla
Fedora 27, Thinkpad x220
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még plusz érv az XCP-ng mellett.
https://xcp-ng.org/2018/09/21/xcp-ng-new-install-features/
Fedora 27, Thinkpad x220
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kerdes!
Lehet-e, es ha igen, hogyan egyszerre tobb virtualizaciot hasznalni linux alatt. Pl. Android Studio emulator + Virtualbox. Illetve lazan kapcsolodik, hogy ket Android Studio emulatoron lehet-e egyszerre futtatni ugyanazt a tesztet?
U-dash
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi ProxMox-ot használunk házon belül és ügyfeleknél is - hacsak nincs külön igény valami másra.
Elég sok HyperV környezetet migráltunk ProxMox-ra az elmúlt 1,5-2 évben, főként a költségek minimalizálása végett de sok olyan visszajelzést kapunk olyan ügyfelektől ahol nem csak mi tartjuk karban az infrastruktúrát, hogy a helyi szakiknak is jobban tetszik mint a HyperV. Meg persze nekünk is. :-)
Nem használjuk nagyon hardcore szinten meg semmi speckó vas nincs alatta de tud mindent amit kell és atom stabil. HyperV-nél valamit mindig reszelni kellett, itt nincs ilyen. (Bár az is lehet, hogy mi használtuk rosszul a HyperV-t...fene tudja.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hyper-v ingyenes nem? Nálunk legalább is ezzel érvelnek a Windowsos kollégák.
Bármi fail-over megoldást hasznaltok?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy Hyper-V Core szerver változat, az tényleg ingyenes. Viszont ha használni is akarod, akkor kell külön AD amihez mindjárt kell legalább 2 windows, meg managelni sem árt valami Windows-al. Ha kellenek a csilvili funkciók akkor meg kell a System Center Virtual Machine Manager. Szóval olyan Microsoftosan van ingyen :)
A legnagyobb gáz vele szvsz a biztonság. Agyon kell védeni, külön AD, szeparált hálózat, stb. különben a következő WannaCry után lehet nézni az encrypt-ált vhd-ket...
Proxmox +1 nálam is, főleg KKV területen dolgozom, ott nagyon elterjed. Stabil, könnyen kezelhető, olcsó ráadásul tud olyanokat amik igazi ínyencségek, pl konténerek és vm-ek keverve, Ceph cluster ami HA osztott külön storage nélkül stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A XEN (citrix) fizetős lett? 273 dolcsi?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, de helyette az XCP-ng egy ingyenes forkja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Saját használatra kizárólag VMware vSphere és kölöncei. Kb. a 4.0 verziótól kezdve. Miért? Mert bevált.
--
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akutális stabil debian + rá az aktuális xen csomagok. Ugyanezért. Működik, ismerem, annyi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor en is valaszolok a sajat kerdesemre :)
Sajat hasznalatra KVM/Proxmox.
Megrendelesre VMware vSphere, mert szo*jon a gyarto a problemaimmal, ne en :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most már értem pro körökben miért a VMware az általánosan elfogadott. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Xen, KVM, ... (minden ami, se nem VMware vSphere, se nem Hyper-V) esetén milyen szoftverek vannak VM-ek mentésére? (ami nem ugyanolyan, mintha fizikai szerver lenne mentve)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Xen esetén egy scripttel mentem a vm-et magába foglaló lvm partíciót. Azt meg áttolom egy másik gépre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kvm-nek ott a vzdump. A Proxmox-ban csináltak hozzá egy kiválóan működő kattintgatós felületet. Én NFS-re mentek vele, ott elég jó a teljesítménye, kikoppan a hálókártya és kéziféket húz a szervernek :) Munkaidőben érdemes korlátozni.
Ha ZFS-t használsz sokkal királyabb a send-recive. A Proxmox arra is csinált tool-t ami Peplication névre hallgat. Ezzel különbözeti mentés tudsz csinálni, mondjuk 15 percenként. Így nagyjából "észre sem veszed" a mentést, ez nagyon király, egy gondja van, hogy csak ZFS-en megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
KVM-re nem. A proxmox vzdump tudtommal a konténer jellegű virtualizáció mentésére való, lxc, openvz. Régen openvz-t használt a proxmox, egy ideje átállt az lxc-re.
Az openvz sima mappa (~chroot), amire ráftuttatja a virtualizációt. Kb egy sima mappa másolással, tömörítéssel lementetted, nem kell ahhoz varázsprogram. Az lxc is gondolom ilyen.
A KVM egy kicsit nehezebb. Saját kernel, saját fájlrendszer, image vagy lvm partíció.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A vzdump menti a kvm gépeket és atomstabil. Már több éles restore-n vagyok túl vele. A Proxmox-on a konténer mentést ugyan az a felület csinálja, de hirtelen nem tudom, hogy az is a vzdump-ot használja-e.
http://manpages.ubuntu.com/manpages/bionic/man1/vzdump.1.html
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hm, ez új infó, köszi. Akkor megnézem jobban, ha ismét a kezem ügyébe kerül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnéztem gyorsan, mert a mentést nem CLI-ből csinálom :)
Mindent ment a vzdump, ilyen fájlok vannak a storege-on:
vzdump-lxc-104-2019_07_13-09_45_02.tar.lzo
vzdump-lxc-108-2019_07_20-09_53_19.tar.lzo
vzdump-qemu-100-2017_01_24-12_56_20.vma.lzo
vzdump-qemu-138-2018_08_14-12_19_09.vma.lzo
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ma már az LXC sem sima mappa, hanem RAW imaget használnak (openvz-nél is jó ideje az image a default), benne FS-vel, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi az updatet, nem gondoltam, hogy ilyen szinten változtatnak az openvz-n is. 2010 körül, mikor a proxmox openvz-jét teszteltem, mappából dolgozott.
(Aztán dobtam is, mert ugyanazon linux rendszer openvz-n 4-5x több RAM-ot kért, mint opensource xen-ben. Állandoan ment az oom killer. Korábban itt írtam róla: https://hup.hu/node/144312#comment-1934520)
Viszont ha dobta a proxmox az LXC-re, gondolom később sem vált be annyira.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem azért dobták, mert nem jó az openvz (sokminden még mindig jobb benne) hanem mert az LXC a mainline kernel része, így egy node-on lehet vegyesen lxc és kvm is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni