helyi hálózat kiépítése otthonra

Sziasztok!

Sok éve már, hogy nem foglalkozom fizikailag helyi hálózatokkal, de tisztában vagyok a fogalmakkal, és fel tudom frissíteni a tudásomat is adott esetben.

Ötleteket várok arra, hogy ki mivel valósítaná meg az otthoni helyi hálózat kiépítését, ha nulláról kezdhetné.
Egyelöre abban gondolkozom, hogy egy 10"-es mini Rack-be raknék egy 12 portos patchpanelt, kontaset modult 3 konnektorral (1 modem, 1 router, 1 switch), illetve egy tálcát, mivel a modem alapból nem rackelhetö

Bejövö oldalom GPON optikai eszköz, ez csatlakozna egy kábeles router-hez (ide várom a javaslatokat), ami pedig egy switch-hez (12-16 portos).
Fontos, hogy minden gigabites legyen, Cat6 alapokon.

Ahogy számolgatom, a kábelezést, végpontokat leszámítva ez kb. 100 ezer forintos beruházást jelentene (költséghatékonyan).

Amire várnám a javaslatot, azok a következök:

- vezetékes router gigabit portokkal WAN és LAN irányban is, 10"-ba rackelhetö (optimális esetben), vagy tálcára (kevésbé optimális)
- 12-16 portos gigabites switch (10"-ba rackelhetö, ezt nem tenném tálcára semmiképpen).

Mindkettö jó lenne, ha passzív hütéssel rendelkezne, tehát ventilátorok nélkül.

Ami be van még tervezve, az a jelenlegi Wi-Fi router-em Access Point-tá alakítása, ami a lakás más pontján lenne, a rack-töl távol, és egy fali aljzaton keresztül csatlakozna a LAN-hoz.

Elsödleges szempont a költséghatékonyság, de nem azon az áron, hogy gagyi legyen a megvalósítás. Értelemszerüen nincs szükség többszázezres aktív eszközökre...

Köszönet a tippekért!

u.i.: azt hagyjuk, hogy minek, stb... meg ilyenek, kösz

Hozzászólások

Első körben az alaprajz és a helyiségek funkciói alapján eldönteném, hogy hova kerül AP, ami(k)nek mindenképp rezes végpontot adnék. Ugyancsak funkciók alapján döntenék arról, hogy hova kell ezen felül rezes végpont - sok éve még én is úgy voltam vele, hogy "mindenhova", most már azért kevésbé gondolom így :-) Persze abban az esetben, ha megvert az élet azzal, hogy IPTV-t kell használni, akkor sajnos adja magát a "minden tévéhez rezet" feladat, meg akkor is, ha nagy sávszélességigényű médiafogyasztásra akarsz lőni.

Routert, AP-t "csak úgy" ajánlani botorság lenne, az aktív eszközök azok, amit az összes motyóból a leghamrabb fogsz cserélni/kinőni - ráadásul a jelenlegi igények (kliensek számossága, forgalma) sem ismert.

A kontaset modult megnövelném még minimum eggyel a PoE-s AP-nak.

ubiquity APk, ubiquty router. ne nezelodj tovabb, bar nem hiszem, hogy 100k-ba ez belefer, hiszen egy AP kb 40k-50k, a router kb 25k-30k, tehat ket AP mar nem fer bele a 100-asba.

+1 Az Ubinak. De azért az AP -ra 40-50K becslés kicsit erős... Attól függ melyik AP, meg attól is függ, honnan veszed... LR-t vettem nemrég 35 körül volt. 8-60W switch szintén...

Szóval ha kicsit keresgél akkor talán belefér a keretbe. EdgeRoutert nem ismerem de nemrég láttam, hogy valaki szívott PoE AP-val, mert nem vitte. Pedig az is Ubi... Szóval érdemes jól összenézni a dolgokat.

- Kábelek, patch panel, aljzatok: cat5e ha elég a gigabit -> cat7 kábel és cat6a panelek ha előre gondolkodsz pár évet, lakást hosszabb időtartamra építünk (kábelből a 7 megfizethető, szerelvényekből én csak 6a-ig találtam választékot, azt is elég korlátozottat)
- Rack: gondolkozz el előre azon, hogy ahova tenni fogod, mennyi a hőmérséklet nyáron és télen, van-e klíma ott, van-e elegendő légmozgás, határesetben az is számíthat, hogy fel- vagy le rakod, valamint mennyi ott a por (faláttörés kulturált megoldása pl); a rack akkor is jobban hűl ha hálós ajtót kap és nem üvegeset, az sem hátrány ha az ajtó csereszabatos a kettő között, ha később hőmérsékletproblémád lesz, erre legalább egy eszközt a dobozban be kéne lőni, a hőmérséklet logolására [persze ha nyáron van klíma az adott helyiségre is kiterjedően akkor majdnem minden mindegy]
- Rack2: ha budget van akkor sokat spórolhatsz ha polcra konzzumer kategóriájú cuccokat teszel be, amik a te igényeidet kielégítik, de legalább egy helyen lesznek kulturáltan összepakolva. Nekem pl a rack méretezésénél a hp microserver, a upc csodadobozai is be lettek kalkulálva plusz egy kis tartalék
- switching-routing: switchnek szerintem majdnem bármi jó otthonra, ha ki tudja tölteni a számodra szükséges sávszélt, tplink zyxel, dlink (szerintem dlink, de attól függ neked mire van szükséged, de ha nagy a továbbított csomagok sávszéle, akkor drágább lesz), routerre én többet költenék, én pl pcengines apu vasra javaslok bármi neked tetsző linux/bsd alapú megoldást, aminek nem kell majd valamikor EOL miatt alternatív firmware-t keresni (ez ugye kívánságod ellenére nem rackes megoldás, illetve ha nagyon guberálsz a neten lehet hozzá rackes dobozt is találni, de ha jól emlékszem szürreálisan drága)
- a switching-routing dolgot még nagyon tovább lehet gondolni, de a nélkül, hogy tudná az ember milyen szolgáltatások hány végponton várhatóan milyen forgalmazással.... fentebb van aki cisco/juniper eszközt javasol, hát van az az otthoni hálózat amihez kell, de tényleg azon múlik, hogy neked mi is az otthoni hálózatod, mert sokunk számára ez overkillnek tűnik, de van aki bladeket pakol az otthoni full méretű rackjébe :)

Köszi a tippeket! A klimatizálás tényleg szempont, erre valóban jó lesz odafigyelni.
Pont a jövőnek szeretnék építeni, amihez nem kell hosszú évekig nyúlni, ezért a Cat6-ban gondolkozok. Az 1 Gbit még jó sokáig elég lesz, az biztos, és a vezetékes háló stabilitása, biztonsága a Wi-Fi ellenében, ami vonz.

A tálcás megoldáson is gondolkozok, lehet csak patchpanel lesz, a többi meg tálca. Ezzel bizony tényleg jó sokat lehet spórolni.

--
robyboy

Ha hosszú távra és rezes alapokban gondolkodsz, akkor helyiségenként (ahova viszel hálózatot, mert gondolom a vizesblokk nem ilyen :-)) egy vagy két dupla aljzattal számolj, olyan elhelyezéssel, hogy ne legyen szükség sok méteres patchkábelre. Igen, tudom, ez megdobja a végpontok számát, viszont lesz benne tartalék, bár mint írtam korábban, én (már) csak oda vinnék otthoni hálózatban rezet, ahova kifejezettem szükséges (nas, munkára használt gép, médiacenter...)
A WiFi esetében most jött ki a WPA3, én bevárnám az ilyen eszközöket - ha már a jövőnek építed a hálózatot...

Szerintem a cat6 pont nem éri meg, mert nem teljesíti a 10 gigabitet, ma meg már minden tudja a gigabitet, amihez viszont az 5e is elég, amihez a panelek/fali aljzatok, kábelek szinte ingyen vannak. 6a-nál kezdődik a következő lépcső a 10gbit (szerintem pár év és jönnek a konzumer cuccok 10 gigabit ethernettel, először a méregdrága flagship cuccok, majd pár év múlva a többi - Moore bácsi). A 6a és a 7-es kábel között árban gyakorlatilag nincs különbség. Persze ha jól szerelsz villanyt bármit betehetsz mert egyszerű lesz cserélni, csak általában nem ez a helyzet... a patch/falialjzat cseréje később is egyszerű lesz, csak hagyni kell tartalékot a kábelben az újraszerelvényezésre - ez sem mindig megy. Persze mindez otthon a workstation-nas/home szerver útvonalon lesz érdekes csak. Én nagyon élveztem amikor itthon gigabitre váltottam és a fájlok helyi tologatása hirtelen pikk-pakk ment. Szerintem hasonló üde érzés lesz bepattintani egy új switchet amikor megjönnek az első konzumer árú 10 gbit eszközök x év múlva. Amúgy érdekes volt, hogy a notik már rég tudták, és kommersz konzumer eszközgyártók csak jóval később jöttek ki az olcsó gigabitswitchekkel. (linksys dlink & co) Én kivártam itthon amíg megjöttek az olcsó gigabit "polcos" switchek is. Épp elfüstölt a régi és a dlink pont akkor dobta piacra itthon a gigabit dumbswitchét. Már minden asztali gép és laptop tudta akkor itthon, logikus lépés volt.

Amúgy igazad van, de én azt hiszem maradok a Cat5E-nél. Nem hiszem, hogy bármivel is ki fogom használni a 10Gbit-et, illetve, ha mégis, akkor majd Wi-Fi alapokon :) ha már ennyire elszaladunk. Amúgy semmi extra, nincsenek csúcs hardvereim, és lesz még hozzá kb. 2 IPTV is.

--
robyboy

Én azon is elgondolkodnék, ha pl. szép nagy házam lenne, akkor tuti, hogy bevésnék a falba egy szép csövet, és belehúznék egy sima cat5e kábelt, szépen csillagpontosan, minden szobába legalább egy aljzattal. Az ingatlan értékét növeli, hátha egyszer irodának akarod eladni :)
Sok kőműves melóval jár, de ha kész van, akkor boldogság :) Wifi szempontból én olcsó tp-linkeket vennék, openwrt dobnék az eszközökre, és 2-3 eszközből csinálnék egy repeater wifit.
A rack szekrények szerintem túl vannak árazva, én valami műanyag dobozba raknám az aktív eszközöket és felfúrnám a dobozt a falra, úgysem nézegetném állandóan a switch zöld meg sárga ledjeit :)
Szóval sztem mindent az ingatlanod mérete dönt el... sebesség szempontból nekem bőven elég lesz egész életemben a gigabit otthonra, egy fullos 1080p 5 gigás bdrip lesz a legnagyobb file, amit NAS-on tudni akarok... :)

Hasonlóképpen jár az agyunk... a kábelek falban lesznek vezetve, és igen, pont azért is, mert eladhatóbbá válik az ingatlan tőle - ha esetleg.
Rack árak ide-vagy oda, azt biztosan megveszem, ahogy a patchpanelt és a kontaset-et is. Az aktív eszközök meg mennek majd tálcára.
És Cat5E lesz az egész, mert tényleg elég otthonra.
Így még viszonylag "olcsón" meg is úszható majd a téma.

--
robyboy

Nemrég újítottam fel az otthoni hálózatot. Igaz nálam semmi nem megy a falban, de úgy voltam vele, hogy mivel most esett be a consumer piac tetejére a 10Gbps nem árt ha kicsit előre gondolkodom. Utoljára 2012 körül nyúltam hozzá mindenhez. Akkor volt router, meg cat5e kábelezés.
A Cat6 S/FTP PIMF elvileg 55 méterig képes a 10Gbps-re...és mivel az eszközök ilyen távolságon belül vannak, így simán jó lesz később ha csak switch kerül cserére nem az egész mindenség. Router meg NAS miatt nem aggódom az nálam már csak egy hálókártya csere lesz a gépben...

Igen, semmi extra, nem is a terhelés miatt építem ki, hanem a stabilitás, biztonság, meg a "miért is ne?" miatt.
Valamint, hogy növelje az ingatlan értékét.

Amúgy az 5GHz-es AC-s Wi-Fi is elég lenne, de ha megtehetem, hogy hálózatot építsek -egy kis nosztalgia- miért is ne tenném meg?

--
robyboy

Tíz éve még úgy voltam, hogy itthonra bőven elég a 100Mbps is. Kérdés, mennyi időre és hány felhasználóra tervezel?
Ha van rá esély, hogy gyerekek és van rá keret, akkor érdemesebb lenne a 10Gbps-re készülni legalább a kábelezéssel.
B verzió, hogy úgy lerakni a vezetéket, hogy könnyű legyen cserélni, ha később mégis gyorsabb kell. Értsd: ne falazd be, ahogy itt a "szaki" tette az antennakábel egy részével. :(

En a magam reszerol igy csinaltam.

A szobakba a falba bevesve egy 150x100 -as kotodoboz, amihez megy ket simolen cso (tap+utp).
Szintenkent egy kozpont helye kialakitva a szinti foeloszto melle.

Amit sajnalok, hogy nem csinaltam meg:
egy mennyezeti projektorkiallas.
(csak egy simolen cso a moziszobaba.)

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....