Fedora 26

Ma upgrade-eltem Fedora 26-ra. Eddig működik, de tegyük hozzá, még nem olvastam logokat. A qemu-kvm virtualizációban kaptam hibaüzenetet, mely szerint a virtuális CPU-nak egyes flag-jei hiányoznak, de megoldottam ezt is.

Aki használja a dnf-automatic nevű daemon-t, amely az automatikus frissítéseket hivatott elvégezni, mindenképp az új konfigfile-t használja, s figyeljen arra, hogy a korábbi timer és service már nem létezik, helyette rögtön másik három. A lényeg:


/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-download.service
/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-download.timer
/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-install.service
/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-install.timer
/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-notifyonly.service
/usr/lib/systemd/system/dnf-automatic-notifyonly.timer
/usr/share/man/man8/dnf.automatic.8.gz

Hozzászólások

A virtuális flagek problémáját hogyan oldottad meg?

Amúgy sose értettem, ha egyszer a Fedora frissességre megy, akkor miért nem gördülő disztró. Nem lenne radikális lépés tőlük. Amúgy meg idealista vadkapitalista bloatware-ista vagy a FedBloatOrával, XP kell használni :D Abból is x64-es SP2-es ruszki verziót.

Azért de, nagyon frissek a csomagjai. A rawhide-ban lehetnek törött csomagok, teljesen természetes, hogy nagyon nem működik. Amit én csináltam, az már nem rawhide, de még csak alfa állapotú a Fedora 26. Ahhoz képest teljesen megbízhatóan megy. Most szerencsére az rpmfusion is él hozzá, így nem kellett nekem elkészítenem a többnyire multimédiás csomagokat. Ráadásul javult a jogi környezet, lejárt az mp3 szabadalmi oltalma, így már szabadon felhasználható az algoritmus, bele is kerültek az mp3-as függvények, alkalmazások a repóba.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez igaz. Talán ki lehet ezt bírni egy olyan disztribúciónál, amelyből félévente van új release. Ráadásul csak azok nem frissülnek release-en belül, amelyeknek túl sok függősége, s így kockázata van. Kernel, böngésző, levelező, hangszerver, X szerver release-en belül is frissül, ha az adott projectben megjelenik új verzió. Ezek csak példák, nyilván egy rakás más dolog is. Desktop környezet viszont valóban nem.

A féléves kiadási ciklusokkal, s azzal, hogy mindig upgrade-elek, lényegében közel rolling release-ként használom, még ha tudom is, hogy szó szerint nem az.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

igen, pont innen indult ez a szál, hogy ha már a friss a cél, miért nem rolling. Szerintem is kb az a válasz, hogy elég friss az így is, meg láthatólag szerinted is, de azért az nem közel rolling. (illetve, hogy te így tolod alphaban, így nyilván közelebb van. Cserébe alphában tolod, de legalább majd lesz kit kérdezzek, hogy mi a szitu)

Azt szerintem nem szívesen vállalják be a Fedora fejlesztői, hogy széthullik az egész, mert desktop környezetben főverziót váltottak kisezer függőséggel. Így, ha az csak a következő kiadásba kerül bele, több lehetőség van a tesztelésre, meg a hozzám hasonló lököttektől is kapnak bugreportokat. Rendszeresen szoktam bugokat jelezni, ha időm és kedvem van, igyekszem annyira körüljárni a dolgot, hogy ne a „nem működik ez a sz.r” színvonalú hibajelzés legyen, hanem valódi támpont a hiba megtalálásához.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hivatalosan nem gördülő, de gyakorlatilag használható akként, mert félévente két jól irányzott parancs nem túl megterhelő művelet. Amit az XP-vel kapcsolatban írtál, tudom, mire, kire írod, de az nem én vagyok, szóval hagyjuk.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

azt próbáld ki hogy futtatsz kettő vagy több kvm és vmware gépet egyszerre.

Nem tapasztaltam ilyesmit, bár ezen 4.11-es kernel van. Vagy csak nem vagyok jó megfigyelő.

Szerk.: Vagy úgy érted, akkor van lassulás, ha vmware és qemu-kvm együtt fut? Mert ezt nem teszteltem, lévén nincs vmware-em. Nekem teljesen jó a qemu-kvm.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nyomtatnom is kellett, az is megy hibátlanul. Ahhoz képest, hogy csak közel két hónap múlva jelenik majd meg, már most unalmasan jó benne minden.

Mellesleg úgy tűnik nekem, sokat fejlődtek a software technológiák az utóbbi években, gondolok itt a különféle belső eljárásokra, automatikus tesztekre, ügyfelektől beszerzett automatikus bugreportokra, azok gépi előfeldolgozására. A Fedora érzékelhetően jobb minőségű a megjelenést követően, de már azt megelőzően is, mint volt mondjuk 10 évvel ezelőtt. Értelemszerűen itt most nem arról beszélek, hogy többet tud, mert ez nyilvánvaló. Sokkal inkább arról, hogy korábban jócskán akadtak kellemetlen bugok, amelyek miatt házilag kellett szögelni. Most meg alfa állapotában is teljesen jól használható.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Eddig egy disznóságot találtam. A VLC valamiért nem akart filmet lejátszani, vadul villódzó szörnyűség lett helyette, mire elkezdtem a vlc kimeneti interface-ét konfigurálgatni. Egyszer csak észrevettem, hogy vállalhatatlanul lassú a compiz, illetve furcsán viselkedik az egész grafikus alrendszer. A dmesg-ben találtam:

nouveau 0000:01:00.0: fifo: CACHE_ERROR - ch 4 [compiz[2307]] subc 0 mthd 0060 data beef0201

De ilyet is találtam a logban:

vlc[30334]: QObject::~QObject: Timers cannot be stopped from another thread

Sajnos a nouveau driver bukása miatt reboot lesz ebből. Mellesleg eléggé foghíjasan frissíti a képernyőt, nem néz ki valami meggyőzően. Egyébként xorg-x11-drv-nouveau-1.0.15-1.fc26.x86_64 őkelme, továbbá a Xorg.0.log-ban nem láttam hibára utaló bejegyzést.

Szerk.: vlc-3.0.0-0.22.fc26.x86_64

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Meglepő dologgal szembesültem. Történt, hogy Fedora 26-ra nem sikerült a maintainernek lefordítani a claws-mail 3.15.0-t, viszont lefordult a rawhide, azaz jelenleg Fedora 27-re. Innen letöltöttem a source rpm-et, majd virtuális gépen lefordítottam a claws-mail-t. Nekem sikerült ez elsőre, de ennek számtalan oka lehet, köztük az egyik, hogy én csak x86_64 architektúrára fordítottam, s ha a maintainernek az ARM build akadt le, akkor egyik csomag sem állítódott elő. Szóval nekem könnyebb dolgom volt.

Aztán nézem, hiányzik a fancy plugin, ez az, amelyik a html tartalom megjelenítéséért felel. Nézem a spec file-t, mi történt, miért vitte el a cica. Egy bugra hivatkoztak, mely szerint kivágják a Fedorából a webkitgtk-t, s ezzel együtt nagyjából mindent, ami erre dependál. Az indoklás az, hogy annyira tele van biztonsági hibákkal a webkitgtk, hogy ki kell dobni, még ha ennek áldozatai is vannak. Majdnem repült az egész claws-mail is, de menthető volt úgy, hogy egy-két plugint kivettek belőle. Huh, hiszen ez a kedvenc levelezőm!

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1375803

https://lists.fedoraproject.org/archives/list/devel@lists.fedoraproject…

Szerk.: El is távolítottam a webkitgtk{,-devel} csomagokat, nem maradt már semmi, ami használná.

Szerk.2: Persze a claws-mail továbbra is megmutatja a html leveleket. Egyfelől megpróbálja szöveggé konvertálni, másfelől van egy kis ikon, amelyik jelzi, hogy van beágyazott html tartalom, erre dupla klikk után hívja az alapértelmezett böngészőt, paraméterül adva az ideiglenes file-t, amelyet dekódolt a levélből.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Üdv!

Nézegetem a kiadás óta a Fedora 26-ot.
Szeretnék oracle virtualbox-ot telepíteni, de nem találok hozzá repo-t.

Esetleg neked valami ötleted nincs, hogy hogyan lehetne feltelepíteni?
Már addig, amíg nem adnak ki hozzá F26 repo-t.
Régebbi (Fedora 25) repo-val nem hiszem hogy jó ötlet lenne.

Válaszodat előre is köszönöm.

Bocs, az előbb hülyeséget írtam. Működött, amit csináltam, így fel sem tűnt, hogy nem azért működik, amit csináltam. Szóval: az RPMFusion free repóban van VirtualBox, onnan fel tudod tenni. Ettől függetlenül a Fedora 25-ös csomag simán működhet. Gondolj csak arra, hogy jelenleg a Fedora 25-nek és Fedora 26-nak is 4.11.9-es a kernele. Nincs olyan eget verő különbség a kettő között. Nyilván a Fedora 26-nak újabbak a csomagjai és tovább van támogatás hozzá. Amit írtam, az két dolog, csak reagáltam a felvetésedre. Az RPMFusion-ban fc26-os csomag van.

Egyébként miért VirtualBox? Azért kérdem, mert a qemu-kvm rendelkezik hivatalosan támogatással, áttértem rá, hogy minél kevesebb külső helyről szedett programot kelljen használnom. Tehát qemu-kvm, libvirt, virt-manager, spice azok az eszközök, amelyekre szükséged lehet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Köszönöm.
Első körben megpróbálom az rpmfusion repo-t

Ha lesz időm megnézem azt is amit javasoltál (quemu)