HR sapkában

Mostanában épp interjúztatok, mert bővítenénk a céget. Végre úgy néz ki találtam is ügyes embert. Vidéki cég vagyunk, de amerikai ügyfélkörnek dolgozunk, ráadásul Budapest relatív közelsége miatt szerintem még a fizetéseink is egész versenyképesek. Szóval jön a jelölt, ígéretes önéletrajz, kedélyesen elbeszélgetünk, jól veszi is az akadályokat. Végül jön a fizetési igény körbeírása - fiatal srác, izeg-mozog, végül inkább leírja, hogy mit keres a mostani munkahelyén, ahol webáruházakat pakol össze php meg opencart meg hasonlók segítségével (mi ott kezdenénk, hogy átképeznénk jvm-re java/scala irányba) részmunkaidőre bejelentve. Az összeg nevetségesen alacsony, alig magasabb, mint egy minimálbér, úgyhogy viszonylag könnyedén ígérek rá. Abban maradunk, hogy ez neki így jó, következő héten felhív. Hív is, és hát ahogy azt előre gondoltam, a munkahelye ráígért az ajánlatra, lényegében egy 40%-ot azonnal és látatlanul emelnek a fizetésén ha marad (szomorú mondjuk amikor így szembesül az ember, hogy mennyire alulértékelték éveken át). Megnyugtatom, hogy semmi gond, rettenetesen csodálkoztam volna, ha nem ez történik, de aludjunk még erre egyet - hívom majd egy új ajánlattal.

Hozzászólások

Arra lennék kíváncsi, hogy a te fizetési ajánlatodat milyen módon határoztad meg.
A jelenlegi fizetésére ígértél rá egy kicsit (vagy többet)?
Vagy a piaci ár és a valós értéke alapján ajánlottál valamit, a jelenlegi fizetésétől függetlenül?

Jól értem, hogy a te ajánlatod rosszabb volt, mint a minimálbér +40%?

Nem feltétlen, de a képzés alatt már látszik, hogy mire lehet képes.

Kb. 1 éve jelentkeztem egy főleg mikrovezérlőkkel foglalkozó céghez, lényegesen alacsonyabb bérigénnyel, mint indokolt lett volna (értsd: kb. gyakornoki). Az ok: mikrovezérlőkkel főállásban még nem foglalkoztam, csak hobbiként csinálgatom. (Így az is kb. betanulós időszak lett volna.) És ott beszéltük, hogy ha felvesznek, akkor 3-6 hónap múlva legyen új bérmegállapodás az eltelt időszak alapján. Végül nem én lettem felvéve, hanem valószínűleg találtak olyat, aki főállásban is mikrovezérlőzött.

Aha.

Aztán amikor megvan az átképzés, akkor egy másik cég magasabbat kínál, az ember lelép, és a képzésére fordított befektetés megy a levesbe?

Persze fene tudja. Lehet, hogy megéri nekik az a pár hónapnyi kevesebb fizetés.

Csak azért furcsállom ezt, mert az én cégemnél azt látom, hogy folyamatosan próbálunk embereket felvenni, nagyon nehéz jó embert találni és folyamatosan más cégek is el akarják a mieinket venni.
Úgy gondolnám, ha találtam egy értelmes embert, akivel együtt szeretnék dolgozni, hosszú távra terveznék vele, akkor tutira legalább a piaci ársáv közepét vagy felső felét ajánlanám neki, hogy ne legyen olyan könnyű elcsábítani tőlünk.

A Linkedin-en szokott felbukkanni egy kép, valami hasonló szöveggel:
"- Mi van, ha a továbbképezzük a kollegát és elmegy a konkurenciához?
- Miért, az jobb, ha nem képezzük és marad?"

Amit írtam, az az átképzésre igaz, azaz PHP-ből mondjuk Java. Amikor csak picit kell csiszolni rajta, például korábban Java-zott, de kimaradt a Spring, vagy PHP-zott, de kimaradt a Symfony, akkor ott már nem érdemes spórolni.

Én úgy látom, az én cégem igyekszik értelmes embereket felvenni, akik meg tudják tanulni azt, amire a cégnél szükség van, és utána jó lesz velük együtt dolgozni. Pl. frissen végzett egyetemistákat, akiknek semmilyen rögtön felhasználható tudása nincs. Nem lehet őket rögtön projektre tenni.

Nem azt mondtam, hogy rossz az, hogy képzik őket, remélem, nem ez jött le az írásomból.

Arra akartam utalni, hogy azért képezzük az embereket, mert hosszabb távon gondolkozunk. Ez egy befektetés, ami utána x idő alatt megtérül.
Ezt a megtérülést viszont veszélyezteti az, ha az értelmes embernek túl alacsony pénzt adok, és a konkurencia könnyen rám tud ígérni.

Nem volt rosszabb, mint a minimálbér+40% (amire első szóra emelt a mostani munkáltató az kb dupla bérminimum), de eleve úgy beszélgettünk, hogy ez egy mondjuk első 3 hónapban érvényes fizetés, amin azért tudnánk utána felfelé tornászni, ha mindenki elégedett azzal, amit kap. Esztergom kisváros, talán ha 3-4 IT jellegű cég van, azoknak a zöme is szakmailag eléggé lemaradt a 2000-es évek elejefelé (jobb esetben), a hadrafogható emberek zöme meg inkább Budapestre ingázik (van olyan senior fejlesztőnk akinek elege lett az ingázásból és amit Budapesten kért egy cégtől azt itt megadtuk neki).

Nekem általában az a policym, hogy nem kezdek el alkudozni. Ha valaki kér valamit, és az belefér a keretbe, akkor megkapja. Ha nem vagyok benne biztos, hogy belefér a csapatba, akkor hiába kér keveset, nem vesszük fel. Ha valaki keveset kér, felvesszük, és kiderül, hogy terhelhető, tanulékony, önállóan megy előre, a fizetése is gyorsan elkezd nőni. Nem cél a gyors növekedés meg szeretnénk idén újra megnyerni a mensa intelligens kisvállalat versenyét (még eddig senki se tudott abban a kategóriában duplázni).

--
The reason that half of us are in computing at all is that we see computers as things that we can make beautiful things out of..

Ez egyébként tetszik, amit írsz.

Azt nem írtad, hogy az ajánlatot hogy számítottad ki.
Ha jól értem, nem ő kért valamit, hanem te ajánlottál.
A jelenlegi fizetésénél jobbat, de a piaci ár alatt.

Szóval az hogy jött, hogy mondjuk jelenlegi fizetés x 1.5 lesz az ajánlat, és nem mondjuk x 1.2 vagy x 2.0?
Vagy semmi tudományos dolog nincs mögötte, csak úgy érzésre ment?

És azt nem értem, ha számítottál rá, hogy a jelenlegi helyén magasabbat ígérnek neki, tudtad, hogy a piaci ár még jóval feljebb van, akkor miért nem ígértél helyből magasabb összeget.
Esetleg ha tudod, hogy a jelenlegi helyén milyen sávban kapnak az emberek, akkor annak a sávnak a tetejéhez, vagy fölé lőni.

Többet kéne pókerezni, akkor az ember ebben is jobb lenne...

A piaci ár ebben az esetben tök eldönthetetlen. Érted, kisváros, nincs - vagyis eddig nem volt - mozgás az IT jellegű cégek között. Hozzánk főleg úgy jöttek emberek, hogy a) kiköltöztek Budapestről és valahogy ránk találtak, hogy itt működünk, b) beadtak egy önéletrajzot valamelyik budapesti baráti partnercéghez akik látták, hogy esztergomi jelöltet kaptak, és egyből küldték át nekem, hogy nézzek rá, c) egyetemisták nyári munkahelyet kerestek itthon és ittragadtak négyórás távmunkás pozícióban évközben is. Kb. mindhárom esetben a budapesti bérszint az ingázási költséggel és időráfordítással korrigálva volt az alapja a beszélgetésnek. Ez az első eset, hogy helyben, más cégnél dolgozó embert próbálok elhozni, és az a gyanúm, hogy az az úgymond piaci ár ebben az esetben végül kb. az lesz amit vagy itt, vagy ott de megkap a srác...

--
The reason that half of us are in computing at all is that we see computers as things that we can make beautiful things out of..

" eleve úgy beszélgettünk, hogy ez egy mondjuk első 3 hónapban érvényes fizetés, amin azért tudnánk utána felfelé tornászni, ha mindenki elégedett azzal, amit kap."

En nem szeretem ezeket a finom jovoidoket. Tul konnyu veluk visszaelni. Tessek egy rendes, normalis fizetest megajanlani, es utana, ha "mindenki elégedett azzal, amit kap", akkor lehet premizalni. Szerintem tisztessegtelen probaidore kevesebb bert adni, foleg azert, mert a probaido alatt nem fog kevesebbet dolgozni - csak kevesebb penzt fog termelni.

Tessek mar megerteni, a munkaber az nem a munkanak a bere, hanem a munkaero ujratermelesehez szukseges osszeg. Vagyis, attol, mert o tanulja a JVM/Scala/barakarmi rendszert es nem feature-ket fosik ki szazszamra, este nem fog kevesbe faradtan hazamenni, delbe nem fog olcsobban ebedelni es a lakber sem lesz kisebb, pusztan mert ezzel neked nem termel penzt.

A mostani munkahelyen kapott egy biztos emelest, es ezt jobbnak itelte meg, mint a "3 honap utan meglatjuk"-ot. Teljesen ertheto dontes (bar rossz strategia) a srac reszerol.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Ezzel viszont nem értek egyet.

A fizetés, szerintem, ne az alapján menjen, hogy mennyi az ember költsége.
Nekem ne az időmet fizessék meg, vagy azt, hogy mennyiért és mit főzök magamnak, hanem azt, hogy az én tudásom mennyit hoz a cégnek hosszú távon.

Persze ha a tudásom olyan keveset ér a cégnek, hogy az ajánlatukkal anyagi gondjaim lesznek, akkor nem fogom elfogadni, hanem keresek egy másik céget, akiknek többet érek.

Miért ne? A dolgozó talán a levegőből él? Neki ingyen van a munkaideje? Mindenhol a dolgozó idejét fizetik, ugyanis a felhasznált szaktudást, munkerőt időben mérik. Hogy ezt az időt mennyire tudja a dolgozó hatékonyan haszontermelésre fordítani, az a munkaadó feladata.
A probléma, hogy egy cég mennyit fizet a tudásodért, nem egy tényezős dolog. Befolyásolja a munkaerő piaci szokásjog, cég hatékonysága, a munkaerő piaci helyzet, a termék eladhatósága, a politikai környezet, a cég lokációja, de még az adott ország gazdasági helyzete. Erről lehetne egy komplett blogbejegyzést is írni. Magyar viszonyokra vetítve, a magyar bérek színvonala, a rendszerváltás utáni munkaerő piaci túltelítettségnél kialakult szokásjogok, alacsony működési hatásfok, hibás lecsorgási modell, és magas bérterhek a meghatározóak. Mindaddig, míg a jelenlegi munkaerő piaci helyzetet figyelembe véve a Trendwalker 2000 HUF-ban limitálja a szakmunkások által kérhető legnagyobb nettó óradíj mértékét a weboldalukon, addig a vicc kategóriában van a toborzás.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

A dolgozó nem a levegőből él, de a fizetése attól függjön, hogy kaviárt tesz a pirítósára vagy párizsit?

Csak azt akarom mondani, hogy szerintem a munkabér a munkám bére, és nem a munkaerő újratermelésének költsége.

Ha én olcsón élek, akkor ne kaphassak magas fizetést?
Ha éjjeliőr vagyok, de szeretem a luxust, akkor nekem fizessenek sokkal többet, mint az átlagosan élő kollégámnak?

Ez komplexebb kérdés ennél.
A munkabér nem csak a dolgozó túlélését szolgálja, de a gazdaság működését és a cég működési minőségét is befolyásolja.
Ha alacsony a bér, akkor nincs lehetősége a dolgozónak tartalékot képeznie, lecsökken a mobilitása. Ez jó a cégnek, mert alacsonyabb a költsége, magasabb a profitja, ugyanakkor rombolóan hat az elkötelezettségre és a termék minőségére. Ezt alkalmazzák a kínai gyártók, vagy a tipikus magyar vállalkozó is. A különbség, hogy az így keletkezett és kivett profit másképp csorog le a gazdaságban. A kínai vállalkozó a profitból újabb cégeket, vagy helyi luxustermékeket vásárol, a magyar vállakozó ellenben multik luxustermékeit veszi meg, és ezáltal amit lenyúzott a hazai dolgozón az a külföldi gazdaságot pörgeti.
Ha magas a bér, akkor a dolgozó tartalékolhat, nő a vásárlóereje, ergo a cég bevételeinek a lecsorgása élénkítően hat a gazdaságra, ami a forgalom növekedéséhez is vezethet. Ezt alkalmazta pl. Henry Ford is.
Ha túl magas a bér, akkor megtakarításai lesznek a dolgozónak, amiből akár konkurens vállalkozást is indíthat, miközben alacsony lesz a profit.
Hogy egy adott munkakörben mennyi a bér az több változótól is függ. Egy éjjeliőrt nem minimálbéres fizetésért állítasz be milliárdos érték védelmére, mert azt szétlopják. Ezt szívta be az IBM is a romániai gyárépítésénél. Annyira fillért basztak, hogy még a kerítést is ellopták. Ehelyett úgy fogalmaznék, hogy legyen egy tisztességes bérminimum, ami az átlagos havi kiadásokat fedje le és biztosítson a fizetés 20%-ával megegyező többletet. Aztán szépen lehet menni fölfelé a dolgozó munkájának a hasznosságának/fontosságának az arányában.
A probléma, hogy egy átlagfizetésből ma, Magyarországon, vegetálni tudsz csak. Nem tudsz megtakarítani, tartalékot képezni. Jelenleg egy alsó kategóriás, új autó megvétele, átlagfizetéssel számolva 2,5 év. Nem megtakarításban, hanem teljes fizetésben számolva. Pedig a gazdaságban lenne erő, ennek a kifizetésére, hisz a munkáltatók ki is fizeti ezt az összeget, csak épp eltűnik adó és járulékok formájában.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

"épp eltűnik adó és járulékok formájában."

Igazából egy picit finomítanék a képen. Nem az a probléma, hogy adókat és járulékokat kell fizetni, még csak az sem, hogy ezek arányaiban mérten magasak. A probléma ott van, hogy a magasabb járulékoknak és adóknak nem nyomonkövethető a felhasználása. Nem lehet azt mondani, hogy a cégnek azért jó, hogy magasabb bérterheket fizet, mert jobb lesz az infrastruktúra tőle (frászt) vagy jobban támogatják a munkavállalók jólétét (egészségügy, oktatás, stb.). Egyszerűen ezek a pénzek eltünnek egy fejete lyukban, és csak a Hawking-sugárzást látjuk kijönni, ami köszönőviszonyban sincs a beáramló pénzhez mérten.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Meg a fenntarthatatlan nyugdíjrendszerre, a közszférás káderelfektetőkre, a 20 éves informatikai elmaradásra a különféle bürokratikus szervezeteknél, a közmunka programra, plusz a nagyjából 2-300 milliárd szimplán csak kicsorgó pénzekre.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

A magyar államnak olyan 11-12 ezer milliárd forint az éves kiadása, amiből 1800-2500 milliárd közötti az államháztartási hiány. A népszerű tévhitekkel szemben, az éves szinten kilopott pénz (nem azok, amiket legálisan hobbiprojektekre csatornáznak ki, vagy épp legálisan túlszámláznak), olyan 300 milliárd körül van. Ez, az az összeg, ami kézen, közön elveszik, kicsorog.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Annak azért én örülök, hogy van szociális háló. Valahogy nem szeretnék olyan világban élni, ahol szüleink oszladozó hullái fölött kellene átlépni, vagy velünk tennék ezt az utódaink. Arról persze lehet, sőt, érdemes beszélni, hogy nyugdíjak esetében jó dolog-e jelentősen differenciálni, jó dolog-e sokszor magasabb nyugdíjakat fizetni, mint amennyit egyesek aktívként megkeresnek munkával.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mondanám, hogy akkor fogok elhúzni a faszba innen amikor azért fogják csökkenteni a leendő nyugdíjamat, hogy az adócsaló minimálbéres szavazatát megvásárolják az én járulékommal, de mivel gyakorlatilag most is ez megy, a mentalitás meg ott van milliókban, így inkább nem is várom meg. A leginkább elszomorító, hogy az összes új pártkezdemény balról akar előzni egy kádárista kormányt, sehol egy formáció, amely azt mondaná, hogy gyerekek, a konzervativizmus és jobboldaliság nem csak abból áll, hogy összemérjük kinek nagyobb a kokárdája.

adócsaló minimálbéres szavazatát megvásárolják

Sok adócsaló minimálbéresnek elmondja a kedves munkaadó, hogy vagy elfogadja ezeket a feltételeket, vagy lesz más, aki elfogadja. Lehet önérzetesen, büszkén éhenpusztulni, aztán belátja az ember, hogy inkább adócsaló minimálbéres lesz. És nem kedvtelésből.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A munkáltatók kicsit szelektíven látják a kapitalizmust. A 2008-as válság utáni időszakban hozzászoktak, hogy a munkavállalónak lehet diktálni, szabálytalanul, rossz munkafeltételek között dolgoztatni, s ezért még fizetni sem kell. Bunkónak is lehet lenni vele.

Most az van, hogy ezt ebben a formában nem lehet már, de az elvárásaik továbbra is azok, hogy széthajtsák rossz körülmények között a munkavállalót fizetés nélkül. Erről szól a sírás, de nem beszélnek a dolgok kereslet-kínálati oldaláról.

Maradjunk annyiban, hogy nem lesz munkaerőhiány, ha jó körülmények között, jó pénzért, a munkavállaló igényeit is szem előtt tartva alkalmazzák a dolgozókat. Ekkor ugyanis majd jönnek Németországból a német vendégmunkások hozzánk dolgozni, hiszen itt jobbak a feltételek, mint ott.

Tehát milyen munkaerőhiány?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

http://www.amipenzunk.hu/

A 2013-as költségvetés az utolsó, ami ebben benne van, abban kb 10%-a ment a kormányzati kiadásoknak adósságkezelésre. És azóta 5,75%-ról 0,9%-ra ment le az alapkamat.

--
The reason that half of us are in computing at all is that we see computers as things that we can make beautiful things out of..

Picit vagy csak eltévedve. :)
Nekem ne az időmet fizessék meg...az én tudásom mennyit hoz a cégnek hosszú távon.
Ebben az esetben tulajdonos és/vagy befektető vagy. Az összes többi esetben piaci termék vagy, amit a túl olcsó és túl magas ár között valahol megvásároltak.

...mennyiért és mit főzök magamnak...
Ez sem így van. Ha az alkalmazónak beárazható a munkaerő "inputja", akkor részt vehet a kialakításában is.

Nobel-díjat adtak azért a kutatásért, ami megállapította: Azért állandó a munkanélküliség és a munkaerő hiány, mert a munkaadó és a munkaerő nem találja meg egymást. (Az idézet nem pontos. Nyilvánvalóan a díjazott egy hangyányit jobban értett ehhez a dologhoz, mint mi. Sőt, tán a HR-eseknél is.;))
Itt visszakanyarodhatunk az első és utolsó gondolatra. Biztosan a jól/rosszul felmért fizetés(-i igény) is része ennek a rendszernek.

Picit vagy csak eltévedve. :)

Lehet :-)

Nekem ne az időmet fizessék meg...az én tudásom mennyit hoz a cégnek hosszú távon.
Ebben az esetben tulajdonos és/vagy befektető vagy. Az összes többi esetben piaci termék vagy, amit a túl olcsó és túl magas ár között valahol megvásároltak.

Nem így gondoltam, hanem úgy, hogy a fizetésemet annak alapján határozzák meg, hogy számukra mennyit ér a munkám.
Ha valami olyan munkára vesznek fel, ami keveset hoz, akkor alacsony havi fixet ajánlanak.
Ha olyasmire vesznek fel, amit jó pénzért el tudnak adni, akkor magasabb fizetést adnak.

És ez, szerintem, független attól, hogy mennyibe kerül a munkaerő újratermelése.

Ez lehet igaz is, de nem feltétlenül van így.

Viszont szerintem nem releváns :-)

Én még mindig azt mondom, hogy a cégem a fizetésemet nem az én eddigi életszínvonalam (vagy a vágyaim) alapján kell, hogy meghatározza.

Ezt akkor is igaznak tartom, hogyha a te állításod igaz.

Nekem ne az időmet fizessék meg, [...] hanem azt, hogy az én tudásom mennyit hoz a cégnek hosszú távon.

ha orabert kapsz, akkor bizony az idodet fizetik meg. Ha pl. keszitesz egy uj termeket, amibol %-ot kapsz, akkor valoban a cegnek hozott eredmenyed alapjan fizetnek.

Engem a fizetesem mogotti filozofia kevesse foglalkoztat, egeszen addig, amig megtalalom benne a szamitasaimat...

Akkor szar helyen dolgozol. 40 ora utan tulorat kell fizetni, az hogy nem irod be, az a te hulyeseged, az hogy a munkaltatod nem fizeti ki, az meg az ove. Ha efolott szemet hunysz, meg is erdemled.

Egyebkent akarmennyire rugalmas a munkaidod, tobbe-kevesbe orabert kapsz igy is, csak atlagolnak, es azt mondjak, hogy te a honapok nagy reszeben X orat dolgozol, tehat neked X*oraber osszeg jar,
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Meg napi max hat óra képernyő előtti tevékenység. Amúgy is good luck egy programozónak/rendszergazdának óránként tíz percre olyan feladatot adni, ami szerepel a munkaköri leírásában.

Szerk: amit most hirtelen találtam, abban amúgy szünet szerepel:

"A munkáltató a munkafolyamatokat úgy szervezi meg, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést óránként legalább tízperces - a (2) bekezdésben foglalt esetkör kivételével össze nem vonható - szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje a napi hat órát ne haladja meg."

szar helyen dolgozol, ha ennyire megy a fillerbaszas, hogy neked ezt igy kell vezetni es/vagy ennyire sokat tulorazol.

engem nem zavar ha heti 1-2 oraval tobbet dolgozok cserebe van olyan het, ahol mondjuk ugyanennyivel kevesebbet. az sem zavar, ha 11-re jarnak a kollegaim, es utana elmegy delutan 5-kor, mindaddig amig kesz van a munka...

Ezt magyarázom.

Egyébként amikor megkértek (nagyon ritkán), hogy dolgozzak hétvégén is, vagy megkértek, hogy tartsak telefonos ügyeletet, vagy megkértek, hogy a következő pár hétben a szokásos 5-6 helyett maradjunk bent tovább, hogy a következő szállítás határidejére ez meg az elkészüljön, akkor ezeket az órákat vezettük, és ki is fizették szépen.

Az a baj, hogy ha tulorazok, akkor nem 1-2 orat vagyok bent, hanem 4-5-6 -ot, mert van egy csomo olyan munka, amit csak fomusoridon kivul lehet vegezni. Igen, nem minden viseli el, ha leallitok 1-2 gepet frissites vagy mas egyeb celjabol.

Ami a bennletet illeti: jelenleg jo helyen dolgozok, mert van ugyan egy torzsido, amikor mindenkepp benn kell lenni (kb 10-15 kozott), hogy ezen felul mikor jovok-megyek az kb. senkit nem erdekel (amig a munka el van vegezve). Szeretik, ha 9-re benn vagyok, es otig legalabb benn maradok, de ha szolok elore, vagy nagyon nincs munka, siman fel lehet allni az asztaltol haromkor, es elhuzni a verbe.

Amiert inkabb szamontartom a tulorakat, az az, hogy en hajlamos vagyok magamtol is munkamaniassa lenni, es akkor is porogni, amikor semmi egeto nincsen. Viszont, ha latom, hogy ekkor meg akkor is benn voltam plusz orakat anelkul, hogy erre szukseg lett volna, az segit nem talajt veszteni. Volt ebbol mar problemam sajnos.

Viszont annak, hogy igy szamontartom, egy kellemes mellekhatasa, hogy ki tudom szurni a tendenciakat, es latom, ha a fonokom ki akarja hasznalni azt, hogy en szivesen vagyok benn munkaido utan, es elejet tudom venni annak, hogy ebbol rendszert csinaljon. Ilyen tapasztalatom is volt mar ugyanis.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Pedig éppen szalagmunkánál lehet teljesítménybért alkalmazni. Kreatív munkánál hogyan? Eszedbe jut gyorsan, hogyan lehet valami feladatot rafináltan megoldani? S ha otthon, zuhanyozás közben jutott eszedbe? A kreatív munka jellegénél fogva olyan, hogy néha nagyon egyszerű ötlet nagyon látványos eredményt hoz, néha meg nagy küzdelem a megoldás, sokáig tart, de egyáltalán nem látszik, mert jobb esetben sohasem működik, hiszen például egy erőművi vezérlés biztonsági megoldása.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Munkavállalóként engem az érdekel, hogy a cégen kívüli legjobb lehetőség mennyit hozna szakmai előrelépés és fizetés terén. Az a költségem, hogy elfogadjam adott cég ajánlatát, ezért legalább ilyen ajánlatott kell letenniük az asztalra. Nyilván az szubjektív, hogy adott technológia elsajátítását ki mennyire értékeli anyagi értelemben, illetve hogy egyáltalán pozitív-e a hozadéka. Teszem azt ha lenne egy ajánlatom x-ért általam ismert technológiára, meg egy 0.8 x-ért egy nem ismert, de kívánatos technológiára, akkor kb egy szintre értékelném a kettőt, de ha beesne egy harmadik, ahol olyannal kellene foglalkoznom, ami nem különösebben érdekel, akkor hiába kell ott is betanulnom, nem fogom 0.8x-el beérni, sokkal inkább kérnék 1.2x-et, vagy inkább felette.

"Ha valaki kér valamit, és az belefér a keretbe, akkor megkapja."
Nah, ez itt a probléma. A köntörfalazós, szerződésbe beírjuk, hogy nem beszélhetnek a dolgozók a fizetéseikről környezet miatt a legtöbb munkavállaló aláárazza magát. Ha mindenki tisztában lenne a fizetésekkel, akkor nem dolgoznának jó szakemberek minimálbér közeli fzetésekért.

Szép amit írsz, hogy gyorsan nő a kolléga fizetése és tsai., csak ez igazi munkáltatói kampószöveg. Mikor a leendő dolgozó megjelöl a versenyképes fizetés alatt 30-40%-al egy összeget és te a betanulás után emelsz 20%, még akkor is rohadt olcsó melósod van. Nem kell tiltakozni. Én is ezt csináltam, és mások is ezt csinálják. A multik is ezt csinálják, azzal az aprócska különbséggel, hogy ők a nyugat-európai melósok fizetésénél akarnak jobban járni.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Taktikai hiba a részetekről: Mikor a srác leírt egy nevetséges összeget, nem ígértél neki rá egy becsületes összeget. Mivel felül tudták ütni az összegedet egy 40%-os emeléssel, valószínűleg te is hülyének nézted. Ezzel csak azt érted el, hogy most elgondolkodott az élet értelmén, az alulfizetettségén, és a munkáltatók beszületességén. Ezután elfogadja a 40%-os ajánlatot a meglévő helyén, és sürgősen keres egy jobb ajánlatot. Ha át is megy hozzátok, a bogár benne lesz a fülében, és amint szerez egy kis gyakorlatot az új területen, menni fog tovább.
Taktikai hiba a jelentkező részéről: Elgondolkodott a 40%-os ajánlaton. Egy ilyen ajánlat esetén, az egyetlen helyes döntés, megköszönni, felállni az asztaltól, és soha többet nem menni a cég közelébe. Aki ilyen ajánlatot tesz, az simán hülyének nézi a dolgozóit, ennél nagyobb aljasságokra is képes. Volt rá precedens, mikor egyetlen nap alatt a háromszorosára akarták emelni a fizetésemet. Három napon belül le is számoltam attól a helyről.
Mivel volt cégem, tisztában vagyok vele, hogy munkaerő felvételénél erős motiváció a költséghatékonyság, de a magyaros költségoptimalizálásnak komoly ára lehet. Azt szokták mondani, hogy egy munkahelyen nem minden a pénz, én azt szoktam mondani, hogy van az az összeg ami felett. Egy jól megfizetett munkaerő, különösen ha a "versenyszféra" felett van fizetve, nem fog joblinet meg linkedint nézegetni munkaidőben, még akkor is ha kreativitást, gondolkodást nem igénylő, alja munkát végez.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Pontosan. Én is azt olvastam a sorok között (persze előfordulhat, hogy rosszul), hogy ugyanúgy megpróbálták kihasználni a jelentkező munkaerőpiaci alulinformáltságát, mint az illető előző munkahelyén. Lehet ez is egy stratégia, mint ahogy a lakáspiacon is vannak állandó próbálkozók, akik türelmesen várnak a Balekra, csak nem szabad megfeledkezni az áráról (hogy például két nappal azután fog jobban fizető helyre lelépni a jelentkező, hogy a betanulási időszak után épp produktív kezdett lenni.)

_______Peter
I am a stone. I do not move.

Hasonlo helyzetben voltam en is, de az uj ajanlat az elozo 3x volt, igy kerdes nem volt, hogy megyek. Azutan, mar csak 10% emelessel akartak marasztalni, mikozben az ismetelt uj ajanlat helybol megporgette az elso szamlalot, vagyis tobb mint +30% az emelt osszeghez kepest.

Itt gondolkodtam el, hogy 3 honap alatt tobbet keresek, mint elotte az adott helyen egy evben, negykor kieshet a kezembol a billentyuzet, es masnap reggelig senkit nem erdekel mi van.

Azota "embertelen" berigennyel nyitok, aztan ha akar alkudjon.

http://karikasostor.hu - Az autentikus zajforrás.

Az embertelen bérigénnyel nyitásnak is van hátránya. Én például - igaz nem ITs állásoknál - azt látom, hogy 10-20%-nál többet meg sem próbálnak lealkudni. Nem azért, mert ne lehetne, hanem mert a magát alulfizetettnek érző - esetleg anyagi gondokkal küzdő - munkaerőnél nincs rosszabb.

A nyíltan ismert béreknek is hasonló a hátránya. Amíg a kollégák nem ismerik egymás bérét, addig ez nem is konfliktus forrás egymás között. Sajnos az emberek hajlamosak túlértékelni a pozíciójukat, vagy alulértékelni mások pozícióját, és azzal fúrni a csapatot, hogy a magasabb pozícióban miért olyan sokkal több, vagy az alacsonyabb pozícióban lévőnek miért olyan kevéssel kevesebb a havi járandóság.

Én most egy olyan vidéki cégnél dolgozok (nem egy informatikai cég, de természetesen van benne informatika rendesen), ahol szinte minden dolgozó tudja a másik fizetését. Egy ideig azt hittem, hogy az enyémet nem tudják a közvetlen kollégák, azzal hitegettek hogy én többet kapok mint ők.

A múltkor hozta az irodista leányzó a fizetéspapírokat, úgy kellett aláírnom, hogy közben a kollégám simán látta. Meg is jegyezte, hogy ő is ennyit kap. Bravó. Ennyit az eddigi hitegetésemről.

Furcsának találom ezt a helyzetet, bár annyi "haszna" van, hogy filléreken megy állandóan a nyavalygás.

"A Béla mér kapott ugyanannyit (vagy többet) mint én, mikor én jobban dolgozok?" Stb.

Hogy az eredeti témához is hozzászóljak, egy vidékről "felkerülő" kezdő sok esetben rendesen alá lő a fővárosi béreknek.
Ha a HR nem becsületes, ezt csúnyán ki tudja használni.
És sok cégnél utólag azt kapja a képébe a delikvens, hogy a bértárgyalás egyéni, mindenki annyit harcol ki amennyit bír és tud.

Ez igaz, de egy kezdő mivel kezdjen? Ha sokat mond, elköszönnek tőle, ha meg keveset, magával ba...ik ki.

Amikor én dolgozni kezdtem, kb. évente váltottam munkahelyet, és kb. minden váltásnál duplázódott a fizetésem.
Sajnos 4-5 év után nem folytatódott a duplázás :-)

Ebben két dolog is benne van. Egyfelől pályakezdőből mentem a tapasztalt irányába, másfelől ha a korábbi helyen kevesebbet kaptam, mint amennyit a munkám ért, akkor a következő helyen, ahol nagyobb számot mondtam, csuklás nélkül elfogadták az igényemet. (És lehet, hogy még akkor is alá lőttem).

A harmadik munkahelyemen bemondtam azt, amit a második helyen kaptam, ő meg azt mondta, hogy tudod mit, inkább legyen ennek a 180%-a. Nem mondtam nemet.