Online zenetéka az offline-al szemben

Volt ez a bejegyzésem egy rövidke scripttel, most elmondom miért.

Arra használtam, hogy tettem egy kisérletet/vizsgálatot arra, hogy én, aki már x éve (kajak nem tudom, mióta megjelenent a google play streaming) használok streaming szolgáltatást vissza tudok-e szokni/könnyebbséget jelent-e/hogyan tudok használni egy saját zenetárat.
Amikor én töltöm le magamnak a zenét és úgy hallgatom, és nem fizetek érte.

Azért indítottam, mert a munkatársaim és ismerőseim körében is vannak mármár fsociety magasságokba emelkedő 'passzivisták', akik nem hajlandók sz*ros 1500-ftot fizetni egy hónapra zenehallgatásért és még büszkék is erre.
Ezt a fenti scriptet arra használtam, hogy népszerűségi sorrendbe állítottam a feltöltéseket és az alapján letöltöttem egyszerre néhány száz torrentet, hogy legyen egy kiinduló zeneadatbázisom.

Tanulságom:
Rossz hangminőség, rossz/hiányos választék, se plex, se subsonic, se egyéb mágikus dolog nem volt képes tökéletesen felismerni a dalokat. Nem tudott stílust, vagy hasonló előadót ajánlani, és nem rukkolt elő semmi ujdonsággal.
Pozitív tapasztalatom viszont az, hogy a mobil alkalmazások sokkal gyorsabban, könnyebb súlyúak voltak (pl DSub), mint az android play zene, vagy az apple music. Hozta azt teljesítményben, mint egy 10+ évvel ezelőtti fapados 10E ft-os mp3 lejátszó.

Ez viszont szégyen.
Márhogy az, hogy egy 4magos 1.4GHz-es készülék megküzd egy zeneszám váltásával. De ez már más téma...

(jogvédőknek üzenem: a kísérlet során egy kisállat vagy ember sem sérült meg, továbbá a dalokat a kísérlet végeztével egyből vissza le is töröltem, most éppen az apple music "többé-kevésbé" megelégedett felhasználója vagyok)

Hozzászólások

Én a Google féle Play Music-ot használom, kiválasztásánál előny volt a plusz regisztráció elkerülése, a DRM mentes letöltés lehetősége és a nagy választék. Hátrány a botrányos web kliens és a jószívvel már botrányosnak sem nevezhető offline file szinkron (minden egyes zeneszámot újra letölt). Ez utóbbira kéne valami scriptet összeraknom. Miután az MP3 letöltődött bármilyen eszközzel megelégedéssel hallgatom.

Én is a kezdetektől google play music-ot használtam, néhány hete mondtam le.
Az verte ki a biztosítékot, hogy talántalán valamikor egyszer még regisztrációkor betöttyintettem, hogy milyen stílusú zenéket szeretek és azóta minden random tracklist olyan stílusú volt.
MINDEN.

A főképernyőjén kiírja, hogy vacsorakészítéshez, pihenéshez, romantikához, "pokémonvadészatra", stb...valamelyikre rámegyek, dob 3 lehetőséget, de mindegyik mögött a '60-as évek hippi zenéit dobja. Én meg már az agyamat dobtam el lassan ettől.

Ellenben az apple music (függetlenül attól, hogy ez is bekérte a kedvenceimet és olyan hosszú reg form volt, hogy azt hittem már a végefelé, hogy csomagban el is kell küldenem a retinámat Cupertinoba) ajánl vegyesen mindent és sokkal többfélébb alkalomra, sokkal változatosabb kínálattal rukkol elő. Egyedül csak azt a rühes iTunes appot kell megszoknom, ami minden általam ismert google/windows UX konvencióval szembe megy, de az ember mégiscsak tanulékony. :)

---------------------------------------
Devmeme - fejlesztői pillanatok

Fura, hogy ilyet tapasztaltál a rádióval és az ajánlóval, használom napi szinten a jó napom van rádiót is, és az új tematikus ajánlókat is, és mindig a várt stílusnak megfelelő zeneválogatást kapok. Lehet valami a te profilodban kattant be, nem próbálkoztál pl a beállításokban a "Delete recommendation history" opcióval, vagy a "Help and feedback" lehetőséggel? :)

Windows phone elhasználóként a spotify, deezer és a groove kerülhet szóba. Spotify kliens egy szégyen-gyalázat (ezért tuti nem fizetnék ebben a formában), Deezer elég jó, ahogy próbálgattam, de a groove... A Groove marhára bejött, "so smooth, works seamlessly" (= nem érzem, hogy nem offline). Kár, hogy baromi drága, mondjuk pont egy Spotifyhoz képest.

Btw online vs offline: egyelőre nem döntöttem, hogy vagyok-e akkora felhasználó, hogy megérje előfizetni, mert menet közben ritkán hallgatok zenét. (és mostanában otthon sem jellemző, munkahely meg nem olyan jellegű, hogy ott lehetne) Viszont, ha a Spotify kliens fasza lenne, lehet, még fizetnék is érte...

Passzivisták?
Szívesen fizetnék akármiért is.
De.
Veszteséges tömörítésért soha! Természetesen ingyen sem kell.
A CD minőséget átrakják mp3-ba, majd többe kerül, mint a CD. Mintha a száraz, megrágott kenyeret adnák dupla áron. Igaz, van néhány helyen jobb minőség is (nem, a wma "CD minőség" még nem az), de általában drágák.

Ezzel nem mondtál semmit.
Tudtad, hogy a mai könnyűzene sok esetben úgy készül, hogy optimálisan lehessen mp3-ba kódolni?
Tehát az embereknek nagy többsége nem is hallgat olyat, ahol mindez számítana. :)
A marhapörkölt sem túl nagy élmény szójakockából, de van aki csak a pulykát szereti.

A komolyzenében használt hangszereknél meg még a CD is megkülönböztethető az eredetitől. A komolyzene meg kb. a Hammond orgonánál kezdődik! :D

Tehát az sem mindegy mit hallagtsz.
Ez már egy régi történet. Egy drágább, de nem high-end CD játszóba beletettem egy karácsonyi lemezt, és anyósom fejére tettem egy Senheiser HD580 fejhallgatót. (Akkori nevén "kis stúdió etalon", 12..38000Hz, garantált torzítás, stb.) Aztán megszólalt a nagyharang, kisharang, majd az orgona és a kórus - felépült a templom légterében a térhatás. Aztán jött még egy zaj. Az öreglány kigúvadt szemekkel, tátott szájjal lihegett! :)) (Azt talán tudod, hogy idősebb korban lényegesen csökken a fül érzékenysége, különösen a magasabb frekvenciákon.) Ilyen műsoranyagot is lehet kódolni mp3-ba, de még a vak is meghallja a különbséget.
Ez a dolog nem arról szól, hogy ki tudja kijelenteni: ez most mp3 vagy sem. Egyszerűen az elfedés jelensége - amit tudományosan megmérnek 2-3 hanggal - bonyolultabb összetevők esetén nem működik. Mindeddig az emberi fülbe bújtatott nagyon sok csatornás spektrumanalizátor (ha nem hiszed, olvass utána!) lényegesen többet tud, mint gondolnád!

Én már 360kbps és a CD között nem tapasztalok érdemi különbséget.
Merthogy nagyon kevés esetben van.
Ez olyan, mint amikor a studióban ragaszkodnak a 48kHz-hez és sz*rozzák a 44.1kHz-es felvételt.

És én még vájtfülű is vagyok, és még nagyjából igényes is, de azért sok esetben a kényelmet előnyben részesítem a minőséggel szemben.

A passzivista okoskodókról még annyit: mit szólsz ahhoz, hogy youtube-on hallgatnak zenét? Az már valahol 128kbps felé konvergál felülről, de a különbség már észrevehető az online streaming és y között. De nekik tökéletes. Nekik erre van igényük.

---------------------------------------
Devmeme - fejlesztői pillanatok

A 48kHz az más: A videó/stúdió felvételekhez tartozik. Az is jól lehet hallani, ha videó rippeléskor néhány MB megtakarítás miatt a hozzánemértő újrakódolja a 48k-t 44.1k-ra.

Stúdiókban általában nagyobb mintavétel és bitszám szokásos. Még a CD hajnalán is 19..22 bites felvételeket készítettek. A digitális utófeldolgozás feldolgozás során zaj és torzítás keletkezik, amit a végén szinte a "felesleges bitek elhagyásával" el lehet dobni.

No, akkor a passzivista okoskodók inkább igénytelen hülyék. ;) A youtube-on viszont már régóta vannak jó minőségű filmek is, nagyon jó hanggal. Pl.: Piotr Tchaikovsky: The Nutcracker Ezt akkor is érdemes megszólaltatni egy jobb berendezésen, ha a komolyzenét nem szereted.

Az en bajom sajnos az, hogy amit hallgatnék az nincs meg az online médiatékában. Új előadókból talán 100-ból egy van amelyiket tudom 2-3 percnél tovább hallgatni, a régiek (főleg magyar előadok Hungaroton kori lemezei) meg egytől-egyig tiltva vannak majdnem mindenütt.

Filmeknél hasonló a helyzet, de itt a fordítás/felirat hiánya miatt hátrálok meg a havi 10-15 euro kicsengetésétől. Még eredeti hanggal is megfontolnám a fizetést, de itt Németországban a sorozatok/filmek csak elenyésző részénél érhető el az eredeti hang, a többi meg szinkron (a női vihogó szinkronhang valahogy nem a szívem csücske).

Végül pár szó a könyvekről is. Nekem is meg a páromnak is van egy-egy Kindle olvasónk. Minap jön az asszony, hogy a könyvtárban befizetett 15 eurót a bérletre és szeretne e-könyvet bérelni. Próbálom, de kiírja, hogy a Kindle nem támogatott DRM okok miatt. Vásároltam a Google Playbol is, azt sem eszi meg a Kindle, itt vissza is igényeltem a pénzt. Nem marad mas csak a MEK vagy az imitt-amott fellelhető PDF-ek MOBI-vá alakítása.

Érdekes módon 2016-ban eljutottunk oda, hogy meg szeretném a zenét/filmet/könyvet vásárolni de nem lehet, így muszáj kalózkodnom. Tudom, van megoldás mindenre VPN, DRM mentesítés stb., de 40 éves fejjel már nincs kedvem bohóckodni ilyesmikkel.

Na.. Kidühöngtem magam...

Sajnos tudomásul kell venni, hogy csak azt tudod megvenni, amit nekik megéri eladni. Egyébként meg aljas tolvaj vagy!! Nekem a hollandok hozzáállása tetszik. Ott az jött ki, hogy a letöltés fontos és értékes, hiszen sokkal több anyag található meg a felhasználóknál, mint amit bármilyen (drága) nemzeti archivum képes lenne tárolni!

a régiek (főleg magyar előadok Hungaroton kori lemezei) meg egytől-egyig tiltva vannak majdnem mindenütt.

Szerintem kár emögött összeesküvést keresni - vagy csak szerencsétlen a szóhasználat - inkább arról lehet szó, hogy ezeknek a zenéknek a kiadója nem tartotta érdemesnek ezeket a zenéket online streamingre. Esetleg volna értelme a kiadóknál reklamálni.

Ave, Saabi.

Nem írtál együttest, én meg nem ismerem őket, de megtaláltam az Ossiantól a Rock Katonáit és a Pokolgéptől a Metál az észt. De szerintem változatlanul nem a streaming szolgáltatótól függ, hogy mit találsz náluk - vagyis kevésbé függ tőlük - hanem a kiadóktól, hogy mit adnak oda streamelésre.
Amúgy az Apple ID igénylése nem kerül pénzbe, csak az Apple Music előfizetés.

Ave, Saabi.

Amint már írtam, régebben elérhetőek voltak a többi stream szolgáltatónál is, de egy idő után eltűntek a kínálatból. Nem tudom mi az oka. Talán a stream szolgáltató nem tejelt annyit amennyit a kiadó (esetünkben a Hungaroton) akart és utóbbi leállította/tiltotta a terméket.
Másik gondolat: lehet az iTunes-ben is csak Magyarországról látszik, mint a Youtube-ra feltöltött magyar videók egy része (a YT cenzúrában Németország az élen jár).

Azon kívül, hogy az is egy elég felesleges banda, meglehetősen nyugodt az életem tőlük.

Nem mondom, hogy itthon nem láttam még egy letiltást sem, de Németországban egy hét alatt többet láttam, mint itthon 3 év alatt. Vagy itthon még nem találtam olyat a Spotifyn, ami le volt tiltva, Németországban viszont elég sokat. Néha egész érthetetlen módon egy-két szám egy albumról. (Előadó saját számai, nem feldolgozások, nem válogatás.)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Régebben elég sok CD-t vettem. Aztán amikor kb. 200 körül jártam, akkor átálltam az évi 5–6 album vásárlására. A végén flac formátumban vásároltam meg, de ha flac formátum nem volt, akkor továbbra is CD-n vettem meg a kiszemeltet.

Aztán Deezer használó lettem. Mivel egy rakás általam kedvelt dal nem volt megtalálható, így továbbra is vettem évi 5–6 albumot. Tehát többe került a zenehallgatás, mint korábban. Aztán rájöttem, hogy amit a Deezeren meg tudok hallgatni, az általában az online rádióknál is hallgatható, a többit pedig így is, úgy is megveszem.

Végeredmény: hallgatok 2–3 online rádiót, és desszertként :-) mellé a saját gyűjteményemet, ami már önmagában is kb. 25 napos ismétlődési időt adna napi 10 órás zenehallgatás mellett.

Egyébként nem csak a Hungaroton anyagai hiányoznak a streaming szolgáltatóknál. Már mai, amerikai előadónál is tapasztaltam, hogy Magyarországról nem volt elérhető az albuma. (A Deezernél beállítható, hogy azokat is mutassa, amik nem elérhetőek az adott országban.)

Mondjuk sose értettem, miért kell régiókra szűkíteni egyes dalok, albumok, előadok elérését. Ezen akkor röhögtem nagyon, mikor az Apple Musicon rákerestem a "The Secret Life of Walter Mitty" film alapján készült válogatás albumra, melyen a második szám, a "Dirty Paws" az Of Monsters and Men együttestől valamiért tiltva vagyon, nem tudom meghallgatni. Majd direktben rákerestem erre a dalra a "My Head Is an Animal" c. albumon és ott probléma nélkül lejátszható. Végül csináltam egy saját lejátszási listát, amelyenek az alapja a válogatás album és a tiltott számokat pótoltam az eredeti albumokból. Így megvan a komplett album csak azt nem értem, kinek és miért volt ez jó?

Ave, Saabi.

Oké, értem én, hogy a "jogvédők" a definíció szerint hülyék mint egy pattanás a szebbik felemen, de ezzel még a céljukat sem érték el. Én meg semmi illegálisat nem csináltam, csak az Apple Music előfizetésemmel elérhető zenékből készítettem lejátszási listát.

Ave, Saabi.