TN Laptop képernyő kalibrálás

Szervusztok!
Szeretném megtudni, hogy mi módja van a laptopom képernyőjének a beállítására.

xubuntu 16.04
Laptop: Dell: Inspiron 3520-3229
Kijelző: AU Optronics: B156XW02 V.6, 15,6", LED, matt

A kontraszt állítására az xcalib programot használom.
A gamma beállításához az xgamma nevű program grafikus előtétét az xxgamma nevűt.

A beállítást ezen írás alapján kíséreltem meg. Egy másik profi monitornál ezek már beváltak.
Tudom, hogy ez a kijelző TN teljességgel alkalmatlan bármilyen olyan munkára, amihez kalibrálás kéne, de szeretném legalább megközelítőleg beállítani. Mérőszeközöm nincsen, ezért próbálom ezeknek a képeknek a segítségével.
Továbbá korlátaimnak is tudatában vagyok, gyakorlatilag nem igen értek a beállításhoz, csak a gyakorlati részét tudom: nézni távolról, hogy meddig látszanak az eltüntetendő csíkok a beállító, kalibráló ábrákon.

Pl. a color management fogalma, illetve, hogy ehhez a kijelzőhöz honnan lehetne icc profilt szerezni, nem tudom.

Maximális fényerő (a billentyűzeten az Fn-F5 csontig nyomva) és kontraszton (xcalib -c parancs).

A fő gondom: az xxgamma programban állítva az értékeket nézem az eltűnő csíkozást (sajnos elég pinduri az ábra). A sikeresnek látszó beállítás iszonyúan világos, nem beszélve arról, hogy a többi ábrán, amik beállítást leíró oldalon találhatóak ugyanúgy nem jók.

A K ábrát használja az xxgamma is a beállításhoz.

Lehetséges, hogy a képnéző programomban kellene valamit állítanom? 100 %-os nagyítással nézem a képeket, és akárhogy tologatom a xxgamma gombjait, nagyon nincsen köze az azon optimálisnak a képekhez. (geeqie, beállítása: szerkesztés/preferences/preferences/color management fülön: input profiles: üres, screen profile: use system xcreen profile if available pipálva. A gthumb nevű programmal sem működik a dolog)

A gcm-viewer paranccsal kellene talán beállítanom a megfelelő, ám általam nem ismert színprofilt? (Jóllehet, mint a neve is sugallja, valószínűleg ez csak egy lista, az ebben szereplő elemeket talán egy másik gcm- kezdetű paranccsal lehetne betölteni?)

Elnézést kérek, ha nem mindenre kiterjedő az adatszolgáltatásom, valószínűleg érezhető írásomból, hogy nem nagyon vágom a témát, és az xxgamma nem úgy működik, ahogy én azt elképzelem.

Köszönöm szépen, ha a gamma beállítása vacak kijelzőn témában tapasztalataitok meg tudnátok velem osztani.

Hozzászólások

Tapasztalatom szerint még PremierColor IPS panelt sem lehetett túl jól bekalibrálni, pedig szenzorral próbálkozott egy kalibrációban jártas szakértő.
Linux alatt a DisplayCAL-t ajánlom, bár nem tudom, hogy azzal lehet-e eszköz nélkül kalibrálni...

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Apró figyelmeztetés: a fényerő a minimumon legyen, ahol még csak a fekete szín fekete, a kontraszt pedig a maximumon, ahol még csak a fehér szín fehér.

Szerintem tedd maximumra a fényerőt (háttérvilágítás), fogj pár jó fényképet, és azokat nézegetve állítsd be a gammát olyan fényviszonyok közt, amelyek közt közepes vagy annál kisebb fényerővel használnád a kijelzőt (de ne korom sötétben). Később más fényviszonyok között finomhangolhatod, ha szükséges. Ha sosem használod a maximális fényerőt, akkor az általad leggyakrabban használt fényerőhöz állítsd a gammát.

Ha a színhőmérséklettel sem vagy elégedett, azt is az érzéseidre hagyatkozva állítsd be, olyan képek alapján, amelyeket ismersz a való életből (a helyszínen voltál a készítésükkor) és esetleg kalibrált kijelzőn is láttad őket. Néha nézz egy javarészt fehér képet is (én a Windows Intézőt szoktam:), hogy milyennek tűnik a fehér. Látni fogod, ha túl ilyen vagy túl olyan. Pár nap múlva újra nézd meg a képeket és a fehér képet, és ha szükségét érzed, finomhangolj a beállításokon.

:)