DVB-T antenna jel elosztása (MindigTV)

Fórumok

Üdv!
Hozzáértők javaslataira lenne szükségem DVB-T témában.
Cél: pl. családi házban kellene egy nagyteljesítményű DVB-T tetőantenna, aminek a jelét a padlásról koax kábellel szét kellene osztani különböző helyiségkbe, ahol TV készülékek vannak (DBV-T képes LED TV, ill. CRT TV DBV-T vevőegységgel). (3db)
Kérdés: Mi kellene ehhez?
A helyiségeből a koax kábelek már a padláson futnak össze és elvileg csak a tetőantenna kellene, de milyet érdemes? Pl. ilyesmit?
Tehát konkrét tetőantennát keresek.

Valamint a padláson a jel szétosztására "koax elosztó" is kellene (aktív), pl.(?).

Köszönettel várom a tapasztalatokat, javaslatokat.

Hozzászólások

Van pár kérdés, amin áll vagy bukik a mutatvány:
- mekkora a vett jel nagysága? - alapvetően ettől függ, hogy mekkora nyereségű antenna kell, hogy kell-e erősítő a passzív osztás elé
- jó-e a meglévő régi koax kábel? Nem túl nagy-e a csillapítása UHF sávon? - hiába a jó jelerősség, ha elveszik a kábelen

Ha szobaantennával is jó a vétel, akkor nem kell nagyon aggódni.
Csak elrettentő példának írom, hogy nálunk egy analóg TV-s korszakból megmaradt erősítős lepkeantenna van a padlástérben, amit egymás mögé kötött, helyi elektronikai boltban vásárolt gagyi passzív elosztókkal osztok 6 felé. Kb. 1 km távolságra egy 0,12kW ERP adótól tökéletes a vétel minden készüléken.

A fenti kérdéseket leszámítva én vagy megvenném a legnagyobb nyereségű yagi-t, vagy csinálnék egy rendes Gray-Hoverman-t.
(Itthon pl. egy Gray-Hoverman antenna felét csináltam meg (reflektor nélkül) kartonpapírra szigszalagozott 0,75-ös fali áramkábellel, rosszul méretezve, aztán csak ledobtam a sarokba. Tökéletes a cucc, jobb mint a korábbi erősítős szobaantenna amit odaadtam valakinek. Mondjuk ez Pest, de a GH antennákat amúgy sokan dícsérik.)

Az erősítős cuccokról amúgy annyit kell tudni, hogy a zajt is erősítik, nem csak a jelet. Szóval szerintem a megfelelő antenna lenne a legfontosabb.

Vajdaságban sikerült beüzemelnem egy helyi szaküzlet által eladott rosszabb minőségű, olcsó lepke antennát, mely elmondásuk szerint tökéletes lesz az elvárásaimnak. Sajnos nem lett az.

Fórumban adott tanácsok és némi okosodás után itthon rendeltem egy jó minőségű Tecatel Mandarin antennát, egy Triax patron erősítővel. Az eredmény tökéletes. Tehát javaslom a jó minőségű antennát (Tecatal, Triax, Engelmax, stb.) a jó minőségű kábelt, elosztókat, csatlakozókat. Ne sajnáld rá egyszer kell megvenni. Ha sok a kábeled és az osztód elképzelhető, hogy jelerősítő beépítésére is szükség lesz, de elsőre megpróbálnám nélküle.

Szervusz,

szülőknél vidéken, Csávoly vételkörzetében ~30 Km ez vált be

http://www.betacom.hu/webaruhaz/foldi-tv-vetel/antenna/tecatel-mandarin…

(raktam mögé villámvédőt meg földhurok leválasztót biztos ami biztos alapon)

szét is van dobva 5 felé (multiplex frekvenciák miatt :) ) ehhez egy hirschmann splitter-t használok mindenféle F/koax dugó átalakítókkal, erősítés nélkül is ment, de én adtam neki egy pma-28-as erősítőt. Pesten illetve nagyobb városokban nem kell ennyire túlugrani, ott még jel is szokott lenni, persze ez sok mindentől függ.

stabil kb. 2 éve működik gond nélkül

Amint írtad, szobaantennával vehető a jel. Közel a torony. Ekkor nincs sok gondolkodni valód.

Google: "antenna szaküzlet". Személyesen vagy ha nem megy telefonon beszélj velük. Segítőkészek és van mindenük, ami neked kell.

Sziasztok,

Adott a MindigTV szolgáltatás, valamint az egyik hipermarket sajátmárkás beltéri antennája.
Ez általában jó minőséget biztosít (bár az antenna 1 cm-es elmozgatása már használhatatlanná teszi), viszont néha hajlamos zajokat felvenni.
Ilyen esetben a kép élvezhetetlenné válik, viszont, ha hozzáérek az antenna szigetelt kábeléhez, akkor ez megszűnik, de általában is a jelerősség felugrik.

Ezek alaján szerintetek lenne értelme drágább antennával próbálkozni, vagy veszett fejsze nyele a zavarmentes beltéri vétel?

Érdemes egy normál tetőantánnát venni (lsd. a téma hozzászólásaiban). A MindigTV ügyfélszolgálatán sem ajánlják a beltéri antennát. Már kb. 10e Ft-ért kapsz egy nagyon jó minőségű antennát. Max koax elosztó kellhet még hozzá.

Én is ezt tervezem, csak időm lenne rá...

Ha veled együtt tökéletes, az nem tökéletes. Te mozogsz, lélegzel, elfáradsz, elzsibbadsz, és a vételnek annyi.
Mindenesetre ha tudsz olyan állapotot előállítani, hogy jó a vétel, akkor már csak a megfelelő antennaelhelyezést kell megtalálni.

A beltéri antenna elhelyezése mindig próbálkozás, csak nagy térerőnél kevésbé számít.
Próbálj a lakásban olyan helyet találni neki, ahonnét ő "kilát", de a te mozgási útvonaladból kiesik.
(Én anno megvettem egy olcsóbb tetőantennát - tán lepke a típusa -, és felszereltem a padláson. Pár iteráció után elfogadható képet adott a négy-öt akkor fogható analóg földi csatornára, aztán a digit átállásnál rá sem kellett nézni. Az adótornyok helye nem változott, csak a modulációt cserélték.) Ja, és a 4-es elosztót simán elviszi erősítő nélkül.

Esetleg egy ilyen lapos kültéri felszerelése az erkélyen, ablakpárkányon nem jöhet szóba?

"Ha csak lehet, akkor erősítő nélküli antennában gondolkodjatok!"

Miért? Én nem értek hozzá, de valami tök egyszerű kis noname kültéri aktív antennát raktam ki az erkélyre (alig nagyobb mint a tenyerem), teljesen jól működik.

"Inkább legyen nagyobb méretű ..."

Na pont ezt nem akartam :)

Szerk:
asszem ilyenem van.

Nyolcvanas években még foglalkoztam TV-DX -el. (televíziós távolsági vétel)
Többnyire erősítő nélkül, hatalmas nagy antennákkal. Esetleg egy kis fejerősítőt raktam be, de azt is csak azért, hogy kompenzáljam a kábelhossz miatt elvesző jelet.
Mellékelek egy Svéd TV monoszkópot, hogy nem a levegőbe beszélek :)

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

„Természetesen "tud különbséget tenni" és a hasznos jelet jobban erősíti,…”

Urban legend. Az erősítő a zajt és a hasznos jelet ugyanolyan mértékben erősítő. Plusz minden erősítő rendelkezik zajtényezővel. Ezt általában a bemenetre redukálva adják meg, és azt jellemzi, hogy az erősítő mennyivel rontja a jel-zaj viszonyt. Tehát ha a bemeneten 30 dB-es az S/N, és a zajtényező 3 dB, akkor a kimeneten 27 dB lesz az jel-zaj viszony.

Vannak kis zajú erősítők (LNA) is, amiknek 1 dB körül van a zajtényezője, de ez nem a kommersz antennákra jellemző.

Abban az esetben azért mégiscsak volt értelme az antennaerősítőnek, mikor a bazinagy antenna által biztosított jelszint is kevés volt ahhoz, hogy összeálljon a kép a TV-n. Olyankor ha beiktattam egy erősítőt, ha zajosan is de azért már volt akkora jelszint, hogy összeálljon a kép. Van ugye a TV-nek egy vételi érzékenysége. Ha az alatti jelet adunk be rá, akkor még az AGC sem tud annyit erősíteni, hogy összeálljon a kép :(
Ilyen esetekben segíthet valamicskét az erősítő.
Azt csak halkan jegyzem meg, hogy az adó közelében nem célszerű nagy nyereségű antennát használni, mert esetleg túlvezérelhetjük a bementet. Erre olyankor lehet mégis szükség, ha reflexiós a vétel, de akkor tenni kell be egy csillapítót a TV elé...

Egy tipikusan ilyen eset amit mellékelek monoszkópot. Nagyjából az ország közepétől vettem majdnem. Ehhez már kellett az erősítő.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Ehhez hasonló típust sokéven keresztül használtam, csak az szinte a teljes TV sávot vette a C5-től a 60-as csatornáig. De neked most elég ha csak a 21-től 60-as csatornák között vesz.

http://bolt.sat.hu/engel_passziv_logper_antenna_6009_2378?utm_source=fb…

Semmi aktív/passzív elem nincs benne. Ballun trafó sem kell hozzá. 75Ohm -os koax kábellal csatlakozik közvetlenül.