Milyen vállalatirányítási rendszert, vonalkódos rendszerrel?

Fórumok

Kérdés adott. Egy mai KKV-nak, aki főleg gyártással és kis mértékben kereskedelemmel foglalkozik, milyen vállalatirányítási rendszert érdemes használnia, amihez tartozik vonalkódos rendszer is termeléshez, raktározáshoz, minősítéshez.

Hozzászólások

Ez kérődző patás háziállat módjára segítőkész volt. Ismerem a google működését. Én inkább arra lettem volna kíváncsi, ki mit Ajánlana, kinek van Jó Tapasztalata egy ilyen rendszerrel és melyikkel. Trollkodni én is tudok. Köszi.

Itt elvileg tobzódnak a magyar rendszergazdák, akik csak találkoztak ilyen rendszerekkel testközelből élesben, rájuk lennék kíváncsi.

Kerdes miben gondolkodtok... nyitott/zart fejlesztesu, hostolt (akar felhoben) vagy helyben kell futnia, hany kliens szukseges... es foleg mennyi a keret ra :)

Gondolom azért nem válaszolnak, mert elég általános a kérdésed.
Nézzük a gyártás részeteket:
- hány műszakban gyártotok, egy esetleges probléma esetén kell -e éjszakai support?
- hostolt - külső - szolgáltatásnál egy esetleges netszakadás milyen kiesést eredményezhet?
- vonalkódos rendszer alatt mit értesz? A terméket kell egyedileg azonosítani, vagy ezeket még gyűjtő csomagolásba is rakjátok, amit külön azonosítani kell ill. rakoncánként is kell -e azonosítani?
- tárhelykezelés kell -e? Mármint honnan mit kell levenni a gyártáshoz
és még sorolhatnám a speciális igényeket/kérdéseket.

Milyen modulok kellenének a vállalatirányítási rendszerbe: pénzügy, munkaügy, gyártás, logisztika, VIR stb.?

Rengeteg variáció lehetséges... 2,5 éve nézegettük mi is az SAP-tól kezdve a Microsoft, Oracle-n és néhány magyar terméken keresztül és volt 3 olyan kritérium, amire a nagyok vagy passzoltak, vagy horribilis fejlesztési költséggel valósítottak volna meg.
Szóval elöször is tisztázni kell, hogy pontosan mit szeretnétek, minek kellene megfelelni, hogy működne a rendszer, aztán már lehet keresgélni.
Tapasztalat szerint szívesen kimennek akár bemutatót is tartani, elbeszélgetni a lehetséges irányokról, de ehhez a fogadó oldalnak is felkészültnek kell lenni.

Ahogy pár hozzászólásból kiderült, ez egy igen összetett dolog tud lenni.
Még, ha egy sima számlázó+raktárkezelőt keresnél, akkor is azt javasolnám, hogy tétlesen szedd össze az elvárásaitokat rangsorolva.
Egy termelést támogató rendszer ennél komolyabb dolog, de mivel használtok most is valamit, gondolom nem kell bemutatni, hogy milyen szerte-ágazó tud lenni.
Pár dolog:
1) Mikor 14 éve levezényeltem egy ERP cserét, egy 2 oldalas listával támadtam rá az akkori kiszemeltekre (SAP, AX, Scala, és több kicsi is!)
Több cég simán bukott csak a lista végigbeszélésével (volt amelyikben nem lehetett a raktáron belül tárhelyeket kezelni, pedig ez anno sem volt egy extra kívánalom).
A kiértékeléshez tudni kellett, hogy mit tud alapból a rendszer, mit kell paraméterezéssel kialakítani benne, mit fejlesztéssel. És mennyi idő alatt.
Szóval, mindenképpen kezdjetek egy szép listát összerakni az eddigi tapasztalatotok alapján. Mikor kijön egy cég hozzátok, úgyis összeraknak egy "FitGap" listát, de jobb, ha ti mondjátok meg az alapokat :-) Elsőre nem fontos túl részletesen belemenni, az alap dolgok nagyjából hasonlóan működnek a rendszerekben (Vevő, Szállító, Cikktörzs...)
De ha valami szokatlan, extra dolog van a folyamatotokban, az mindenképp legyen feljegyezve!
2) Azóta, már 13 éve, az akkor kiválasztott ERP rendszer fejlesztésével foglalkozom. Szembesülünk azzal, hogy néha milyen nehéz kiszedni LÉNYEGES infókat az ügyfelekből.
Neki tök evidens valami, meg sem említi, mivel így dolgozik évek óta. Mikor kiderül, hogy eltérés van és elmondjuk neki, hogy ugyanezt lehet másik 10 féle folyamattal is csinálni, akkor rácsodálkozik. Jó esetben beindul a fantáziája és jobbnál-jobb ötletei jönnek. Ezek kezelésében rendszerint egy tanácsadó/konzulens kolléga/csapat vesz részt.
3) A szoftver EGY dolog! A siker egyik fele. A másik a csapat, aki mögötte áll. Ha egy jó szoftvert egy rossz csapat támogat csak az országban, akkor lehet, hogy nem jó választás. Ha egy gyengébb szoftvert egy jobb csapat vezet be és támogat, attól már lehet jobb is.
Azt akarom ezzel mondani, ha megvan a kiválasztott rendszer, nézzétek meg, hogy milyen csapatok forgalmazzák és melyikről milyen vélemények terjednek :-)

Kezdetnek ennyi!

A legjobb kiindulópont ilyen esetben az, ha pontokba szedve rögzítettek az igények, elvárások (amennyire csak lehet, nyilván első körben nem mindent elemi részletességig kifejtve). Mi vonalkódos termelés + raktározás + (nagy)kereskedelem + számlázás +... rendszert fejlesztünk élelmiszer gyártóknak, logisztikai cégeknek, nagykereskedőknek. Még élelmiszeriparon belül - akár két azonos profilú cég esetében - is sokféle működési modell és szoftveres támogatási lehetőség van. Nagyléptékű áttekintés: ROOL-Szoftverek