elszívó ventilátor vs. gázkazán

Hello,
az alábbi problémára keresek megoldást:

frissen felújított fürdőszoba egyik sarkában nyílt égésterű gázbojler, másik végében páraelszívó ventilátor. (A venti időzíthető lenne, és a lámpakapcsolóra indulna be, tehát direkt és kapcsolt fázist kapna. A vezetékezés már kész, de a venti még nincs megvéve.)

Bontás és vezetékelés nélkül meg kellene oldani, hogy ha megy a kazán, akkor ne menjen a ventilátor.
(A veszély tényleges elhárítása a cél, nem a gázipari szakemberek lenyűgözése, tehát gányolás is jó, csak működjön.)

Egyelőre az merült föl, hogy valamilyen rádió-távirányítós (pl. ZigBee) dugaljt vagy kapcsolót szereznénk be. (A bojler hidegvíz átfolyás-érzékelőjére hekkelnénk rá a távirányítót.)
Tudtok ajánlani konkrét jólbevált típust?
Egyéb ötlet?

Hozzászólások

Nincs valami direkt páralecsapató készülékre lehetőség, hogy a légtérből ne kelljen kinyomatni a levegőt?
Ami elromolhat, az el is fog. Az a legkisebb baj, ha a kéményseprő morcos lesz...

_______Peter
I am a stone. I do not move.

Nem a paraval van baj, hanem a CO/CO2-vel (illetve az oxigenhiannyal). Ha gazkazan van a legterben, kell neki oxigen, ha az elfogy, akkor baj van. Ha gravitacios szelloztetesu a kemeny (kihasznalja, hogy a meleg levego felfele aramlik), de kozben egy ventivel visszaszivod az egestermekeket, abba bele lehet halni.

Epp a napokban linkelte valaki a VW kapcsan:
http://vgfszaklap.hu/lapszamok/2012/december/halalos-gondatlansag-a-mus…

--
Hi, welcome to Fight Club.
First of all, how did you hear about us?

Ugyanazt mondjuk, csak én nem fogalmaztam elég érthetően, elnézést.
Gázkészülékek mókányolásától nem azért kell tartózkodni, mert morcos lesz a kéményseprő, az a legkisebb baj ahhoz képest, hogy valakinek az életébe kerülhet.
Ezért javasoltam olyan páralecsapató készüléket, ami nem tud vákumot csinálni a szén*oxidnak, csak a helyiségen belül mozgatja a levegőt.

_______Peter
I am a stone. I do not move.

Nem biztos, hogy ez az a hely (a fürdőszoba), ahol a gányolás megengedhető. Sem érintésvédelmi, sem fulladásveszély szempontjából. Szerintem beszélj egy szakemberrel: drágább lesz, de biztosabb.

sub

--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Ami Neked kell, az az ionizációs relé. Ha begyújt a bojler, lekapcsolja az elszívót. Régebben lehetett kapni, pont erre a célra, hogy reteszelni lehessen két gázkészüléket, de mivel már nem fogadják el, már nemigen kapható.

------------------------

A napokban láttam ilyen kütyüt OBI-ban.
Van, ami szimplán jelzi a CO-t, van olyan is, aminek az érzékelőjét az égéstér közelébe tudod tenni, a másik oldalát (ami blokkolja a ventillátort, CO-t érzékel) pedig ventillátorhoz, de talán DIN sines verzió is létezhet.
Talán 35-40e körül volt amelyik fullos, vezeték nélküli megoldás volt.

Gázos/kéményseprős ellenőrzéskor ha meglátják, balhéznak. Sajnos a turbós bojler az elfogadott megoldás.

Mellesleg elszívás helyett befújni is lehet a helyiségbe a levegőt. Ekkor a kéményen távozik a párás levegő.

Na igen, lehet en vagyok maradi, de ahelyett hogy azon agyalna a kerdezo hogy akadalyozza meg hogy elszivas tortenjen mikor megy a gazkazan, miert nem inkabb azt oldja meg hogy legyen levego utanpotlas?
Egyik Legegyszerubb modja ajtoba rakni szellozoracsot, amin keresztul tud bejutni levego, de sok egyeb lehetoseg is van.
Egyebkent is talan eloiras hogy nyilt egesteru kazanhoz biztositani kell a levegoaramlast...

Én nem vagyok egy beszari gyerek, de zárt térbe, nyitott égésterű gázkészülék mellé semmilyen elektronika és kapcsolás mellett nem tennék kifelé fújó ventillátort, de még egy ventillátor nélküli szellőzőcsövet sem.

Hiába nem megy a ventillátor, de a szellőzőnyílás működhet "ellenkéményként", tehát ha valamiért a légáramlat azon indul meg kifelé, akkor máris visszaszívtad az égésterméket a helyiség levegőjébe.

(Értem én, hogy by default a meleg levegő kívánna felfelé távozni a "valódi" kéményen, de a huzat egy gonosz dolog.)

Ha a ventillátor befelé szívja a friss levegőt, akkor az más helyzet, de még abban sem vagyok biztos, hogy bevállalnám.

Én vettem egy ilyet:
http://www.langor.hu/webshop/cikk_doc.php?xtipus=15777
Amikor begyújt a láng, akkor behúz a relé, és bontja az áramkörét a konyhai elszívónak. Viszont az a baj vele, hogy amikor kialszik a láng, és a lángtér elkezd hűlni, akkor kb egy percig olyan a lángtér hőmérséklete, hogy a relét rángatja. Na ez miatt ki is kapcsoltam az egészet. Majd, ha jön a kéményseprő, bekapcsolom. Legyen boldog. Szóval ez miatt ezt a módszert nem ajánlom.

A száraz, meleg fürdőszoba engem is érdekel. Nekem ugyan nincs kazánom, de a ventillátor kiszívja a meleg levegőt a párával együtt. Mi ez a páralecsapató? Rendes párátlanító készülék? Ez szerintem nem elég gyors, a fürdőszobában hirtelen keletkezik sok pára.

Egyéb ötlet?

- fürdés után nyiss ablakot 10-15 percre.
- villanybojler
- turbós vízmelegítő

Ilyenre egyáltalán még hogy kaptál engedélyt? Az új szabályozás értelmében már nem lehet nyílt égésterű gázkészüléket üzembe helyezni. Továbbá ún. levegőztetési tervet kell bemutatni a gázműveknek ilyen esetben, aminél kizáró ok a szívóventillátor. Vagy ha menetközben veszik észre, kizárnak a szolgáltatásból (aka leveszik a gázórát).

Szóval marad az ajtón kivágott levegőztető rés legfeljebb.

(Azt amúgy sem értem, miért jó a direktbe kötött ventillátor, a falra tudtam mászni olyan helyen, ahol egy éjszaka csak kisdolgom volt, és utána még percekig búgott a ventillátor tök értelmetlenül.)

Tudom, évekig béreltem egy kombicirkós lakást.
----------
rohamkocka

"frissen felújított fürdőszoba egyik sarkában nyílt égésterű gázbojler"

Gondolom, ez ottmaradt régebbről, mert már egy ideje nyílt égésterű cuccot nem engedélyeznek. Ehhez van kémény vagy az égéstermék simán a fürdőszobába megy?

Ha van hozzá kémény, akkor csak abban az esetben javaslok barkács megoldást, ha vállalod a kockázatát, hogy meghalsz/gyereked/családtagod meghal. A többiek leírták miért. Ha esetleg egy családtagod meghal és te életben maradsz, akkor utána te valószínűleg börtönbe fogsz kerülni.

Ha esetleg gyűjtőkéménybe megy az égéstermék, akkor még nagyobb a baj és a kockázat, mert a más égéstermékét szívod vissza, amire még kisebb ráhatásod van és mégkevésbé biztos, hogy nincs benne CO.

Ha nincs kémény (láttam már ilyet), akkor tulajdonképpen (de ez csak egy nem szakértő véleménye) csökkented a kockázatot, ettől függetlenül én egy szakemberrel konzultálnék (illetve nem kötném a vízmelegítőre, mert az már barkács megoldás, hanem sima időzítőt használnék, hogy mondjuk minden x percben kapcsoljon be).

Minden évben meghal pár ember a CO mérgezésben, nézz utána.

Lehet kapni csőtermosztátot, ha az megfelel. Kívülről rögzíted a melegvízcsőre, beállítod a kívánt hőfokot és az kapcsolja a ventit. Nyitó és záró érintkező is van benne, ha jól emlékszem.

+1
De mindenképpen kell mellé elektromos nyitású, rugós visszaállítású zsalu a szellőzőre, vagy lehetőség szerint olyan ventilátort beszerezni ami ezt tartalmazza.
Azaz ha a csőtermosztát bont, akkor a ventilátor leállítása mellett lezáródjon a levegő útja elkerülendő a rossz légirány kialakulását.
Illetve a ventilátor beszerelésénél a ventilátortest, és a cső közötti hézagot tömíteni kell.

Szerk.: De ettől függetlenül nem javaslom. Ha pedig esetleg gyűjtőkémény van, akkor kifejezetten el kell felejteni az elektromos légszállítás bármilyen formáját.
- - - - - - - - - - - -
A buszállomás az a hely, ahol a buszok állnak, a taxiállomás az a hely ahol a taxik állnak, az íróasztalomon viszont van egy munkaállomás....
300hsz feletti topicot nem olvasok.

"elektromos nyitású, rugós visszaállítású"
Szerintem ezt nem jól tudod. Mert a kazán működése közben biztosítani kell a levegő utánpótlást. Tehát, ha ég a láng, kikapcsol a venti, és a venti csöve biztosítja a kazán számára a levegő utánpótlást. Nem fog a venti felé távozni az égéstermék, mert az meleg. Rögtön fel száll, és ahogy elindul a kéményen ki az égéstermék, az álló ventin keresztül befelé fog áramolni a levegő.
A tömítés az tényleg kell, de az is csak azért, hogy a ventillátor működésének jobb legyen a hatásfoka.

Ne onnan kapjon. Kapjon onnan ahonnan eddig kapott.
Ha onnan kevés a levegő, akkor azzal kell kezdeni valamit, mert nem működő kazán esetén a működő ventilátor a kazánon keresztül szívna, ami szerintem aggályos.
- - - - - - - - - - - -
A buszállomás az a hely, ahol a buszok állnak, a taxiállomás az a hely ahol a taxik állnak, az íróasztalomon viszont van egy munkaállomás....
300hsz feletti topicot nem olvasok.

Nem a kérdéshez kapcsolódóan, azt a kazánt én úgy basznám ki, hogy csak porzik és helyére egy elektromosat pattintanék. Vagy minimum le a pincébe.

--
openSUSE 13.1 x86_64

+1

És csodálkoznak az emberek ,hogy drága a gáz miközben őslelet kazántól várja a csodát.

Továbbá nem lehet tudni milyen épületről van szó /családi kertes ház, panel stb...??/

Én zárt égésterűt dobnék fel, és a ventilátoros megoldást elfelejteném , inkább az ajtót hagynám nyitva /télen/ , hogy a lakás melegedjen inkább nyáron kis ablak kinyit.

Szerencsétlen meleget ha már egyszer kifizetted , miért is fizetnél még hogy kimenjen az ablakon... ?

Köszi a sok hasznos infót, újragondoljuk. A távkapcsolós vari persze csak úgy mehetne, hogy bármilyen hiba esetén az elszívás csorbul, nem a tiltás.

:wq

nem csak az a baj, hogy visszaszívja a füstöt, hanem (ha pl belvárosban vagy akkor) a szomszéd közeli kéményéből jövő füstöt beszívja, vissza a te kéményedbe, utána a fürdőszobádba, végül a tüdődbe.

megoldás: egy új, kondenzációs gázkazán
(plussz 30-40% gázszámlát takarít meg, ami azért hosszú távon eléggé jól hangzik)

megoldás: Befelé fújó ventillátor, hogy a kéményen távozzon a pára is, füst is.