Kazán túlfűt, de csak nyáron

Van egy Immergas Eolo Star 24 kW kazán. Elég lassan fűti fel a fürdővizet, de megszoktuk. Az már jobban zavar, hogy ha egy csap csak félig van a hideg és meleg állás között, már el sem indul. Ami viszont már tűrhetetlen, az az, hogy ugyan folyamatosan 40°-ra van állítva, de minden nyáron elviselhetetlenül túlfűti a vizet. Van, hogy a kijelzője szerint minimum lángon ég, de 60°-os a víz. Ez ennyit tud vagy félre van konfigurálva? Van erre DIY megoldás?

Hozzászólások

Átfolyós mind ilyen fosadék, mienk is ilyen új korától, ez van. Ha lenne kedvem (pénzem), akkor felújításnál kapna a rendszer egy puffer tartályt, napkollektorostul, oszt az tárolná a hmv-t ~fix hőfokon.

Egyébként ez a grafikon egy ilyesféle rendszerről készült - ez a nézet az utolsó öt napot mutatja mostanáig.
A kék vonal a tartály alja, tehát a befolyó víz hűti, a piros a tartály kifolyója alatti hőmérséklet, a kevésbé élénk piros pedig a tartály közepén mért hőmérséklet (ez azért lehet magasabb a felső pontnál, mivel a napkollektor elmenő vezetéke valahol itt távozik, felfelé kicsit lassabban áramlik a hő).
A narancssárga vonal a szivattyú működési állapotát jelzi, szinte végig 100%-on ment mostanság.

A zöld a kollektor hőmérséklete, látszik az erős napsütés rajt... vízhasználat leginkább a tartály áljának hőmérsékletén látszik, ez (alacsonyabb hőmérséklet) persze a kollektort is jobban hűti. A kazán csak a piros vonalra van közvetlen hatással (felső részt tudja fűteni), de látszik, hogy nem sokszor kapcsolt be mostanság.

Nem tudom, ezt most minek is írtam ide, de talán érdekes. :)
Ja, igen... a hőfok nem annyira fix, de fürdés alatt vehető persze annak - beállítja az ember, és el van intézve. :)

1) hány "felhasználóra" és mekkora tartály van?
2) mekkora a kollektor felület ehhez, és mennyire hatékony? (gondolom fél évig -máj-okt- 100% megoldja a melegvizet, a többi időszakban mi a helyzet?
3) egy hőcserélős a HMV tároló hozzá, vagy több? az alternatív fűtés az villany, v gáz/szilárd?
4) a grafikonok csak érdeklődés miatt vannak, vagy esetleg a komplett töltőrendszert építetted (a gyári helyett) ?
5) minden frankó, vagy fejlesztenél rajta?
+1) megtérüléssel mi a helyzet? ha jól számolom, alsó hangon is van fél milla a rendszer, mi durván 5-6e vezérelt áramot használunk a melegvízkészítéshez. Ez alapján ~10 év a megtérülés...

Mai rendszerekkel a 10 év a legrosszabb eset. Ha minden technikai lehetőséget kihasználsz (cirkuláció, mosógép/mosogatógép is rákötve (víz+csatorna megtakarítás), elvételi hő limit) a rendszer építésénél, akkor olyan 5, +-1 év a megtérülés. Függ a használattól, az energia áraktól (lesz-e még rezsicsökkentés?). Meg még pár dologtól.
Egyébként a fél milla kiindulásnak jó. Persze ha sok mindent bevállalsz a projektből.

---------------------------------------------------------------
Ritkán szólok hozzá dolgokhoz. Így ne várj tőlem interakciót.

Nyáron nem igazán kell egyéb fűtés, de hosszabb, rossz/esős/felhős időjárás esetén szükség lehet rá. Valamelyest télen is melegít - ha sok a nap, talán 30-35-40 fokig is felmegy a víz hőmérséklete (akár december-januárban is, ha jó idő van), a kazán pedig ezt melegíti tovább, nem a bejövő ~10 fokos vizet - valamennyit hoz ilyenkor is.

Feltettem egy éves grafikont, amin a kollektor (zöld) és a tartály aljának (kék) hőmérséklete látható. Persze a grafikon itt már integrál szépen, így a hőmérséklettüskék kevésbé pontosak, de a tendencia és hőmérséklet-változás látszik szépen. A feliratok még kivehetők - tinypic tömörített rajt kicsit.

A tároló két hőcserélős - az alsó részt a kollektor, a felsőt a kazán fűti, gázzal (a tartályban ki van képezve villamos fűtőbetétnek is hely).

A grafikonos rész utólag, a rendszer kiépítését követően került fel, a gyári vezérlő "buszrendszerén" keresztül olvasom ki és dolgozom fel az adatokat, a lekérdezés webes felületű - így nyomon követhető és figyelhető a rendszer üzeme/működése, távolról is. Utólag merült fel az igény rá, gyári megoldás viszont drága és töredékét sem tudná. :)
Fejleszteni és bővíteni fogom még a rendszert, de ez a része marad - maxmimum a megjelenítést egészítem még ki, esetleg megcsinálom más módszerrel is.

A megtérülés érdekes kérdés - egy kényszercserés, öreg kazánt (fűtés) és öreg villanybojlert váltott (utóbbit is lassan cserélni kellett volna) - előbbi kis szerencsével ideiglenesen javítható volt, újabb telet nem bírt volna, a többletköltség viszont relatíve kisebb összeg volt így már a szükséges kazáncserén túl, és viszonylag kevés módosítással járt.
Mivel az új kazán hatásfoka sokkal jobb, és a meleg víz is olcsóbb így, a szumma megtérülés is jobb a kiindulási állapothoz viszonyítva, költségek figyelembe vételével (persze lehetne másként is számolni - szimpla kazáncserével pl, de arról nincs adat).

Ha van még kérdésed, írj PM-et - egyéb adatot nem igazán akartam publikussá tenni. :)

ha esetleg beteszel egy fix v automata keverőfejet (logikailag hasonlót, mint ami a termosztátos zuhanynál van) akkor a 60fokos vízhez annyi hideget kever, amennyit akarsz.
pl: ESBE VTA 322 termosztatikus keverőszelep

Szia,

az alaptézis, miszert az átfolyós rendszerű vízmelegítés szar, az sajnos megáll. Ettől függetlenül, ha azt mondjuk, hogy bár nyáron valamivel melegebb a vízvezeték-hálózatból érkező víz, mint télen, de drasztikus különbségnek nem kellene lennie. Hasonlóképpen, a kazán hasznos fűtőteljesítményének sem kellene drasztikusan változnia a környezeti hőmérséklet pár fokos változásával. (Télen is temperált helyiségben van, ugyebár)

Ekkor hirtelen egy ötletem maradt: rossz a váltószelep, ami a fűtés és a használati melegvíz között vált, és télen valójában a használati melegvíz (HMV) készítés mellett - egyidejűleg - nagyrészt a fűtőkört is fűti, amihez együttesen kevés a teljesítmény, ezért hideg a víz. (HMV készítésnél a fűtéskörnek zárva kellene lennie a divertszelep által.) Nyáron, amikor a fűtőkör feltételezhetően le van zárva (termosztatikus szelepekkel automatikusan, vagy manuális szeleppel kézzel) akkor a fűtőkör nem tudja visszahűteni a hőcserélőt, ezáltal az összes hőmennyiség a HMV körön hasznosul, és bitang meleg lesz a HMV.

Nyisd ki a fűtéskör szelepeit (legalább egy radiátoron) és nézd meg, hogy HMV készítés közben melegszik-e a fűtéskör. (előremenő fűtéscső, esetleg már maga a radiátor is)

Nem tudom, hogy milyen szelepek záródnak vagy nem záródnak, mi semmit sem állítottunk át rajta (van rajta téli és nyári mód, de téliben van hagyva). Télen valóban sokszor előfordul, hogy egyszerre megy a fűtés és a fürdés, de sokszor meg nem. Este megpróbálom beindítani a fűtést, hogy van-e hatása rá.

Olyan nem lehet, hogy mivel a környéken senki sem fűt, ezért nagyobb a gáz nyomás? Teljesen laikusként kérdezem...

--

A váltószelep szeret X év után elvízkövesedni.

Ha megszorul a szelep "fűtés" végállásban, akkor hiába engeded a melegvízcsapot, hideg marad a víz, viszont forrósodnak a radiátorok. Ha "HMV" végállásban szorul meg, akkor mindig van melegvíz, viszont nem fűt. A megszorulás azonban természetesen nem csak végállásban lehetséges, ilyenkor látszólag minden rendben - van fűtés és melegvíz is - viszont pont olyan tünete lehet, mint ami neked van.

De az a 60 fok nem a fűtővíz véletlenül? 60 fokos víz kell, hogy a hőcserélőn keresztül 40 fokos HMV-t csináljon...

Az átfolyós-váltószelepes kazánokban van egy HMV hőcserélő, ami a fűtökör vizének hőjét adja át a bejövő hidegvíznek. Ez mondjuk el szokott vízkövesedni néha (bár ilyenkor pont nem jön elég meleg víz). A másik baj meg az lehet, hogy a kazán minimum teljesítménye is túl nagy ahhoz, hogy 40 fokos vizet tudjon csinálni a jelenlegi "langyos" bejövő vízből. Egyébként a víz mennyiségével nincs baj, jön rendesen?

Lehet, hogy az átfolyós mind "fosadék", nekem is Immergas Eolo Star van, 12 éve hiba nélkül működik komolyabb karbantartás nélkül.

igaz téglalakás, meg árfolyós bojler van itt. most, hogy jó idő van, sokkal forróbb a melegvíz nálunk. illetve a gáztűzhelyen is sokkal gyorsabban forr fel a víz.
valszeg azért, mert kevesebben használják, illetve a láng színéből ítélve kevesebb levegőt kevernek a gázhoz. télen 1 liter víz 40 perc alatt forrt fel, most meg 8 perc... de biztos azért, mert a víz eleve melegebb a nyár miatt... ja, és a rezsicsökkentésnek hála, lakásonként 4e ft lett megtakarítva 2013-01-01 és 2013-12-31 között :D
--
Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

"kevesebb levegőt kevernek a gázhoz" - na az lenne az igazán gáz... Meg azért jó lenne, ha elmondanád, hogy hol is csinálják ezt... :-) Ha lehetne bármilyen értelmes és biztonságos módon az elosztóhálózatba pumpált gáz fűtőértékét szabályozni, akkor jó esély van rá, hogy azt csinálnák, nem pedig a fűtőérték rendszeres mérését és a fogyasztott mennyiséget (köbméter) szorozgatnák az adott időszak mérési adataiból meghatározott átlagos fűtőértékkel.

A nyolcszoros eltérés eléggé nonszensz, a földgáz fűtőértéke a 33-35MJ/m3 tartományban mozog; 1kg ivóvíz felforralásához (16-18°C-ről 100°C-ra melegítés) nagyjából 350kJ kell, vesd össze a tűzhely gázégőinek a teljesítményeivel (1-2-2-3kW), és számolgass picit.

Szia! Nekem is Immergas 24KW kazánom van. Az enyém még manuális keverő szelepes nyomás változásra. A tiéd már motoros, vagy manuális?
Ha manuális akkor rossz hírem van, szerelők nem igazán vállalják, mivel sikertelen általában a javítás.
Hőcserélő mosás, vagy csere, ha motorosos akkor ha kell csere.
Az enyémet megcsináltam kb 24 munkaóra volt. (manuális váltószelepes) 2 vasárnap ment rá.
Szereztem gyári felújító készletet, a kazán szelep rendszeréhez.
kb így néz ki az enyémhez: http://www.gazbolt.hu/nike-mini-valtoszelep-javito-keszlet/prod_2487.ht…
Első alkalommal összeraktam, kb 1-3l/perc átfolyással ment át a víz, amire leszabályzott a kazán mert ugyanúgy túlfűtötte. A gondot a műanyag tömszelencék okozták mivel a felújító készlettel nem lehetséges az eredeti állapotot visszaállítani ami megbontás előtt volt. (szerelők is ezért nem vállalják, ha manuális) Műszaki ember lévén szétszedtem újra egy vasárnap és megfejettem a működési elvét, ez alapján összecsiszoltam az összes tömszelencét, és a belső rudazatra is tettem távtartót, most működik olyan 3-7l/perc átfolyással.
kb 10-15%-al kevesebb víz folyik át rajta mint amikor 10 éve megvettem.
Szóval remélem motoros szeleped van ;-) Akkor könnyű a javítás.
Ami fontos EZ EGY GÁZKAZÁN szóval ésszel, ne robbantsd fojtsd meg magad és a családod.
Remélem tudtam segíteni.
u.i.:ha manuális szelepes kazánod van és család is, akkor én inkább kazánt cserélnék.
Ami fontos, motoros szelep, elterjedt típus, jó hosszú garancia és olcsó éves kötelező karbantartás, ami nélkül sajnos sok gyártónál nem él a garancia.
Sajnos nekem nem engedte a cserét a családi kassza.