Egy kockázati befektetés margójára

Többször volt téma az oldalon, hogy ki-mibe fektetne be pénzt, mekkora és milyen kockázatok vannak, miért nem érdemes befektetni, stb. Néha aztán születnek olyan posztok amik kellemes szórakozást nyújtanak, a dilettantizmusukkal, valóságtól elrugaszkodott, félinformációkból, ideológiákból levont következtetéseikkel. Különösen, mert az egyik hobbim, hogy kisebb-nagyobb összegeket szoktam különféle kutatásokba, vagy épp kisebb cégekbe befektetni. Az alábbiakban az egyik, épp folyamatban lévőm befektetésem történetét osztanám meg.

Tavaly novemberben megkeresett egyik ismerősöm, hogy bevállalt egy durván öt milliós munkát, de az elkezdéséhez nincs megfelelő összege. Megbeszéltük, hogy egy alkalmas időpontban üljünk le és átnézzük a részleteket. Amit kértem, hogy hozzon egy megvalósulási tervet, a megrendelő adatait, és azt, hogy milyen formában akarja felhasználni a kért összeget, és mikor milyen formában kívánja visszafizetni.

Az asztalnál kaptam egy költségvetést hihető számokkal. Jó pont.
Megmondta, hogy az összeget, befejezett de kifizetetlen munkájából származó tartozásai kiegyenlítésére szeretné fordítani. Újabb jó pont.
A megrendelő egy viszonylag nagyobb cég volt, aki az összeget pályázaton nyerte és ő a fővállalkozó alvállalkozója lenne. A fővállalkozója már korábban is hozott neki munkát, a fizetéssel nem volt gond. Dupla, jó pont.
Megkérdeztem, milyen folyamatban lévő munkái vannak és mikorra várhatók azoknak a kifizetései. Erről kaptam egy részletes választ. Jó pont.
Megkérdeztem, hogy mekkora pillanatnyi tartozásai vannak, különösen NAV felé. Erről kaptam egy közelítő összeget, a "NAV felé természetesen minden rendben volt". Egy jó és egy rossz pont.
A várható visszafizetésre két hónapot mondott és tíz százalék kamatot. Rossz pont.
Biztosítékként felajánlott egy ingatlan 1/3-os tulajdonrészét. Jó pont.

Kértem egy hetet és kicsit utánanéztem a dolgoknak. Megrendelő stimmelt, fővállalkozó rendben, a korábbi megrendelői viszont elég gázosok voltak és NAV felé voltak kinnlevőségei.
Ebből, az alábbiak látszottak:
Nem fogja tudni tartani a határidőt a visszafizetésre.
Nem fogja tudni kifizetni az ígért 10%-ot, mert nem lesz akkora nyeresége.
A munka kifizetése, zűrös lesz, lévén állami pályázaton nyerték a pénzt.
Kockázatos, hogy a NAV mikor és milyen formában fog beleszólni a játékban.

Egyértelműen látszott, hogy ez nem az évszázad befektetése lesz, viszont jó eséllyel visszajön a befektetett összeg, így fájó szívvel számoltam le a tenyerébe a kért pénzt, és az óra elindult.

Eltelt a két hónap közeledett az első visszafizetési határidő. Némi vita és veszekedés árán sikerült rávennie az adósait, hogy fizessenek. Ők utaltak, a NAV meg be is húzta az összeget egyben. Igen, ez látható volt előre. Megegyeztünk, hogy kitoljuk a határidőt március végére, mikor befejezi és kifizetik azt munkát amire ezt az összeget kérte. A munka haladt szépen, március végére, már csak fél napi munkájuk volt, mikor a megrendelő közölte, hogy nem tudja lehívni a nyert összeget. És itt elindult a várakozós játé, én két hetente idegesítettem őt, ő két hetente idegesítette a fővállalkozót, aki meg a megrendelőt. Állam bácsi malmai lassan őrölnek, és a végén lett augusztus, mire eljutottak oda, hogy megcsinálják az utolsó fél napos melót. A fővállalkozó számlázott, és lett szeptember közepe, mire kifizették. Utána lett október közepe, mire ő is tudott számlázni és november, mire kifizették.
Happy end még nincs, lévén, közben a tartozásait is ki kellett egyenlíteni a beszállítói felé és természetesen a NAV is tartotta a markát. December elejére visszakaptam a befektetett összeg 40%-át és egy ígéretet, hogy várhatóan, január végéig, két összegben visszajön a maradék is.

Tanulság, az nincs. Nem lehet minden befektetés sikertörténet. A hazai építőiparban a fentiek teljesen átlagosak, mert az ehhez kifizetési anomáliák megszokottak. Látható, hogy a hunyó, jelen esetben az állam volt, lévén nem fizetett határidőre, miközben behajtani villámgyorsan tudott.

Milyen kockázati tényezők voltak ebben az esetben?
Tőkehiányos megrendelő és kivitelező.
Állami pályázaton elnyert összeg.
Hosszú kifizetési lánc.
Görgetett tartozások.

Egy ilyen szituációban, különösen fontos a türelem és a befektetett összeg felhasználásának a követése. Adott esetben, le kell mondani a befektetés nyereséget termeljen, meg kell elégedni a null szaldóval, vagy minimális veszteséggel. A banki hitelkonstrukciók alkalmatlanok ilyen jellegű feltőkésítésre, a visszafizetések rugalmatlansága és magas kamatok miatt.

Miért éri meg mégis egy ilyen befektetés? Megmenthető egy cég, ami jelen esetben is 10 munkahely megmaradását jelenti. Remekül hasznosítható kapcsolati tőkéhez juthat az ember. Pl. egy darabig nem lesz problémám, hogy piaci ár alatt csináltassak építőipari munkákat. Nem utolsó sorban, sohasem tudhatja az ember, hogy miből lesz a cserebogár.

Hozzászólások

Bator vagy, a vegen felsorolt "nyereseg" nem biztos, hogy megeri a buktat.

Nem szamoltad azt vesztesegkent ami nem jott be, mert az is veszteseg.
Az, hogy nem termel hasznot dupla veszteseg mert kozben meg ertekvesztes is van.
Ha osszeadod az nem sikertortenet. Szerintem.

Az becsulendo, hogy gondolsz 10 idegenre, de ok nem fognak neked kiflit venni ha magadnak nemtudsz :)

http://karikasostor.hu - Az autentikus zajforrás.

Veszteségként akkor lehet leírni, ha a befektetett pénzem nem térül meg. Mivel a visszafizetés folyamatban van, ezért korai leírni az egészet.
Értékvesztésem max. a banki kamat, ami elég sovány.
A cég túlélése nekem érdekem, mert mint írtam, már abból is nyerek, ha a piaci ár alatt tudok bizonyos munkákat elvégeztetni. Egy komolyabb lélegzetvételű munkánál ez milliós tétel is lehet.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

a miert eri meg szekcioban talan a 10 munkahely mentheto gondolat er valamit. a tobbi foleg szerencsejatek, dragabban mint ha lottoznal. illetve a munkahelyes resz is lutri: ha a lancban az egyik kutya beszarik, sok masok belelepnek. foleg ha a tartozasi kor bonyolult, szoval konnyen integethetsz a penzednek es a 10 munkahely is 10 allaskeresove valik. az allami szerepvallalastol meg libaboros lett volna a hatam de ez mar az en szemelyes nyugom.

mindegy, csak altalanossagban irtam, nyilvan megbecsulheto a kockazat. mindazonaltal jo bator vagy. foleg ha epitoipar.

--
Vége a dalnak, háború lesz...

Ez tulajdonképpen nem befektetés, hanem adakozás, csak van némi esély arra, hogy visszakapod a pénzed. Ebből a szempontból jobb, mint egy segélykoncert, mert nem kell meghallgatni a sok "sztárt" ahogy playbackre énekelnek. :)

Hogy miért éri meg az jó kérdés. 2 hónap alatt 10% haszon, szerintem éves kamatban elég barátságos lett volna, nem? Ha 4% felett van az éves kamat megtérülése akkor már jobb egy banki befektetésnél. Ezért kockázati befektetés, ha bejön akkor nyer az ember, ha nem akkor bukik.
Számít, hogy mennyit kért? Nem.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Igen. Tudtam, hogy 100%-os eséllyel nem lesz meg a 10%, 2 hónapra, 6 hónapra, 4-5%-ra nyereségre adtam 50% esélyt , és az egy éven belüli visszafizetésre 80%-os esélyt, ez a kockázati része. Plusz ezen kívül számoltam a nem anyagi részével, ami alapban a teljes összeg 30%-a körüli.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Az első pillanattól fogva benne volt, hogy benn is maradhat a pénzem.A felajánlott ingatlan, osztott tulajdonú ingatlan, tehát fedezetként értéktelen. Itt sokkal többet számított a gesztus.
Ha kölcsön lett volna, akkor lett volna kőbe vésett fizetési határidő, kamatok és tsai. Itt sokkal inkább a nyereség határozza meg a visszafizetést, tehát lutri.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ez egy tanulságos történet.

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."
rand() a lelke mindennek! :)

Persze, megint az a csunya allambacsi. Kozben meg sok allami, onkormanyzati projectet azert nem vesznek at, mert egyszeruen trehany munkat vegeztek. Sok esetben silanyabb anyagot hasznalnak, mint amiert megkapja a penzt, ami a terven szerepel. Olyan sem foldul am elo, hogy bizonyos muveletet nem csinalnak meg, a muszaki ellenor meg "veletlenul" nem figyel ilyen dolgokra. Az alig 1 honapja atadott bicikliut hossziranyban megrepedt, vegig. Ez meg a termeszet kegyetlen trefaja, persze. Biztos, hogy letezik normalis epitoipari ceg, csak olyannal meg nem talalkoztam.
Ha mar valaki az elejen hazudik, azt ott kell hagyni. NAV-os tartozas, ugye.
Tehat, ha te piaci ar alatt akarsz majd epitoipari munkakat vegezni, az egy vicces dolog lesz.

Nem állami cég. Az önkormányzati és állami projectek mindig is mutyik és ott lopnak ahol tudnak.
Az építőipari kisvállalatok majd mindegyikének van 1-3 hónapos elmaradása a NAV felé. Sajnos az egész szektor ilyen a körtartozások miatt, és az egyik legnagyobb hunyó pont az állam, mivel a legtöbb infrastruktúra fejlesztésre elnyerhető pályázatot késedelmesen fizetik ki. Egy cég, ha elnyer egy összeget a pályázaton, akkor leverik rajta a teljesülést (amihez ugye kellenek a számlák és különféle papírok), míg a kifizetésnél mindig csúsznak 3-4 hónapot. Ilyen esetben, a kivitelező kénytelen kifizetés nélkül számlázni, különben a megrendelő bukja a pályázati pénzt, csakhogy ez azt jelenti, hogy a kiszámlázott tétel adóját be kellene fizetnie, csak épp nincs miből. Ugyancsak a magyar építőipar egyik jellegzetessége, hogy a nagy megrendelések mögött majd mindig valamilyen pályázati pénz van.

Lehet piaci ár alatt munkát végeztetni, ugyanis nem mindegy milyen órabért számol az iparos.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

En csak arra valasztoltam, hogy az allambacsi a hibas. Ha egy ceg elvegzett egy munkat, rogton nyujtja a kezet minosegtol fuggetlenul. Baromi sok esetben trehany munkat vegeztek. Erre hoztam fel peldakat. Meg szep, hogy nem fizetnek csak ugy, rogton. Ez meg tapasztalat.

alacsony oraber!=jol elvegzett munka.