Hungarian Bitcoin Portal

Mi a tokomtol lett ez a hulyeseg most ennyire hypeolva?

Hozzászólások

Hülyeség annak aki nem ért hozzá...

Sztem az "értett" hozza, aki kitalálta: csinalt valamit, amit az elején konnyen "meg tud szerezni", aztán megpróbálja felverni az erteket (ez most sikerult is), es elhitetni az emberekkel, hogy ez jo nékik. Aztán egyszer csak eladja a BTC-it, aztán mikor elertektelenik, a többieknek IJ.

Nem ertek a monetáris dolgokhoz, de én azt latom, hogy gyakorlatilag nincs mögötte megtermelt ertek (meg annyira sem, mint a mai arufedezet), csupan egy pénzügyi machinacio az egész. Kicsit a pénzvilág "MLM, mint csodaszer"-e szamomra: egy szuk réteg jol jar vele, sokak meg nagyot zakozhatnak vele.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Pont egy masik topicban volt szo arrol, hogy jobban megeri venni, mint "banyaszni". Jelenleg az ara mar nem olcso. Innen kezdve nem kell nagy tetelben arulni, eleg kicsiben is. Ha napi 1 BTC-t arul valaki, az is szep penz.

Masreszt az, hogy egyesek a semmibol lettek "milliardosok" es az, hogy gyakorlailag nem tudnak mit kezdeni a penzet, az jol jellemzi az egesz rendszer erteket, igazsagossagat, hasznalhatosagat. De pont errol beszeltem: csinaltak maguknak penzt, aztan majd ha lehet, megprobaljak ertekesiteni.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Magyarazd el nekem kerlek, hogy az USD vagy a HUF hogyan jon letre es milyen valos ertek van mogotte! :)
A banyaszat egyebkent csupan egy kontrollalt elosztasa az ujonnan letrejovo penznek. Ha tobben banyasszak, nem lesz tobb bitcoin es a banyaszat sem tart orokke. Ha belegondolsz, valahogy szet kell osztani a penzt kezdetben.

az a bajom ezzel a "szetosztassal", hogy amig pl. Hiena prostijai a nehez tartasi feladatokert (ami valodi munka, valodi teljesitmennyel) kapnak penzt, amit barhol elfogadnak, addig a bitcoin-t pontosan milyen munkaert is kapod meg? Nekem a btc fedezet nelkuli penznek tunik. Mert ez regen ugy mukodott, hogy dolgoztal 1 orat, es kaptal erte cserebe 2 sos kiflit. Aztan valamikor reges regen bevezettek az altalanos ertekmero fogalmat (nevezzuk most csak penznek), hogy egy kicsit gordulekenyebb legyen a cserebere kereskedelem.

Igy tehat ha en bemegyek a dolgozoba, aztan 8-kor kiterelgetem a rendszereket, hadd legeljenek, aztan 16-kor vissza, es ezert penzt adnak HUF-ban, akkor azt barhol elfogadjak, mert hogy valos ertek van mogotte, konkret teljesitmenyert kaptam. De ha te btc-vel akarsz fizetni a boltban a heti nagybevasarlasert, akkor miert is kene ezt egy kereskedonek komolyan venni, es nem hivni a tobbieket is, hogy korbeallva rohogjenek ki teged?

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

A penz nem azzal keletkezik, hogy valaki dolgozik erte. Ugyanigy kaphatnal fizetest bitcoin-ban is, aztan fizethetnel vele a boltban, stb. A cel nem az, hogy mindenki banyasszon es abbol eljen, sot realisan ebbol nem is lehet megelni. A penz erteket mindig az adja, hogy valaki elfogadja toled. Ezt a "normal" penzek eseteben a hitelek biztositjak. Amikor a bank hitelt ad ki, azzal uj penzt hoz letre. Amikor te visszafizeted akkor valaki masnak a hitelevel valtod ki a tiedet. A vegen mindenki azert dolgozik, hogy olyan hiteleket fizessen vissza amik mogott a fedezet csupan az, hogy majd kesobb valaki mas is hitelt fog felvenni... Ha a gazdasagi novekedes megallna, akkor a penz el is veszitene az erteket. A bitcoin esetben a bankokat a banyaszok helyettesitik akik kozt a halozat osztja szet a kezdeti penzt (hitelez nekik) ami innen kerul szetosztasra. A tobbi penzzel ellentetben viszont ez egy ido utan elfogy es akkor a mar szetosztott penzeket lehet majd mozgatni.

A bitcoin előállítása is munka, csak itt nem te dolgozol, hanem a számítógép. A hardver és az áram pedig valós költségek, amik kifizetéséhez pedig neked kell dolgoznod, tehát végső soron a bitcoin mögött is ugyanaz a munka van, mint amiből a hitelt fizeted, és elvileg ez adja a bitcoin értékét.

Engem az érdekel egyébként, hogy mi lesz ha már nem lehet bányászni a bitcoint, akkor miért éri majd meg a tranzakciók kielégítéséhez gépidőt bevonni a hálózatba.

ez igy bullshit, kedves denever baratom. Ezert neked a boltban loszart nem fognak adni, ez max. arra jo, hogy a wow-ban vegyel magadnak pancelt vagy mas loszart, de ez igy nem valodi ertekmero. Jol is neznenk ki, ha mindenki otthon nyomna maganak a zsetont...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Amúgy a gyakorlatban a pénz értékét nem az határozza meg, hogy a társadalom milyen értékesnek tekinti? Szóval tökmindegy, hogy van-e mögötte bármi vagy sem, amíg sikerül elhitetni mindenkivel, hogy az adott valuta értékes.

Egyébként ne nekem mond, szerintem is túl van hypeolva az egész, amiből nyilván majd páran nagyon jól járnak.

fontos tisztazni azt, hogy a penznek nem onmagaban van erteke (legalabbis amiota a nemesfemeket nem pazaroljak penz celjara), mert az onmagaban csak egy darab papir vagy byte-ok osszege, amivel senki nem lakik jol. Tehat nem az szamit, hany nulla van a penzre nyomva, hanem hogy mire eleg, mit kapsz erte cserebe? 1 CHF egy picinyket tobbet ert, mint egy olasz lira, ezert kerestek olaszeknal milliokat (whatever), de aligha tudtak belole tobb mindent venni, mint a svajciak sokkal kevesebb chf-ert.

Es azert lovagolok a mennyi munka van 1 btc mogott dolgon, mert ha kivesszuk a penzt a kereskedelembol, es beallunk a sorba csizmat venni, en adok 1 par csizmaert 2 kaszat, te meg adsz erte 2 db kavicsot, akkor te is erzed, hogy a csizmadia a 2 kaszanal elegedetten podri a bajszat, de teged meg elhajt a 2 kavicsoddal, hogy hova dugjad fel. Es miert? Mert tolem kapott valamit a csizmajaert, de toled csak lof*ttyot.

Szoval ezert mondom, total jo, hogy valaki kitalalt egy uj fizetoeszkozt, aminek az elosztasa finoman szolva megkerdojelezheto, es ami mogott effektiven csak lopuki van...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Ezzel kapcsolatban tettem fel kérdéseket egy másik topicban (a két kérdés összefügg).

Összefoglalva: ha igaz az, hogy új bitcoin új block előállításával jön létre, és a bitcoin egy véges mennyiség, akkor a blockok száma is véges, márpedig ha jól értem a hálózat működéséhez folyamatosan új blokkok szükségesek, tehát előbb-utóbb el fognak fogyni a blockok ami a hálózat összeomlásához vezethet.

Nem, nem, nem... a blokkok nem vegesek csak egyre kevesebb jutalom jar ertuk. Ha mar nem eri majd meg banyaszni akkor konnyebb lesz banyaszni oket, tehat mindig beall egy egyensuly a tranzakcios dijak es a banyasz gepek kozott. A halozat tovabbra is mukodne akar egy geppel is, de realisan ugyis lenne mindig par gep ami banyaszik. A SETI@home sem fizet...

Pl. felkinalhatsz valamit eladasra USD, HUF, es BTC arakon. Mi ezzel a gond?
Biztos vagyok benne, hogy van annyi bitcoin amiert eladnal x targyat vagy dolgoznal n orat. Ez annak a targynak a BTC ara, illetve a te BTC arad. Ne arra gondolj, hogy most holnap azt mondjak neked, hogy atvaltjak a munkabered BTC-be es abban fognak fizetni, de ha mondjuk valaki megkerne, hogy vidd ki a repterre es egy tized bitcoint adna erte akkor tuti elgondolkoznal.

http://lamborghininewportbeach.blogspot.com/2013/12/we-just-sold-our-ve…

Illetve felmerülhet az is, hogy az mi, ha valaki hozzáfér nagy teljesítményű, állandóan bekapcsolt számítógépekhez (mert mondjuk rendszergazda) és azon úgy dönt, hogy a tulaj engedélye nélkül bitcoint bányász. Mivel a villanyszámlát nem ő fizeti (meg amúgy egyébként is), ez lopásnak számít?

--
trey @ gépház

de CPU banyaszattal ma mar semmire sem lehet menni.

korabban lehetett, LOL? Szoval azt nem ertem, miert adna barki USD, EUR, CHF, HUF, whatever penzt egy bitcoin-ert. Meg egyszer az a problemam, hogy ha en adok neked 1 USD-t, amogott munka van. Te adsz erte cserebe 1 btc-t, amogott milyen es mennyi munka van?

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

jo lenne elolvasni a leirast is... abban le van irva, hogy a tranzakciokat hitelesiteni kell, ezert kapja a penz. na ez a munka, es azert dolgozik, hogy mukodjon a halozat.

csakhogy flameljunk: pl egy tozsdecapa milyen produktiv munkat vegez szerinted, amiert akkora penzt kasziroz?

ui: nemvagyok hivo, egyelore en is csak kostolgatom a _technikat_

--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

atlapoztam a bitcoin.hu "tevhitek" c. oldalat, es hat bizony az nem tevhit, hogy semmilyen fedezet nem all mogotte. A tranzakciok hitelesitese valoban kb. olyan munka, mint a bankoke, csak egy picit talan eloreszaladtal, mert szerintem az sem egeszen koser, hogy jut valaki jelenleg btc-hez?

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Otthon kinyomtatsz egy rakás játékpénzt, aztán elmész a boltba. A boltos meglepetésedre elfogadja, mert a pék aki a pékárut szállítja szintén elfogadja. Innentől számodra már van fedezet, még ha nem is látod, hogy mi az, viszont ott a kenyér a szatyrodban, amit otthon az asztalra tehetsz. Lehet, hogy a pék lát fantáziát a játékpénzedben, ezért a valódi pénzén vett értékekkel (alapanyagok, bér, rezsi) beszállt a játékpénzed körforgásába. Ha szerencséje van, a továbbiakban a játékpénzed legalább annyit fog érni, mint annak a valódi pénznek az értéke, amennyivel eredetileg beszállt. Nem a számításokkal lesz a BTC mögött érték, hanem azzal, hogy a tényleges értékkel rendelkezők az értékeiket pénz helyett BTC-re váltják. A bányászattal azért lehet BTC-t keresni, mert ha nem lehetne, senkinek nem állna érdekében erőforrásokat fordítani egy olyan erőforrás-igényes rendszerre, ami különbözik az eddigiektől. Minden bányász kockáztat, és bízik benne, hogy ha a rendszer működni fog, a vállalkozások beállnak mögé valódi tartalommal, és így értéke lesz a bányászott BTC-nek. Azért jár a számolásért BTC amiért a banknak vagy az ISP-dnek is fizetsz, azaz a szolgáltatás biztosításáért, vagy amiért a munkaadód vagy az ügyfeled fizet neked: az elvégzett munkádért. Szerintem nagyjából erről van szó.

:)

igen, igy valoban lehetseges, ha valaki rendes penzert btc-t vesz. Csak kerdes, ki akar? En pl. nem, es vannak ketsegeim afelol is, hogy a bolt ill. a pek is elkezdene lecserelni a penzet btc-re. Az egy dolog, hogy a boltban hogy lehet vele fizetni, a masik inkabb valodi issue, hogy fog ebben egy kritikus tomeg megbizni? Mert ugye itt a bizalom a legfontosabb. Az aranyat mindenhol elfogadjak (fedezetkent), de a btc-t...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Miert adna barki USD-t HUF-ert? Na pontosan ugyanazert...
Inkabb azon gondolkozhatnal mar el, hogy mi a feneert fogadod el hagyomanyos penzeket a munkadert. Ugyan te dolgoztal erte, es valoszinuleg az is akitol kaptad, de valahol a legvegen a nagy budos semmibol jott letre. Ugyanez a helyzet a BTC-vel is. Minden penz ilyen.

Nem, nem és nem! Álljunk már le. A forintért a magyar állam felel. Meg a nemzeti bank. Kötelezi a lakóit a magyar állam, hogy fogadják el.

mod: még pár dolgot hozzátennék. A törvényeknek a magyar állam erőszakszervezetien keresztül érvényt szerezhet. Rendőrség, hadsereg. Kvázi extrém helyzetben de igen, fegyvert tart a fejedhez, hogy elfogadd.

Szabad pénzváltás is van, tehát váltható pénz a forint egy csomó valutára.

Bitcoinnál ilyen erős szabályozás és alap van? Nincs.
Komolyan veszik, mint fieztőeszközt? Persze, vehetsz rajta tesla kocsit, meg ójet. De állítólag egyszer valaki egy pizzát már vett rajta. :)
Tehát ilyen sincs.

Van viszont egy független, alternatív fizetőeszközünk. Ami nem fizet, tehát eszköz. Annyira független, hogy tőzsdére vitték, hogy dollárra lehessen váltani. Független, mi?
Persze azóta úgy ingadozik az árfolyam, hogy csuda. Tehát tök stabil. És pont ezért komolyan is vehető, mint fizetőeszköz. Ühüm..

Tehát van egy kockák által bazi nagy erőforrással üzemeltetett semmink, ami mögött még mindig nincs semmi. Semmire se jó, de azért tök jó, hogy belebaszunk csillió milliárd kilowatott, csak mert jó.

Hagyjuk már. :(((

"A forintért a magyar állam felel. Meg a nemzeti bank. Kötelezi a lakóit a magyar állam, hogy fogadják el."
Ez azonban nem valasz arra, hogy miert vennel belole valutat.

"Kvázi extrém helyzetben de igen, fegyvert tart a fejedhez, hogy elfogadd."
Persze, azonban azt remelem nem kell magyarazni, hogy ez milyen hatassal lenne az arfolyamokra. Az ellen meg mar nem sokat tud tenni az allam, hogy az EUR ne legyen 10 milliard HUF.

"Bitcoinnál ilyen erős szabályozás és alap van? Nincs."
Pont az az egyik erv mellette, hogy nem fugg egy allamtol sem. Mondhatod, hogy ez szerinted igy nem fog mukodni, de ezt majd csak az ido donti el. Az arany magas arat sem indokolja a valos ipari felhasznalas.

"Persze azóta úgy ingadozik az árfolyam, hogy csuda."
Minden arfolyam ingadozik. Meg nem arazta be a piac.

"Tehát van egy kockák által bazi nagy erőforrással üzemeltetett semmink, ami mögött még mindig nincs semmi. Semmire se jó, de azért tök jó, hogy belebaszunk csillió milliárd kilowatott, csak mert jó."
Tehat ha jol ertem szerinted 1BTC erteke 0HUF. Ezek szerint ha megkernelek, hogy vegyel nekem pizzat, de csak 1BTC-t tudnek adni erte akkor kirohognel?
Az aramfogyasztasrol meg annyit, hogy nem ez a legnagyobb pazarlas a vilagon. Kezdhetnenk pl. azonnal a bankokkal. Hany embert tart el es mit is csinal? Mennyibe kerul az epuletek vilagitasa, futese, karbantartasa? Mondhatnam ugyanigy a reklamokat is. Mennyi energiat pazarolunk hirdetesek vilagitasara, nyomtatasara, megsemmisitesere?

Ha USD-vel fizetnek akkor mit tudnal vele kezdeni (Magyarorszagon)?
a) ha van USD tartozasod vagy USD-ben szeretnel venni valamit akkor annak a rendezesere forditod
b) ha ugy gondolod, hogy az USD arfolyam neked kedvezoen fog alakulni a jovoben akkor megtartod
c) ha ugy gondolod, hogy az USD arfolyam neked kedvezotlenul fog alakulni vagy HUF-ra van szukseged akkor eladod

Hol a problema?

a) És lehet rendezni ezzel?
c) És lehet valakinek eladni? (Főleg annak tükrében vicces, hogy már többen írták itt, hogy az early adopterek milliomosok BTC-ből, de ha csak 50K-t is piacra dobnának, összedőlne az árfolyam...)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

kitorolheted vele, felteve, hogy nem kemenypapiron kaptad :-)

Btw. meg 1 dolgot magyarazzanak meg nekem a hozzaertok. Dolgoznak a gpu-farmok, es banyasszak a btc-ket ezerrel, amibol max. 21M (vagy valami hasonlo szamra emlekszem) lehet, OK. A banyaszatert kapnak mondjuk btc-nkent pl. 0.0001 btc-t. Nade! Ha en venni akarok 1 btc-t, akkor kinek is adok erte a neki megfelelo tengernyi suskat?

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

"A banyaszatert kapnak mondjuk btc-nkent pl. 0.0001 btc-t."
Tovabbra sem igy mukodik. ~10 percenkent megoldanak egy blokkot. A blokkokert pedig egyre kevesebb bitcoin jar:
https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_Currency_Supply#Projected_Bitcoin…

"Ha en venni akarok 1 btc-t, akkor kinek is adok erte a neki megfelelo tengernyi suskat?"
Ugyanugy mint mas valutanal is, annak aki hajlando neked eladni. Vannak valtok akik adnak vesznek, de akad olyan is, hogy kozvetlenul az eladotol veszel.
Tehat mint barmilyen mas penznel:
a) bemesz a penzvaltoba
b) kozvetlenul keresel valakit akitol vehetsz (jobb arfolyam remenyeben)

acsi gitar! Tehat van egy fix szamu btc, amibol egyesek mar frankon zsebrebanyasztak egy csini kis osszeget, mert ugye az elejen a blokkokert tobb btc jart. Erzed ebben az elosztasban a problemat? Van egy szuk csoport, akik csinaln/tak maguknak jatekpenzt, amibol jol bespajzoltak, es azt remelik, hogy azert majd a keson jovok igazi zset adnak, eleg borsos arfolyamon...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

"nyilvan" igy van, csak hat szerinted ki az, aki a sok USD-jet elcsereli keves btc-re? Meg azert eleg bolond dolog ennyivel elutni a dolgot, hogy "mindig, mindennel igy van". Persze, neked lehet, mert te csak egy bolond vagy...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Úgy adod elő, mintha muszáj lenne foglalkozni a BTC-vel. Nem muszáj. Ahogy nem muszáj sportkocsikat vagy részvényeket venni sem.

Hú, mintha a világ sorsát kellene egyedül eldöntened, most mindjárt, és már a lábkörmeid rágod a nagy teher alatt, ahogy a fátyolossá vált szemeid mögötti ködben tapogatózó elveszett elméd mindent felborítva nem talál fogódzót...

:)

"Ez azonban nem valasz arra, hogy miert vennel belole valutat."
Ilyen kérdés volt? A kérdés az, hogy mi a kölönbség a btc és a forint között. Ez. Ég és föld.

"ez milyen hatassal lenne az arfolyamokra."
Extrém példa volt a helyzet komolyságának érzékeltetésére. Most feltétlenül ezek kell rugózni? Másba nem sikerült belekötni?

"Pont az az egyik erv mellette,"
Nem. Pont ez az egyik érv ellene. Ettől lesz komolytalan a gazdasági élet szereplői számára.
Majd az idő eldönti. Ha 10 év múlva btc-ben kapom a fizetésem és abból veszek az asszonynak a nyíregyházi zöldségpiacon savanyú káposztát, akkor hajlandó vagyok míakulpázni.

"Meg nem arazta be a piac."
A piac kvázi leszarja. Néz meg, ha forint/dollár árfolyam az elúlt 10 évben mekkorákat lengett ki. Ennek töredékét.

"kirohognel?"
Hosszan és hangosan. :) De: link.
tegyél holnap egy próbát. Kérem a videót a youtubra, ha adtak egy sonkás sajtosat, akkor is hajlandó vagyok a hamufejemre.

"hogy nem ez a legnagyobb pazarlas a vilagon"
Nem is mondtam. De így az egész értelmetlen.

Léci most abba már ne köss bele, hogy a hupikék törpikék nem is kék, mert
1. ilyet nem mondtam
2. tök nem lenne igazad
3. tök felesleges erről vitázni.

Tehát kérem:
1. arra reagálj, amit mondtam.
2. gondold át azért amit mondtam
3. felesleges marhaságokat hagyjuk.

Pontosan, mivel az egész számomra nem tűnik másnak, mint egy jól kitermelt ügyeskedés, hogy egyesek a semmiből csináljanak pénzt.

Igen, tudom, a monetáris piacon vannak "érdekes" és időnként nagyon undorító dolgok, de ez a BTC számomra messze túltesz mindenen.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Nem szoktam fogadásokat kötni, de ha egy hivatalos fogadóirodában lehetne fogadást kötni a bitcoin jövőjére, akkor feltennék néhány tízezer forintot arra, hogy 10 év múlva a mostani ár századrészénél kevesebbet fog érni. Bár a „mostani ár” definíciója sem egyszerű. :-)

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Vannak itt gondok az érvelésedben.

A pénz nem a mögötte álló munkát képviseli.

A pénz lényegében egy hiteleszköz.
Pista dolgozik Ferinél a kertben. A munkaidő végén Feri szeretné kifizetni Pista munkáját, pl ad neki almát, kenyeret, kotont amit akar. De Pista nem tudja, hogy mit akar, most épp ezekre nincs is szűksége, szeretné ha majd később tárgyalnák meg. Feri elővesz egy papírt, ráírja, hogy mennyivel tartozik, ezt Pista elteszi, amit majd később érvényesít, addig is a Feri tartozik neki.

Közben dolgozik a Terike is meg a Bözsike is a Ferinél, náluk ugyanez a menet, kapják a papírost.

Terikének kell egy ásó amit Pistától szerezhet meg. Mindketten tudják, hogy Ferinek van FEDEZETE, ha odamennek hozzá, hogy beváltsák a papírost, akkor kapnak érte valamit amire szükségük van, ezért Terike a Feri papírosával fizeti ki Ferit, esetleg Feri is ír egy papírt Terikének, hogy ő tartozik neki egy kicsivel (Visszajáró)

Amikor Feri akar venni valamit Bözsikétől, akkor is ír neki egy papírfecnit, hogy mennyivel tartozik neki.

Ezt a cetlit pedig az emberek cserélgetik egymás között, fizetnek vele és láss csodát, megszületett a pénz.

Nagyon nagy sarkításban mondatnánk, hogy a Feri volt az állam, és az értékei álltak az általa kibocsájtott pénz mögött. Ha nem lett volna fedezete rá, tehát a semmibe nyomná a pénzt, akkor nem érne semmit se. Megtehetné a Feri azt is, hogy randomra írja a papírfecniket amikor kell neki valami és addig nem is lenne gond vele amíg a kibocsájtott fecnik értéke nem haladja meg az erőforrásait. Amikor a kibocsájtott pénzek összértéke kevesebb mint a mögötte álló érték, akkor bizony korrigálni kell. Paraszti ésszel nézve újrakalkuláljuk az értékét és láss csodát, Infláció.
Feri ész nélkül írja a fecniket mert szarban van, percekig óráig megoldásnak tűnik, de kiderül, hogy a pénze a 10edét se éri már, láss csodát, hiperinfláció.

A bitcoin nem deviza, nem áll mögötte ország. Inkább olyan mint egy termék amit vesznek az emberek. És végül is ha pénzként nézzük, áll mögötte érték. Mögötte áll a dollár, de ez inkább amolyan kredit amit felhasználhatsz bizonyos helyeken. Olyasmi mint egy utalvány amit csak x helyen fogadnak el.

ok, ha a penz hitel, akkor mi a hetkoznapi ertelemben vett hitel? De a te ervelsed ott (is) hibadzik, hogy a btc mogott nem all dollar, es ld. fentebb a piramis jellegu eloszlast, nem is latok ra eselyt, hogy fog. Az eloszlasbol pedig elegge kovetkezik az (hiper)inflacio, ld. akik mar bespajzoltak belole (early bird-ok), azok nem valoszinu, hogy Pista kertjeben tobbet robotoltak volna a kesobb jovoknel, es nekik megis tobb van belole. Szoval milyen ertek is all a btc mogott?

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Jelenleg a hitel az, amivel a pénz be (vagy néha kikerül) a gazdaságból. A jegybank kiad X pénzt, azt a kereskedelmi bankok továbbadják a befektetőknek, amiből fizetik az embereket (meg az alapanyagokat), amiből az emberek költenek más cégeknél, amiből a más cégek rendezik a saját hiteleiket, amiből meg majd a kereskedelmi bankok fizetnek a jegybank felé. (És így tudja az állam szabályozni valamennyire a gazdaság működését a jegybankon keresztül).

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Én most nem a klasszikus banki hitelre utaltam vele. A bank már pénzt ad oda neked, eladja neked az időt és a pénzt, plusz pénzért. Ezt elnevezték hitelnek.

De gondolj bele, mi szerinted akkor a pénz? Nem termék, mert semmire nem lehet használni, max segget törölni, és eltüzelni. A pénznek nincs saját értéke. Az értékét az adja, hogy melyik ország írta rá a valutáját és mekkora összeget.

A pénz egy helyettesítő eszköz, de csak egy cetli, hogy mekkora értékkel tartozik neked az állam.

Amíg dollárral fizetnek a btc-ért, addig értékes is marad. Az árfolyam más kategória.

Az elosztás azért nem hiperinflációt idéz (egyelőre), mert nem ugyanazt teszik mint a valutanyomtatással, hisz sokkal nehezebb megszerezni ma egy BTC-t mint régen.

A gazdaságban nem létezik igazság, senkit nem érdekelt, hogy ki robotolt többet, nem azért fog több pénzt kapni. Ki korán kel, tudod.

Ha korán keltem volna és véletlenül lenne pár száz BTC-m a régi időkből, akkor most hiába mondanád, hogy nincs érték mögötte, mégis a BTC-ből süttetném a seggem valami drága helyen.

Héló, ez milyen törvény/szabály? Mert amiről beszélsz, nem illegális. Nyomatok játékpénzt, elnevezem utalványnak vagy ilyesminek, bónusznak, kuponnak, stb. A törvény a bankjegyhamisítást bünteti.

Én nyomhatok olyan papírt, hogy 10 fabatka, csak ennyi még kevés, az még nem fog többet érni a papírnál amire nyomtam. Törvények max arra vannak, hogy nem lehet hivatalosan pénznek nevezni.

A valuták közé nem behaknizni szokták, bekerül magától ha olyan szintre kerül, ezt pedig senki se tilthatja meg.

na azert alljunk mar meg egy barati szora. Semmi gondom azzal, ha valaki a fold kp. allomanyabol egy csinos hanyaddal rendelkezik, ha becsulettel megdolgozott erte. Az egyszeruseg kedveert most a tozsdecapak suskajat sem sajnalom. Na de az azert finoman szolva pofatlansag, hogy valaki nyom egy adag jatekpenzt (amibol felulrol korlatos mennyiseg letezhet), majd valamilyen atlatszo alibi dumaval (a koran jovok kockazatot vallaltak, blabla) levesz belole egy komoly osszeget, majd elvarja, hogy ezt mindenki szo nelkul elfogadja, es igy ossza ujra a 7 milliard ember penzet. Csak nekem budos ez? Csak en rohogom korbe oket?

Szoval ha lenne par szaz btc-d, akkor szerintem is suttethetned a segged valami draga helyen, kb. mint egy hajlektalan valami 5 csillagos szallodatol 20 meterre az utca koven...

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

De miért kanyarodunk vissza mindig a becsületes munkához? A gazdaság szempontjából a pénzügyek oldalán ez a fogalom nem létezik. Létezik olyan közgáz vagy baki vagy hasonló fogalom, hogy becsületes munkával megtermelt javak? És valami szabály, hogy csak annak van értéke?

Hol itt a pofátlanság? Miért zavar téged? Megkárosítottak? Max azzal, hogy nem szálltál be idővel. Nekem is csípi a szemem hidd el :)

Nem vállaltak kockázatot amúgy. Haver is mesélte, hogy olvasott erről valahol azt bányászott évekkel ezelőtt. Soha nem fizetett BTC-ért, nemtom mennyije van, de pár darab tuti.

Senki se várja el, senki se kényszerít senkit, mégis megteszik, most ez gond?

A'szondod max csöves lehetnék, tehát szerinted kamu, hogy el tudom adni a BTC-t az aktuális árfolyamon?

Tagadhatod ameddig akarod, hogy ez az egész nem létezik, de ettől még az emberek kereskednek vele, és jó páran meggazdagodnak belőle, többnyire a korán kelő galambok jah.

infláció: megmagyarázod, hogyan értéktelenedik el a Ft vagy USD vagy bármi a BTC-től? nem kötekedésből kérdem, érdekel a magyarázat.

a szürke és feketegazdaság nem a BTC-től függ, ha nincs BTC, akkor KP-ben fizetnek vagy pl drágakövekben, aranyban (ez utóbbi nem valószínű, csak mint lehetőség mondom)

A kis inflacio egy jo dolog. A penz erteke kiszamithatoan valtozik es arra 'biztatja' az embereket, hogy koltsek el. Vegyenek belole kotvenyt/reszvenyt/autot/hazat/rasberri pit/akarmit

Vagyis porgeti a gazdasagot. A deflacio azert veszelyes, mert mindenki elhalasztja a vasarlasat, ami bedonti a gazdasagot, ami kirugasokhoz vezet, ami tovabbi kereslet csokkenteshes, ami tovabbi kirugasokhoz,...
Valamint az emberek nem viselik el, hogy csokkenjen a beruk.

A nagy inflacio veszelyes, de az is csak azert, mert megszunteti az árstabilitast, ami a penznek a legfontosabb tulajdonsaga. (a bitcoin nem rendekezik ezzel, penznek szar is, egyelore olcso nemzetkozi utalo rendszer, de lesz nala jobb)

--
Live free, or I f'ing kill you.

A bitcoin esetében nincs banktitok, az összes tranzakció története nyilvános.
Az FBI-nak simán sikerült lekapcsolnia a Silk Roadot.
A site, ami a Silk Road utódaként reklámozta magát több tízezer bitcoint lopott el. A gond csak az, hogy akármit csinál, a lopott pénz útja követhető, minél több, annál jobban. Minden exchange tud róla, melyik coinokhoz jobb ha nem nyúl, és kinek adná el őket, ha mindenki tudja hogy honnan vannak? A tolvaj helyében elgondolkodnék a lehetőségen, hogy feladjam saját magam a rendőrségen mielőtt a drogkereskedők találnak meg :-D.
Üvegzseb program? A technológia adott.

Az üvegzseb program hogyan jön ide? Ott ismert, hogy a pénzt kitől jött. Az adófizetőktől. A kérdés az, hogy mennyit költenek, és azt mire költik.
Ahol a pénz eredete nem ismert, ott vagy korrupcióról, vagy pártfinanszírozásról van szó. Érzésem szerint ezeken a területeken csak akkor térnének át btc-re, ha már minden más fizető eszközt betiltottak.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

De miért kanyarodunk vissza mindig a becsületes munkához?

talan azert, mert ha en feltalalom az F(uck)coin-t, amibol lehet max. 1000, es en elteszek belole magamnak 500-at, a vilag meg hadd osztozzon a tobbin (ezt is lehet a trilliomod reszig hasitgatni, mint most a btc-t, es a gondolatmenetert tetelezzuk fel, hogy a fcoin is van annyira biztonsagos, szep es jo, mint a btc), akkor erzed, hogy itt valami nem koser.

Nem azt tagadom, hogy a btc nem letezik, hanem azt allitom, hogy nem kerek a dolog.

--
"Pontosan ez a ti bajotok. Ez a kurva nagy csőlátás. [...]" (bviktor)

Egyrészt nem bizonyított, hogy eltettek a készítők maguknak, senki se tudta előre, hogy ennyire felmegy az ára.

Másrészt amiről te beszélsz az pontosan az adott valuta (hiper)inflációját generálja.
Amint el akarja adni az eltitkolt mennyiséget, másképp fogalmazva kibocsájtja, azaz forgalomba kerül több a "semmiből", akkor az egész elkezd elértéktelenedni. Ha nagy mennyiségben kerül a forgalomba, akkor gyorsabban értéktelenedik el, nem vagyok közgazdász, nem tudom hogyan érzékeli a piac ezt a folyamatot, de valahogy érzékeli és reagál rá, ami nem kedvező. Ugyebár megneszelik, hogy tisztességtelenül került forgalomba még egy adag pénz, és elvesztik a bizalmikat, eredmény: értékcsökkenés.

Tehát ha a BTC készítőinek nem ez a célja, akkor nem csinálnak ilyet.

A "nem kerek dolog" egy vélemény, neked nem tetszik, nem tartod korrekt dolognak, ahogy pl én a füves cigit, de ez még nem változtat a dolgokon :)

Annyira megszoktatok, hogy a HUF az ertek, hogy nem is gondoltok bele, hogy miert az...

Mert ez Magyarországon a hivatalos fizetőeszköz. MNB is ezt ismeri el, ezért Magyarországon alapvetően
forintban számolunk.

A forintnak meg annyi az értéke, amennyit vásárolni tudunk vele. :-)
Mivel a fizetést forintban adják (többnyire), és forintért tudunk vásárolni , ezért érték a forint.

Általában amit leginkább vesznek érte, az alapján határozható meg az értéke leginkább.

Többnyire EUR-t vesznek érte valószínűleg :-), ezért a forint értékét az EUR-hoz szokás viszonyítani, mivel napi szinten
EUR/HUF-ban forog a forint leginkább.

Ha egy országnak van saját devizája, van némi mozgástere a gazdaságpolitikában pl. a deviza leértékelésével
leértékelje lakosságának jövedelmét,
munkabérét pl. ún. versenyképesség növelési célzattal, vagy leértékelje a
megtakarításokat, hiteleket pl. eladósodottság esetén.

A Bitcoinnal nekem az az érzésem, arra spekulálnak, hogy nagyobb nemzeti bankok is bejegyzik,
elfogadják
mint hivatalos fizetőeszközt, megnő a kereslet iránta, lesz volatilitás, és megy fel az árfolyam.

Szerintem ez viszont nem fog megtörténni, mert azért a saját deviza által nyújtott monetáris mozgásteret nem fogják feladni.
Pl. egy recessziós időszakban ha a Bitcoin lenne mondjuk a hivatalos nemzetközileg elfogadott fizetőeszköz,
akkor nem tudnak
devizaleértékeléssel, pénznyomdás lehetőséggel élni pl.,
mert Bitcoinnal elárasztani a piacot, mint ahogy ezt 2012 nyara óta teszik a
a dollárral, és jövőre valószínűleg az euróval.

És a Bitcoinnal nem fogjuk azt elérni , hogy bárhol tudsz vele vásárolni, tehát mondjuk lemegyek a piacra, és veszek 10 tojást,
2 kg krumlit, 1kg vöröshagymát, és mondjuk fizetek érte 0,007 BTC-t. Amíg viszont a saját deviza megmarad, addig mint opció
megmaradhat a bitcoin, pár helyen elfogadhatják, de mindig spekulatív termék marad.

Az EUR-ral sem bírnak el nagyon az eurozónás országok, egyiknek másiknak túl erős a jelenlegi szinten, és mivel nincs saját devizája
nincs ilyen téren kellő mozgástere. Képzeljük el ugyanezt a cirkuszt pl. ami tavaly volt az EUrozónában világviszonylatban
megspékelve még több országgal, ahány ország, annyiféle monetáris cél, mindegyiknek más az érdeke, Európában bőven elég az euro,
amcsiknak ott a dollár, kínaiaknak meg ott a jüanjuk, azzal el is vannak. Innentől kezdve minek a bitcoin?

Ha sem az USA, sem az EKB, sem Kína nem fogja elfogadni mint "hivatalos fizetőeszközt", akkor idő kérdése, míg a bitcoint
az emberek a hajukra kenhetik. Ill. azt sem, mert csak virtuálisan létezik. ;-)

Amíg az elfogadóhelyek meg nem unják, hogy napon belül dollárhoz képest 20-30%-al mozog.
Pl. gondoljunk bele eladsz ruhát 0,5 BTC-ért
lekönyveled, hazamész, örülsz a bevételnek, mire másnap nyitsz , az értéke 30%-t elvesztette.
Ez azért a forintnál nincs így / (még... ;-) / .

Pl. ha mondjuk valaki dec. 1-én bitcoinban kapta volna a fizetését, péntekre fizetése kb. 30%-t elveszítette.

Vagy Pl. megtakarítanál és lekötnéd, igen ám, de khmm.
milyen kamat is van rá? vagy hitelt vennél fel vállalkozóként beruházásra bitcoin alapú hitelt, ha bitcoin a fizetőeszköz, mennyi lenne a hitelkamat ??

Amíg ilyen életveszélyesen széles sávban mozog, szerintem baromság fizetőeszközként reklámozni, használni,
vagy feltüntetni.

Nagy képzelőerővel max. az arany funkcióját vehetné át igen hosszabb távon, de fizetőeszközként szerintem nincs jövője.

Spekulatív terméknek, hazárdjátéknak viszont kiváló.De egy általánosan elfogadott fizetőesköznél
azért némi stabilitásra is szükség van.

A bitcoinról nekem azonnal a '90-es évek végi dotcom lufi jut eszembe.

De lehet hogy én látom rosszul, és ez lesz a legnagyobb találmány a szeletelt kenyér óta.
Majd kiderül. ;-)

--------

Nem vezetek...Jobb így. Nekem is
meg mindenki másnak is.

Amiket tényként leírsz mind igaz. Az aranyfedezethez képest a fiat pénz hozzáadott értéke a szabályozható pénznyomtatás. Az aranyhoz képest a bitcoin legfontosabb hozzáadott értéke leginkább az extra hordozhatóság, és az, hogy az egész világon azonnali, biztonságos átruházást tesz lehetővé.
Itt meg mindenki azon érvel pro és kontra, hogy a bitcoin használható-e ugyanúgy, mint a fiat pénz. Hogy a fenébe lenne használható, hiszen alapvető elemekben tér el egymástól a kettő. A fiat pénzt sem úgy használjuk (használja a gazdaság) ahogy az aranyat használtuk pár száz éve. Az arany, fiat és bitcoin mind bírnak azokkal a tulajdonságokkal, amik lehetővé teszik hogy pénzként használjuk. Az arany ilyen tekintetben elavult, a bitcoinról pedig senki sem tudja még, hogy a gazdasági rendszerekben hol lehet a helye, ha van egyáltalán.
Nem véletlen, hogy érdemben foglalkozik vele az USA szenátusa, FinCEN (pénzügyi bűnügyi szabályozás ha jól emlékszem), a kínai jegybank, nyáron pedig az EKB adott ki jelentést róla. Egyik esetben sem az volt a vége, hogy ácsi emberek, ne legyetek hülyék, ez egy átverés. Szerintem ők sem tudják még, hogy ez egy forradalmian új dolog, vagy meghal magától. Ehhez képest itt a Hungarian Bitcoin Portálon ;-) mindenki körömszakadtáig védi a saját álláspontját, egy olyan társaságban, ahol elég vegyes lehet az pénzügyi tudás (mindkét oldalon).
(gyakran elfelejtett tulajdonsága a bitcoinnak, hogy geekeket és mérnököket vesz rá hogy pénzügyi szakszavakkal hajigálják egymást)
Lehet hogy a blogomban megejtett írásaimmal tettem róla hogy itt elszabaduljon a pokol. Mivel ez egy informatikai portál, a technikai részletekre és az azokban rejlő felhasználási lehetőségekre akartam felhívni a figyelmet. A közgazdászok még csak most ismerkednek a lehetőségekkel, a bitcoin mögött álló technikai beállítottságú emberek még csak most próbálják felfogni a gazdaság működését, a többiek meg a egymás dogmáit próbálják megdönteni. Bizonyos szempontból egy ideig még szórakoztató is.

"Magyarazd el nekem kerlek, hogy az USD vagy a HUF hogyan jon letre es milyen valos ertek van mogotte! :)"

Ha ennyire futja gazdaság/pénzügy vonalon, ne nagyon szakérts a témában. A dollár mögött könkrétan az usa teljes gazdasági teljesítménye. Alsó hangon milliárd tonna gabona...
Amit törvények hitelesítenek.

Mert a bizonytalanság kisebbségi komplexust szül.
Azt szoktam mondani, egy valutát onnantól lehet komolyan venni, mikor a prostik is elfogadják.
Bitcoinnal legfeljebb egy hulatáncos robotnál fizethet az ember, ami, akárhogy is nézzük, elég sovány.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

"Azt szoktam mondani, egy valutát onnantól lehet komolyan venni, mikor a prostik is elfogadják."

Ez így van. És ők az étkezési utalványt elfogadják. :)

Amikor még rendszeresen pókereztünk a haverokkal, az étkezési utalvány ugyanolyan megbecsült fizetőeszköz volt, mint a forint.

--
trey @ gépház

Uborkaszezon van. A konzolos hírek már elültek, a mobil OS-ek frissítései is kezdenek lecsengeni. A processzorpiacon már évek óta nem történt jelentős változás. A hajlékony (valójában hajlított) kijelzők sem értek el nagy sikert. Az okosóra sem lett akkora durranás, mint ahogy beharangozták.

Valamiről beszélni kell, és ugy tűnik, hogy a bitcoin erre a legjobb. Lehet benne hinni, illetve nem hinni. Ha hozzávesszük, hogy a hitről évezredekig lehet vitázni, akkor sikerült találni egy örökéletű témát.

A magam részéről majd akkor veszem komolyan, amikor megjelennek azok a hitelkártyák, amelyekkel natív módon bitcoiban lehet fizetni. Azaz a számlámon bitcoinban tartják nyilván a befizetett összeget, és fizetéskor nem történik semmilyen konverzió, amennyiben egy bitcoint elfogadó helyen vásárolok a kártyámmal. Akkor már tényleg fizetőeszköz lesz.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Függetlenül attól, hogy a bitcoinos témából gyakorlatilag semmit sem értek (nem is érdekel jobban, mint a topic témájául szolgáló kérdés), a fedezetén rágódóktól megkérdezném: tudjátok-e, a Forintnak miféle fedezete van? Fedezetről beszélünk, nem fizikai megjelenésről!
(sajnos rég volt, amikor ilyesmit tanítottak nekem, akkoriban rohadtul nem érdekelt, így csak nagyon halvány és lehet, hogy téves emlékeim vannak a témáról)

megszűnt az arany fedezet. Az azt jelentette, hogy a központi bank - vagy xy bank - ezt bizonyos arányban váltja a dollárt aranyra. Pl: 10 dollár 1 gramm arany. Persze szinte soha senki nem akarta beváltani, ha mégis, abból nagy galiba lett. :)

De adott egy bizalmat a pénzzel szemben. 1946-ban, mikor a ma ismert forint beindult, annak is valami 30 tonna arany volt a fedezete.

Most úgy tudom a dollárt olajhoz viszonyítják.

De az még áll, hogy a pénz mögött a kibocsájtó ország gazdasági teljesítménye áll. Törvények rendelkeznek arról, hogy kötelezően elfogadandó.

Csak adaléknak: valaki nézzem már utána a tőzsde történetének, ha már annyira nagy az értetlenkedés a Bitcoinnal kapcsolatban.
No rainbow, no sugar