BIZTONSAG: Mikroszamitogep autoba

Sziasztok!

Autoba szeretnek pakolni valami mikroszamitogep-et, hazi keszitesu megfigyelo terminalnak, ami kifejezetten alacsony fogyasztassal rendelkezik (nem kell ra pl ethernet vagy hdmi) es amire azert tudok valami linuxot tenni, amivel mindenfele kommunikacios ketyereket lehet relative konnyen vezerlni (pl gps, gsm modem, wifi, stb)

Lasd Raspberry Pi, de a celnak meginkabb megfelelot keresek.

Mit javasolnatok?

Hozzászólások

Raspberry PI "A" verzió a legolcsóbb, legkisebb fogyasztású és legkönnyebben beszerezhető mikroszámítógép arra a célra amit írtál.

Szerinted nincs. Biztos, hogy az a kapcsolóüzemű táp egyfelől kiszabályozza a nagyon meredek feszültségváltozásokat, valamint ő maga nem megy tönkre? Ami pedig a lefagyásokat illeti, a közösmódusú zavarok ellen is illik védekezni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha az akkumulátor kapcsira közvetlenül rá van kötve egy két eres vezeték az eszközig, akkor milyen zajok vagy zavarok lehetnek rajta amit a step-down konverter nem fog túlélni? Nézd meg ezt: http://www.pololu.com/catalog/product/2110 ilyet használnak Arduino-hoz autóba, ugyanúgy egy sima step-down konverter.

If measuring the current consumption it should be around 0.06A before initializing all the peripherals.
The consumption raises to 0.12A without WIFI and USB hosts initialized and Linux running.
The consumption goes up 0.15A with the Linux running when WIFI and both USB hosts initialized.
If you have a standard USB flash drive attached to a USB host, Linux and WIFI running the typical consumption is around 0.20A.

Ez mar zene fuleimnek! :-)

Puding próbája az evés.:)
Nyilván autó típusa válogatja.
Minél nagyobb a kár , a gyártónak annál jobb.
Egyik ismerősöm ,Peugeot 206-ba figyelmetlenségből fordított pólusú akkut vett.
A saru vastagságok miatt nem tudta teljesen csatlakoztatni , de az a 2-3 másodperces érintkezés 300K-ba fájt.
Egyébként a legtöbb autó USB-s telefontöltő 34063-as átalakítója nincs zavar védve , de van egy dióda a fordított feszültség ellen.

Szia, hasonlót tervezek éppen, de én egy 100-150 euro körüli androidos telefonban gondlokozom, valami rejtett helyen elrakva(perpill a kompatibilis 720p-s kamerákat próbálgatom), mert:

- van rá kismillió kész app, némelyik egészen a célnak megfelelő
- usb hub-on keresztül rádugható 720p-s webkamera => ha elöl és hátul is van, akkor blackbox-ként funkcionálhat(számomra megfelelő app lefejlesztését követően)
- van saját GPS modulja, nem kell azon izzadni, hogy mennyit kell berhelni a külső GPS driverét
- van saját kijelző, amin szükség esetén azonnal visszanézhető a kamerák tartalma(pl parkolónál ott találod a lezúzott kocsid, akor valószínűleg szívesen megnézed a fazon rendszámát aki otthagyott).
- van benne HSDPA, kocsi eltulajdonítás esetén lekérhetsz pozició adatokat, kameraképet(esetleg beltérről is, ha tettél be hozzá kamerát), stb.

Mire gondolsz konkrétan? Hogy bírja-e a folyamatos rátöltést, vagy hogy nyáron hogyan bírja a kocsiban a 80 fokot? Ha utóbbi, akkor fogalmam sincs, de mióta otthagyták a kocsimat a parkolóban meghúzva, azóta inkább kipróbálom. A telefon olcsóbb, mint két elem fényezése. :)

Jobban atgondolva a helyzetet, ez tunik kezenfekvo megoldasnak. Marmint egy Android-os telefon.
Ott van benne integraltan a GSM, GPS, (WiFi, Bluetooth) es egy eleg jol szerelheto OS + adott esetben kulso periferiakat is (lasd kamera) el tud kezelgetni
Igazabol a toltottseg fenntartasa es a tavmonitorozas vagy szerverrel toreteno kommunikacio stabilitasa a kerdeses, ill. hogy a halozati forgalamt ertelmes keretek kozott lehessen tartani.

Ezen keresztul kellene az autot
1 monitorozni (kulonbozo pontokat, hogy egyertelmu legyen, ha helyzet van)
2 lopas eseten kovetni
3 szukseg eseten tavolro ezt-azt vezerelni/letiltani

Szerintem en is ebbe az iranyba indulok.

Nálam a prooritáslista kb. így alakul:

- Feketedoboz: legalább két kamerával. (Közúti események rögzítése is előnyös lehet, mellétárolt pozicióadatokkal, meg a parkolás rögzítése is, ha pl. meghúzzák van kit feljelenteni/behajtani)
- Tracking: Ha GPS jel alapján a kocsi elhagyja a komfortzónát, akkor küld pozicióadatokat x címre. Komfortzóna lehet útvonal, vagy körzet. (Kisvárosban ez működik, Budapesten nem tudom mennyire válna be. Ami biztos, hogy ez külön app lesz.)
- HA nem zavarja be a fentieket, akkor media playerként a kölykök 7 colos fejtámlamonitorját megtáplálja mesével (ez vas kérdése lesz :) )

Én a riasztó témakört, CAN-busz monitorozást meghagynám valami tényleges riasztónak, pl. Blue16 vagy hasonló. Esetleg annak a CAN-busz illesztőjére csatlakoznék adatokért. De az biztos, hogy annyira nem bízok egy okostelefon OS-ben, hogy autó bármilyen részegységét vezéreljem róla. Tiltani pláne nem merném. Állt már meg velem kocsi autópályán motorfékkel, nem egy leányálom. :)

Fektedobozra mintha kesz App-ok is leteznenek. En legalabbis pont ma estem keresztul egy ilyenen.
Tracking-nel en inkabb valami elesitett meg nem elesitett allapotban gondolkodnek. Elesitett allapotban nemcsak hogy minimalis elmozdulasra kene riasztani, de egyeb szenzorok jelere, ill. esetleg CAN busz jelekre is.
A tiltast/vezerlest nyilvan en is ugy kepzelnem el, hogy hardveresen, valami fizikai kapcsoloval vagy kapcsolat bontassal teljesen le lehessen valaszatni a telefont, nehogy a legrosszabbkor kezdjen el okoskodni.

Szintén tervezgetés fázisában vagyok, bár én kicsit egyszerűbb elektronikával vagy esetleg meglévő arduinos kütyü felhasználásával szeretnék riasztás/indításgátlás funkciót ellátni, később esetleg ablak felhúzás és hasonló finomságok. De mivel itt is látok egy két hasznos információt illetve alternatívát, ez egy rejtett feliratkozás.