Hőhidak párásodás meg penész

Fórumok

Sziasztok!

Egy 4 emeletes ház legfelső emeletén lakom (ez a síktetős kohósalakos csoda). Konvektoros, ami csak a szobákban van. Cseréltünk nyáron ablakokat, és kértünk bele aereco szellőztetőt, mert hogy az nagyon jó (nem lesz penész). Na most a helyzet az, hogy rohadt nagy penész folt alakult ki kb. egyik napról a másikra, a hideg jön be ezerrel ezeken a légbeömlő nyílásokon, és nem picit ideges vagyok, hogy az előszobában most olyan 10 fok van (mondjuk tavaly se volt sokkal melegebb).
A kérdésem az lenne, hogy mit csinálnátok ezzel a szellőztető cuccal? Én jelenleg nagyon gondolkodom, hogy leragasztom a fenébe.
Szerintetek mit lenne érdemes rakni az előszobába, hogy ne legyen ilyen hideg? Jelenleg a wc-re való menetel ugyanolyan érzés, mintha egy kerti budiba mennék. Gondolkodtam cirkón, azt mondják, hogy azt nem lehet, mert a jelenlegi kémény erre nem való.
Illetve mit lehet csinálni a hideg falakkal? Érdemes belülről szigetelni?

Köszönöm a válaszokat előre is.

Hozzászólások

Mi - pontosabban a lakás előző tulajdonosa - a panelprogrammal nyertünk a konyhaablakon fenn és lenn kötelezően beiktatott szellőztetőt. Nyáron is reumaerősítő huzatot tud produkálni itt a hatodikon, de -10 fok alatt, északi szélben (az ablak arra néz) az én katonaviselten hidegtűrő szervezetem is tiltakozik a megpróbáltatások ellen. Így aztán egy hete nyílászárókra kitalált szivacsos szigetelővel leragasztottam mindkettőt. Tehettem, mert a légtér legfeljebb nyomokban tartalmazhat földgázt, lévén villanyüzemű a ház. Friss (khmmm) levegő így is bejön, csak nem lehet vele munkahengert meghajtani.

A belső szigetelést nagyon meg kell nézni (rá kell szánni 15-20ezret egy szakértőre), mert rossz anyaggal teljesen le lehet fojtani a pára távozását.
Ha a légtér nem nagy, akkor érdemes megköttetni a párát tecsóféle áruházakban kapható nem szép, de tényleg működő (hajdan nekem is okkal volt) párátlanító tablettát a dobozával. Nekem két-háromhavonta kellett tablettát cserélni, annyit megért.
A már megjelent foltot pedig ki kell irtani. Ha hirtelen nincs más kéznél (létezik direkt fungicid aeroszol is) legalább erős hypós oldattal le kell spriccelni, aztán levakarni, ÉS tökig forrósított hajszárítóval átfúvatni. A forró levegővel átfúvatást érdemes párnapos rendszerességgel megismételni megelőzési célzattal, amíg ki nem tavaszodik, hogy valami külső megoldást találj legalább a forró hidegpontokon.

Ennél hétköznapibb bizonyság nem is kell: ez kurvaország.
Ahol egy lakásonként többszázezer forintos megrendelés nem elég motiváló ahhoz, hogy a tervező megnézze, hogy miről van szó, illetve a tervező/kivitelező nem képes megállni, hogy meg ne fejeltesse a lakásonkénti kiadást 10-20ezer forinttal, mert így pár háztömb után az árkülönbözet miatt a gyártó majd vellnesszvíkendre küldi, arra kár jobb kifejezést keresni.

Nem lett kifizetve a fölös légbeejtő, a hibásan tervezett/leszállított ablakok mentek vissza. Ahol meg már be lett építve, ott is megoldották a dolgot valahogy - azt nem néztem meg, hogy hogyan. A hasonló épületekben valamennyi konyha gázos, itt szintenként négyből három, úgyhogy ilyen szempontból a hiba nem olyan hűderettenetesen nagy. Javították a dolgot, benyelték, el van gereblyézve.

Távolba nem ismernék puffogni. Itt konkrétan legalább 11 szint (83 lakás - de a szomszédos tízemeletesek is kb. egyidőben panelprogramosodtak) volt megstuccolva az előző tulaj idejében.

Külön szimpatikus a piros "A szellőzőnyílást eltömíteni tilos" felirat, amelynek valószínűleg balesetvédelmi és gasztronómiai szerepe van közvetlenül a villanytűzhely melletti ablakon: a múlt heti, -10 fok környéki légvonat olyan sokáig nem hagyta felforrni a tojásfőzéshez szánt vizet, hogy meghiúsította a koleszterinbevitelt.

Ragazd le a picsába. Az a szellőző úgy baromság, ahogy ki van találva. Így felesleges volt ablakot cserélned... Sőt, a 30 éves ablakoknál nem jött be úgy a huzat, mint a szellőzőn. Anyáméknál is tettek a barmok a panelprogramba... Az első hűvösebb idő után az összes lakásban le volt mind ragasztva... De ezt már korábban valahol kitárgyaltuk.
Szóval ragaszd le, viszont, ettől függetlenül, szellőztetni KELL, legalább 2 naponta, de inkább naponta, mert penész ettől még lesz, mégpedig a párától. Nálam annyira zárnak és szigetelnek a műanyag ablakok, hogy reggelente így is 2 centi magasan van a pára lecsapódva az ablak alján, pedig naponta szellőztetek. Mosás után még durvább, ilyen 8-10 centi magasan pára az ablakon, kintről meg lakásba belépéskor szabályosan érzed, hogy tiszta pára a levegő. Szóval szellőztetni, szellőztetni.
Egyébként hasonló felépítésű lakásban lakok. Csak én nem kértem rá "szellőzőt". :)
--
Discover It - Have a lot of fun!

Lemosásra domesztoszt javaslok. Pótfűtésre meg szerintem szerezz be egy infrapanelt.
Ha szeretsz barkácsolni, akkor nagyon olcsón tudsz venni infrafóliát, amiből magadnak építhetsz panelt.

Igen, ez a hatranya a modern ablaknak es a diszperzit tipusu falfesteknek. Nekunk a furdoben jelentkezett eloszor. Levakartam az osszes festekreteget, penesztelenito szerrel (megteszi barmi, amiben nagy koncentracioban klor van) lekezeltem a falakat, kijavitottam a repedeseket es meszeltem oltott messzel. Szakemberek szerint a meszelt falat nem bantja a penesz. A hatranya az, hogy 3-4-szer is ki kell meszelni, mig valahogy kinez.

--
FeZo

Javaslom a Szavo nevű cuccot. Csak simán ráfújod a penészre, és 10 percen belül hűlt helye. Minimum fél évig.

Ja, és napi többszöri szellőztetést, azt a szellőzőt meg el lehet dobni.
________________________________________________
http://kronosz.krocomp.hu

Az ablaknak lett a legkisebb hőátbocsátása a pára a nagyobb hőátbocsátású (hidegebb) felületen csapódik ki -> penészedés. Amíg nem lesz hőszigetelve az épület nem szűnik meg a jelenség.
Belülről nem érdemes hőszigetelni mert abban az esetben a falak hőtároló képessége nem vesz részt a fűtési folyamatban -> amint megszűnik a hőforrás azonnal lehűl a helyiség -> folyamatosan fűteni kell.
Hőérzetet csak fűtéskorszerűsítéssel vagy kiegészítő fűtéssel fogsz tudni javítani.
Konzultálj szakemberrel, aki az adottságoknak megfelelő tanácsot tud adni.

Bizony.
A épületek hőszigetelésének általános célja, hogy minél jobban a fal külső oldala felé tereljük azt a pontot ahol külső hideg, és a belső meleg találkozik. Így a fal is tud tárolni több hőt.
Ha belülről szigetelnek, akkor a fal belső oldalához közelebb lesz az ahol találkozik a kinti hideg és a benti meleg. Ez nem jó hosszú távon. Az is előfordulhat, hogy a falban, vagy a belső szigetelés, és a fal között alakul ki penészedés. De mindenképpen bukjuk a fal hőtárolását, mivel elszigeteljük a benti hőtől, és hagyjuk hogy a kinti hideg átjárja.
Elvben az ideális az lenne, ha a külső és belső hő a falszerkezeten kívül a külső szigetelésben találkozna.
Vagy ilyesmi. Nekem már késő van most ehhez.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

"aereco szellőztető"

Ez sima légbevezető, vagy páraszabályzott légbevezető? Nem mindegy ugyanis.

A korábbi nyílászárók tömítetlenségeinél áramlott be folyamatosan viszonylag egyenletesen a friss levegő ezért nem volt penész.

Az a kérdés, hogy az "aereco szellőztető" típusát és áteresztő képességét ki határozta meg, csak úgy ki lett választva egy típus vagy jött valaki felmérte a helységet és kiszámolta, hogy melyik kell.

Ahol lakunk 2008-as társasház (C-s energia osztályú), 40-es téglafal szigetelés nélkül, fa nyílászárók, a nappaliban ami együtt van a konyhával van két aereco légbevezető, ezeken keresztül folyamatosan jön be a hideg levegő. Elsősorban a gáztűzhely miatt kell a két légbevezető, nehogy elfogyjon a levegő. A gyermek miatt olyan 24 °C van a lakásban, este a fürdetés utántól nincs fűtés, reggelre a nappaliban 19-20 °C van, a többi helyiségben olyan 21-22 °C.

A két légbevezető által beengedett levegő a helyiség méretéhez lett kiszámítva. Beengedi a szükséges friss levegőt, de nem hűti ki a lakást.

Ilyen:

http://www.aereco.hu/product/eha-efa-legbevezetok

582-es. Mondjuk nekem ágyúval verébre dolognak tűnik 50m2-es lakáshoz (ebből a fürdő megvan 4m2, a konyha pedig szintén ekkora). Azt, hogy ezt ő hogy merre számolta ki jó kérdés. Gondolom kiszámolta, mivel ő ért hozzá (végülis emiatt cserélte ő az ablakokat nem pedig én).
Előző nyílászárónál is volt sajna penész, de addig egyenletesen az ablakok felett a nem fűtött helyiségben, most pedig a légbevezetők körül leginkább. Kicsit olyan, mintha ez a légbevezető még jobban segítené a hőhidak kialakulását. Sajna síktetős a ház, így alapból a födém így télen nagyon lehűl (főzés közben nagyon durva).
A szobában meg ott jelent meg penész ahol a külső vakolat megsérült (szétrepedt függőlegesen a szoba sarkainál), na ezt jelenleg a közös képviselővel próbálom intéztetni, sajna igen kevés sikerrel. De mondjuk a szobákban naponta 1-2x van szellőztetés.

A másik a legbevezetőnél nagy kedvencem, hogy a pára megreked benne (de lehet esővíz), így ha kinyitom bukóra az ablakot ki is jön belőle minden.

Én ilyet tettem fel az ablakomra:
http://www.aereco.hu/product/efr-legbevezeto

A leragasztásnál eggyel jobb, hiszen kézzel tudod nyitni-csukni. Tudni kell viszont, hogy egy kb 1mm-es rést mindenképp hagy, még csukott állapotban is.

Most készül a mini szervomotor alapú nyitó/csukó megoldás hozzá :)

mi is minden szezonban küzdöttünk a penésszel, kipróbáltunk mindent (pl. ceresit), majd elektromos páramentesítőre álltunk át, csak ha otthon vagyunk zavaró a zaja...
aztán összejött egy kis guba, és szakemberekkel megcsináltattuk az egészet:
a két szélső szoba ablaka kapott egy-egy szellőző csíkot (pára függvényében nyit), és a középre a konyhába tettek egy párakapcsolóra kötött ventillátort

azóta nincs pára, ha belépek a lakásba, nincs dohos szag

drága volt, de nekünk megérte