[MEGOLDVA ]Monitor vibrálás/rezgés

Üdv!

Van egy Samsung SyncMaster 2232 BW monitorom. Mostanában azt csinálja, hogy vízszintesen vibrál, úgy néz ki az egész mintha rezegne oldalra nagyon kicsit és nagyon gyorsan az egész kép (a betűknél feltünő). Néha alig kivehető, de mikor már régóta be van kapcsolva akkor egyre jobban előjön. A monitor maga körülbelül 2-3 éves és semmi baj nincs a képével ezen kívül (színek, pixelek rendben).

Egyébként lehet hallani egy halk sípolást is, ha lehúzom a videokártyáról akkor abba marad. A kép VGA-n megy át laptopról, mert sajnos nincs HDMI kimenet rajta, lehet hogy a laptop adja le rosszul a jelet?

Jómagam a tápra gyanakodom, vagy arra, hogy gyenge a lakásban a hálózati áram és nem kap elég áramot.
Hogyan tudnám kideríteni, hogy mi a gond? Garanciát már nem tudom érvényesíteni, földrajzi okok miatt. Lehet-e egyáltalán ezt a problémát orvosolni/javítani, ha igen megéri-e?

MEGOLDÁS:
Végül is vettem egy HDMI > DVI átalakító kábelt az ebay-ről. Ez megoldotta a problémát. Nincs sípolás/rezgés és sokkal szebb a kép. Valószínűleg az volt, hogy valami zavarta a jelet, vagy a VGA adónál/vevőnél volt gond.

Köszönöm a tippeket!

Hozzászólások

Ha van ra lehetoseg, en megprobalnam a monitort egy masik geppel. En arra szavazok, hogy vagy maga a monitor, vagy maga a laptop szed ossze valamilyen zavart egy kiszaradt/hibas szuro kondi miatt, ami ho hatasara (uzem kozbeni futes hatasara) egyre jobban kezdi elhagyni magat. A kerdes az hogy melyik oldalon van a hiba

Valószínűnek tartom hogy ez a helyzet. Nekem egy iiyama HF703UT van (17"-os). Kb. egy éve elkezdte azt csinálni hogy ha egy bizonyos értéket túlhalad a sugáráram - tehát sok a fehér részlet a képernyőn - akkor halkan sípol és a sorok elkezdenek kicsit jobbra-balra csúszkálni. Egy-egy függőleges vonal olyan lesz mintha kis amplitudójú szinuszjel ülne rá, de ennek frekvenciája össze-vissza változik. Én is szűrőkondira gyanakszom de lusta vagyok szétszedni. Levettem egy kicsit a fényerőből és most ritkán csinálja.

A kollégának szerintem TFT-je van, nem CRT-je, így itt elektronsugárról nem érdemes beszélni.

A tápegység nekem is gyanús, de van még egy gondolatom. Ugye rendben van a földelés abban a lakásban, ahol ez használva van? S ugye senki nem csinált olyat, hogy bedugta a gépet, monitort a földelt elosztóba, az elosztót meg a földeletlen aljzatba?

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

Probald meg azt, hogy a VGA kabelt mas iranyban vezeted el, neha az is tud zavart felszedni.

Egyebkent az en Samsung monitorom is elkezdett sipolni, foleg akkor ha kikapcsolom vagy nem kap jelet a geptol. Ugyhogy muszaj kihuznom a tapkabelt ejszakara...

Teszteld másik géppel, másik vga kábellel, másik szobában (elektromágneses interferencia).
Ha nincs változás, akkor nyilván a készülékkel lesz a baj. Ebben az esetben nyilván szervízt leszel kénytelen találni, hacsak nincs elektronikai műszerész haverod, aki segítene.

Köszönöm a tippeket, valószínűleg Mcsiv megoldás lesz a nyerő.
A laptop viszonylag új ~1 éves. Szerintem a monitorban száradt ki a kondi. Nem vagyok nagy szaki, de mivel gari úgysincs már rá, ezért szétkapnám (azzal nagy kárt úgyse teszek).

A kérdésem az lenne mit kell keresnem?
Púposodást? Van ennek egyáltalán látható nyoma? Amúgy ha ez a helyzet, hogyan lehet orvosolni a dolgot?

Én készülékjavítás közben találkoztam olyan elektrolit kondenzátorral amin semmi sem utalt sérülésre. Nem volt púpos és nem látszott alatta hogy kijött volna belőle az elektrolit. Célműszerrel mérve - még a panelben - az sem látszott hogy a (váltóáramú) belső ellenállása jelentősen több lett volna egy egészséges társáétól. Végül mégis ki kellett forrasztanom és kapacitásmérővel látszott hogy a 10 uF helyett csak kb. 2-3 uF maradt belőle. (Bocs az uF-ért de nem tudom bevinni a mű jelét.)

Egyrészt nálam Fedora 13 kocog és az mc-t pár hetente a git-ből forgatom újra. Másrészt grafikus felületen urxvt ablakban futtatom az mc-t. Arra gyanakszom hogy termináltól függ a dolog...

Kipróbáltam, gome-terminal-ban működik. Kár hogy az urxvt nem kezeli ezt a beviteli módot. :-(

Figyeltem a váltásokat: F14, F15
Láttam panaszokat a telepítőre, a gnome és KDE-s alkalmazásokra is. Volt aki azt írta hogy érdemesebb várni, volt aki azt hogy nem. Én meg úgy döntöttem hogy várok amíg letisztul a helyzet. Aztán az egészet szépen elmosták az idő hullámai. Ha valami gondom volt akkor fogtam egy Fedora 15 vagy 16 src.rpm-et és lefordítottam 13-ra. Tudom hogy ez nem fog menni a végtelenségig és már estem pofára a kölcsönös függőségek miatt akkor amikor egy lua-5.2.0 csomagot akartam telepíteni. Nem volt életbevágó, csak megnéztem volna hogy mit is tudok kezdeni vele és ha rászánom magam akkor nem az 5.1.4-et veszem górcső alá hanem az újabbat. Nem jött össze. (Az sdcc és a gputils csomagokat mindig magam készítem el a legfrissebb állapot szerint. Az sdcc-t már csak azért is mert a PIC18-as ághoz van egy saját fejlesztésű keményen optimalizáló párszáz kB-os foltom.) A kernel is elég régi úgyhogy előbb-utóbb rákényszerülök a váltásra. Akkor aztán napokig faraghatom a rendszert mire megint beáll úgy ahogy szeretném.

Bonyolult lélek vagy, nem is vitás. ;) Most már szerintem várd meg Fedora 17-et, s csinálj egy tiszta telepítést. Egyébként lehet majdnem rolling release-ként használni ezt a disztribúciót. Amikor megjelenik az új kiadás, akkor mondod neki, hogy

preupgrade

vársz egy kicsit attól függően, milyen gyors a neted, egy-két alkalommal nyomsz OK-t, aztán meg is vagy. Néhány dolgot lehet, hogy be kell állítani, de nem szokott gond lenni vele. Én mindig az aktuális release-t használom. Egyedül Fedora 10 volt annyira használhatatlan az akkori hangkezelés miatt, hogy visszatettem a korábbi változatot.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahogy mások is írták, kondi gond lesz vele, méghozzá a táp oldalon.
Ha tényleg cserélni akarod, akkor minden kis értékű nagyfeszültségű kondit cseréld ki.

Bocs, hogy nem írtam eddig még eredményt, de nem volt időm foglalkozni a dologgal. Ha lesz valami változás az ügyben leírom. Még egyszer köszönöm a tippeket!