LCD vs LED

Egy ismerősöm új tévét akar venni (nem tudom, milyen paraméterek kellenek neki, gondolom, egyszerű családi használatú), és azt kérdezte tőlem, mi a különbség a LCD és a LED technológia között. A saját konyhanyelvemen el tudnám mondani neki, hogy milyen fizikai elvek szerint működnek, de nem hiszem, hogy őt ez érdekli. Ráadásul a két technológia nem diszjunkt. Ezért indítom ezt a topicot.

Milyen az ár/érték aránya a két fajtának?

Milyen gyártók adják a legjobb tévéket, fajtánként?

Mekkora összeggel kell beruházni egy ilyen tévébe, hogy használható eszközt kapjunk, nyilván fajtánként?

Milyen a szervizgyakoriság és az élettartam, szintén fajtánként?

UPDATE: ebből bizony általános LCD/plazma topic lett. :)

Hozzászólások

Jelenleg a LED-TV-nek nevezett TV-k is LCD-k, csak nem háttér, hanem oldalsó megvilágításúak (ha jól tudom).

Többire nem tudok korrekt válszt adni, és más se fog mindenre, hisz nem tudunk ilyeneket:
mekkora, mennyi garit akar, milyen csicsa kell neki (külső adathordozóról filmlejátszás; videomagnó funkció; netelérés; wifi kell-e, vagy elég a kábel; 3D; hekkelhetőség; stb).

Pl: a Samsung alacsonyabb osztályú ketyeréiben van RJ45, de kezel USB-s wifi adaptert, de csak egyetlen Samsung fajtát. Ez általában 12-15e HUF, és nem mindenkinek lesz akkora szerencséje, mint nekem :-), hogy 4990-ért hivatalosan, boltban talál belőle. Ugyanúgy, az alacsonyabb szintű gépek gyárilag nem tudnak videorecording (PVR) funkciót, de bizonyosakban elég egyszerűen kikerülhető ez a szoftveres korlátozás (de ugyanezt hallottam LG-nél is).

(Embere válogatja, hogy neki mi jön be legjobban, de olvastam én már olyat is, hogy a legjobb képet adó Samsung LED-TV az a Panasonic XYZ plazma-TVje.)

Kis pontosítás: a LED TV is LCD, csak a háttérvilágítást nem fénycső, hanem LED-ek adják. Ennek két fajtája van, az Edge LED, ahol a LED-ek a képernyő oldalán helyezkednek el. Itt a képminőség ugyanolyan mint a klasszikus, fénycsövesnél, viszont jelentősen vékonyabb a képernyő. A másik fajta LED-es TV-nél a LED mátrix az LCD kijelző mögött van. Így ez, bár nem olyan vékony mint az Edge LED, sokkal jobb kontraszttal bír, ugyanis itt a háttérvilágítást adó LED mátrix is vezérelt, az adott kép sötét tónusú részei mögött a LED-ek csökkentett fényerővel világitanak vagy akár ki is kapcsolhatnak. Így - állítólag - megközelítheti a plazma TV-k kontrasztosságát, jelentősen alacsonyabb fogyasztás mellett.

Ave, Saabi.

> Milyen a szervizgyakoriság és az élettartam, szintén fajtánként?
Azt ne vard, hogy ezek a tvk majd elmennek +10 evet. Ha elromlanak a javitasuk tobbe fog kerulni mintha ujat vennel. Ezert erdemes plusz garanciat vasarolni vagy eleve olyat mi 3 evig van garancia, utana meg lehet cserleni ha elromlik.

Amit erdemes lenne megvizsgalni vetel elott:
Mekkora szobaba lesz, mik az igenyek, mennyit nezik a tvt.
Miket nez tobbszor: tv, hdtv, blueray, dvd
Mennyi penzt szan ra.

Nekem pl fontosabb amikor kikapcsolom a settopboxot kikapcsolja a tvt is mint, hogy tudjak youtubeozni rajta.

Én tavaly októberben vettem egy samu LCD TV-t (LE40D551K2WXXH)
40 colos, LCD, 120 pénz volt+5e (ott helyben) az usb-s wifi.
Remek vételnek tartom. Tetszik a képe, és a hangja. Van 2db usb, több hdmi, vga bemenet, stb... A kép/hang minőség megitélésében ne rám hallgass, én CRT helyett vettem, és nem vagyok egy vájtfülű/vájtszemű :)))) A CRT-hez előrelépés, de ahhoz képest minden az. ;)
Ami tetszik még, hogy
- ha regisztrálod a my.samsung-hu oldalon, +3havi gari helyből jár plusszban.
- eddig csak a legújabb kiadású (vagy rosszul kódolt?) wmv, és flv nem ment, minden mást szó nélkül vitt USB-s terrás lemezről.
Olyannyira nem vagyok kihegyezve a tudására, hogy villámcsapásként ért a dolog: ha samsung külső DVD firkálót veszek, azt elfogadja a TV mint dvd meghajtót. (azt vettem :)
Nekem ez elég, én elégedett vagyok.

--

Maga a "LED TV" kifejezes egy nagy marketing bullshit. Valojaban csak LED hattervilagitasos LCD TV, ahogy az elottem szolo is irta.

LED vs CCFL hattervilagitas roviden:
- Nagyobb kontraszt
- Hosszabb elettartam
- Alacsonyabb fogyasztas

Minden a LED mellett szol (az aron kivul), szoval ma mar nem erdemes elavult CCFL hattervilagitasu LCD TV-t venni. Persze ha csak ritkan kapcsolod be (fogyasztas), kontraszt kulonbseget egyebkent sem veszi eszre az asszony es fele aron hozzad vagnak egyet akkor erdemes elgondolkodni a CCFL hattervilagitasu LCD TV-n is.

(Voltam egy helyen, ahol pont ment egy DVD a TV-n es fekete-feher volt. Kerdezem a not, hogy nem zavarja, hogy fekete-feher a kep? Meglepodes. Fekete-feher? Megigazitottam az S-Video kabelt es szines lett. :) Na ide aztan kellett HDTV. )

"Minden a LED mellett szol"

Ha ehhez hozzáteszed, hogy a gyártók és forgalmazók számára akkor tényleg.

A széleken elhelyezett fehér LED-ek kifejezetten remek alkalmat szoktak arra teremteni, hogy a panelre és elektronikára kevesebbet költsenek, hiszen a LED marketingje és pszichológiája már önmagában képes lehet eladni a terméket.

Azaz sok más szempontot is érdemes figyelembe venni.

Azt ezúttal már nem írom le, hogy milyen paramétereket kell figyelembe venni, hogy mire érdemes figyelni kijelzővásárláskor, hogy mi az a panellottó és egyáltalán hogyan működnek a kijelzők, meg, hogy a nagyobb gyártók hogyan kategorizálják a termékeiket, mert azonnal megjelenne NagyZ és elkezdene Wikipédiázni, meg Zaneckezni, ami flusztráló.

off
mi meg plazmát vettünk, oszt jó :-P /mert én azt szeretem - herótot kapok, ha a szélén látszik a led világítás, meg szeretem a szép képet. Tudom: de gustibus../
42col <200W és 380 Juró /na jó - nem full hd, ami cseppet sem zavar, de tud mindenfélét lejátszani. Bár én a külön médialejátszóra szavazok/
ok, kussolok :)

vaze azért lehetett volna itt egy kis lcd vs plazma vita :)

Mint ahogyan elmondták, a LED TV is LCD TV, csak LED-ekkel világítják meg a panelt.
Azért jobb, mert energiatakarékosabb, illetve egyenletesebb a megvilágítás, mivel minden széléről világítanak a LED-ek, nem csak alulról vagy felülről, mint a fénycsövesek.

LED-esből van még RGB LED-es TV is, ami azt tudja, hogy egy LED mátrix van a panel mögött, amik RGB színösszetételét (red-greenblue) változtatja a TV, annak megfelelően, hogy mi van éppen azon a területen a panelon megjelenítve. Ezzel k. jó képminőség és kontrasztarány érhető el, én javaslom, hogy csak ilyet vegyetek.

Természetesen mindenben minden elromolhat egyszer, kérdés az, hogy mi és menyiért és hol lehet megjavítani .
Most néztem pana honlapján : VIERA FULL HD televíziók 5 év teljeskörű garanciával.
Remélhetőleg a gar lejárta után nem másnap fog megdöglni :)
Sharpék meg helyszíni garanciát adnak...
A Led technologia viszonylag új, csak a szervizesek tudnának mesélni, hogy gar időn belül miket kellett javítaniuk.

Amilyen szerencséje van az embernek, megveszi az olcsó-gazdaságos készüléket és ha letelik a garancia derül ki, hogy nem javítható :)
Ez viszont jó hír, hogy egyes esetekben van remény a javításra.
Utoljára a saját 100hz-s Grundig tv-imet javítottam amik már 10-14 évesek amikben nem a panelok fognak tönkremenni hanem a képcsövek.

"illetve egyenletesebb a megvilágítás"
azert ezzel vitatkoznek. mivel feher fenyu ledet a technika mai allasa alapjan nem lehet gyartani, csak pl keket + feheren foszforeszkalo reteget ra ami ahany led annyi fele keppen foszforeszkal, emiatt a led tv-knel jelentkezik az ugynevezett felhosodes effektus, azaz halvany kek-lila foltok latszanak bizonyos kepeknel. ilyet a fenycsoves nem tud, az max linearis gradienst a szurke kulonbozo arnyalatai kozott.

A'rpi

Engem annó lebeszélt a boltban az eladó a LED világításos TV-ről. Mutatott egy felsőbb kategóriás sima LCD-t és megmutatta, hogy mennyit számít, ha a frissítése nagyobb mint az ugyan annyiba kerülő LED-esnek. A film végén a stáblista az újabb (LEDes TV-n) a kissebb frissítés miatt nem volt tökéletesen folyamatos.
Fixme, ha hülyeséget írtam, de nekem ezt mondták...
Így végülis a régebbi, de magasabb kategóriás LCD-t vettem meg, de nem bántam meg. Ebben van DLNA támogatás, több rajta a csatlakozó meg még pár internetes funkció is van (pl. youtube, facebook) amiket időnként használok is. Ez egy LG 42"-os TV, 140 volt kb 8 hónapja.

--
TH

+1

Edge megvilágítás amúgyis szánalmas, jól kell teríteni a fényt, másképp foltos lesz.

Talán megérné ledest venni, amennyiben teljes háttérvilágítás van, jó dinamikus kontraszttal, vagy a psc által említett rgbs megoldással. Ezek viszont jóval drágábbak (voltak legalábbis 2010 végén, jelenleg nem figyelem).

Egyébként inkább felsőbbkategóriás CCFL-es megvilágítás.

Led tv tesztek :
pcworld.hu/ime-magyarorszag-elso-led-tv-tesztje-20090611.html
geeks.hu/hazimozi/tesztek/led_teve

feliratkozás

----------
Az Örömtündér minden évben ellátogat a Földre és akit megérint a pálcájával az Boldog lesz! De esetleg az is megtörténhet, hogy kiveri belőled még a sz*rt is... (by radcsong)

Panasonic Viera plazmát használok, tűéles a képe és gyönyörűek a színei. Tudom ez nem válasz a kérdésedre de azt javaslom az illetőnek hogy menjen be több helyre és vegye szemügyre a tévéket. Amelyiket ő a legjobbnak ítél, azt vegye meg, kiterjesztett garival, oszt csókolom. Most azzal az infóval hogy "oldalról világít a LED", nem fog tudni sokat kezdeni.

--
http://neurogadget.com/

Mi majdnem olyat vettünk, de elijesztett a Panasonic korábbi modelljeinek öregedési problémája. Állítólag a 2011-es modellekben már kijavították a hibát, de én még kicsit aggódtam. (Meg aztán a mérete, vastagsága, súlya, fogyasztása is jobb volt a LED-es tévének.)
A plazma mellett szól, hogy áruházban, ha a LED és a plazma egymás mellett volt, akkor a plazmán szebbek voltak a színátmenetek. De otthon, ahol nincs egy plazma, amivel összehasonlíthatnám, még nem láttam olyan képet, vagy filmet, amivel ne lettem volna elégedett. A fekete az fekete, a vakítóan fehér az vakítóan fehér, a tónusok nagyon szépek, a természetfilmek gyönyörűek.

off:
Egészen addig gyönyörűnek fogod tartani a képét, amíg nem látsz egy _rendesen_ beállított otthoni körülmények között használt plazmát. Onnantól kezdve nem fogod feketének látni a feketédet, illetve a színátmeneteket tényleg átmeneteknek fogod látni a tieden, nem is beszélve a gyors mozgóképekről, nem is gondoltad volna addig a pillanatig, hogy milyen folyamatos is lehet a mozgás megjelenítése. Az árkülönbség pedig jócskán megnöveli az előnyt a plazma javára.
Cserébe rajtafelejtheted a menüt reggelig a LED-es tévéden, akkor se ghostol. (Ennyi odafigyelést valószínűleg megér a képminőség különbsége, de kinek hogy.)

____
Semmi sem biztos. Még az sem biztos, hogy semmi sem biztos.

(ez is OFF)

Egészen addig gyönyörűnek fogod tartani a képét, amíg nem látsz egy _rendesen_ beállított otthoni körülmények között használt plazmát.

Pontosítok: amíg nem látok egy jól beállított plazmát a LED-es TV mellett.
Ha egymás mellett vannak, akkor valóban látszik a különbség. De megnézem mondjuk a Panasonic boltban a jól beállított plazmát, aztán hazamegyek, és már nem emlékszem a különbségre.
De mint említettem, nem a képminőség miatt döntöttem a LED mellett. Még vagy 6e Ft-tal drágább is volt, mint az azonos kategóriás Panasonic plazma.

Én vettem egy Samsung ue sorozatú lcd-led tv-t. Gőzöm sincs, milyen technológiát használ, de az 1080p-s filmek pengék rajta nagyon. A többi maszlag. Haveromnak Braviaja van, azon is borzasztó szép a kép. Akik nincsenek megelégedve a megvilágítással, a fekete foltokkal, azok cseréljék le a barátnőjüket, a kocsijukat, a számítógépüket, a lakásukat...

Nekem is van ilyen ismerősöm, aki miután meghívtad vacsorára aminek az elkészítésével eltöltötted a délutánt és akkor megkérdezed, hogy hogy ízlik azt mondja, hogy megeszek én mindent.

Az LCD technológia egyébiránt alapjaiban véve elhibázott, az OLED meg még gyermekcipőben jár. A quantum dot-okra alapozó kijelzőtechnológia meg valahol egy laboratóriumban.

De ez mind egyáltalán nem számít, egyet kell veled értenem.

A szubjektív tapasztalat az ami számít, meg a tartalom.

Amiket leírtam, azok eléggé objektív különbségek. Ha nem látod őket, akkor persze mindegy ;P.

Tény, hogy jó minőségű forrásanyaggal érdemes meghajtani ezeket a tévéket, hogy igazán gyönyörű legyen a kép.

____
Semmi sem biztos. Még az sem biztos, hogy semmi sem biztos.

Jelenleg felénk (Románia) kb. 30%-al leárazottak a Panasonic egyes tévéi, többek között a GT széria is, amit anno nagyon nézegettem. Ha nem lenne már egy LCD tévém, rögtön megvenném.