Forrasztópisztoly vagy páka kell nekem?

Fórumok

Sziasztok!

Az utóbbi időben egyre több dolgom volt forrasztással, ezért elhatároztam, hogy veszek magamnak egy saját szerkentyűt. Eddig apám ezeréves forrasztópisztolyát használtam, de azon olyan mértékű koszréteg van, hogy csak a garázsban lehet használni és még egy apró forrasztás után is sikálni kell a koszt rólam. Ezen kívül volt még LUX márkájú forrasztópisztolyom és ugyancsak LUX forrasztópákám is, de nagyon nem váltak be. A cint egyszerűen képtelen voltam velük rendesen felmelegíteni, és emiatt nem is lett jó a forrasztott felület. A fogásuk is rémes volt.

Most már csak azt kellene eldöntenem, hogy forrasztópisztolyt vagy forrasztópákát vegyek? És ebben kérnék én segítséget. Melyiknek mik az előnyei/hátrányai? Melyiket hol célszerű használni? És bármi jól jön, amit érdemes tudni róluk.

A felhasználási terület leginkább vezetékek és apró csatlakozók forrasztása lenne. Párszor előfordulhat, hogy elektronikai cuccokban ki kell javítanom a nyákon egy-két forrasztást, de évente max. 2-3-szor van ilyen. Az sem ártana, ha rögtön lehetne használni, ne kelljen perceket várni, míg felmelegedik a hegy.

Milyen márkában és árkategóriában érdemes gondolkodni, ha "örökéletű" darabot akarok kapni? Nincs kedvem pár évente új szerkentyűt venni...

Hozzászólások

Ha (kozel) orokeletut akarsz akkor wellert veszel.

munkahelyen ezzel fertőztek meg lassan egy évtizede, azóta nem kell más. otthonra is ez van, élmény vele dolgozni, pedig rohadtul unom már. noname ~20-30w páka is játszik évente 1x-2x, ha falun kell forrasztani és nem készültem rá. persze ezzel alaplaphoz nem nyúlnék :D

a ~pattintott kőkorszakban még próbáltak minket pisztollyal fertőzni iskolai keretek között, de akkora szar volt az ember kedvét csak elvenni lehetett vele.

szóval ha megteheted akkor weller & forrasztóállomás, ha nem akkor ócsópáka'. pisztolyt én nem vennék, legalábbis forrasztót semmiképp :D

--
Vége a dalnak, háború lesz...

Ha gányolni akarsz, jó lesz a pisztoly is.

+1, forrasztani meg kell tanulni, én pisztollyal tanultam, szvsz aki azzal tud szépen dolgozni, az egy forrasztóállomással remekel, fordítva viszont ez nem feltétlenül igaz. A lux pisztollyal is szépen lehet dolgozni, persze tisztában kell lenni a forrasztási folyamat működési elvével.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

nem tudom elképzelni azt az indokot, ami a pisztoly mellett szól :) ... páka.

egyébként pedig, a Weller nem olcsó, viszont drága, de aki egyszer használt Weller pákát, akkor többet nem nagyon akarja az alá adni.

évente két-három forrasztásért valószínűleg overkill egy Weller, mindamellett: Weller +1

Nekem mindkettő van, a pisztolyt kizárólag műanyag olvasztásához/forrasztásához és kötélvég megégetéséhez használom. Túl lassan melegedne be, hogy az ónt megolvassza.

Eletronika forrasztásához pedig csak a pákát, így az tiszta, és precízen lehet vele dolgozni. Weller páka életemben nem volt a kezemben, valószínűleg ezért is vagyok megelégedve vele:
http://www.szatellit.hu/product.php?product_number=65-02-002

5-6 éve vettem, nem akar tönkremenni, kb. arra használom, kb. akkora intenzitással mint te. Jó a fogása is, de kell neki 2-3 perc melegedés, mire bevethető lesz.

:wq

+1 az ERSA-nak.

A sulimban Weller-ek vannak, valóban jók, könnyű velük dolgozni. (feltéve ugye ha nem egy szétgányolt hegyűt fog ki az ember.)

Otthon régebben egy Voltcraft LS 50 -et használtam, csak a kedves és aranyos conrad úgy döntött, hogy most már nem árul hozzá hegyet és máshol sem találtam. (Én a conrad-ot a helyedben messze elkerülném.)

Most egy ERSA RDS 80-t használok, és nagyon kényelmes, könnyű, jó. A vezeték először kicsit kemény, de egy kis használat után már könnyen hajlik. Egy perc alatt felmelegszik (PDF szerint 40 s 280°C-ra). Forrasztok vele egyaránt vastag vezetékeket és TQFP-100 (kép) -as IC-ket is. Sokféle hegy van hozzá és könnyű őket cserélni. (nem a lecsavarós módszer, hanem egy rugó tartja a helyén a hegyet. (PDF-ben lévő képen jól látszik))

Figyelj oda, ezeknek a hegyeknek nem szabad felsérteni a felületét! (csiszolni, reszelni) Ha már nagyon megy tönkre a hegy, akkor van ilyen célra külön tisztító: pl. ez (nekem még nem kellet használnom, pedig lassan egy éve megvan az ERSA)
Hanem használod, a hegyet érdemes beónozni, ez (állítólag) megvédi.
Jah és ne legyen sokáig a hegy 350°C felett, mert hamarabb megy tönkre.

Egy barátom valami ilyesmit használ, próbáltam és nincs vele semmi baj. (ha jól emlékszem olcsóbban vette)

(flame) "Az sem ártana, ha rögtön lehetne használni, ne kelljen perceket várni, míg felmelegedik a hegy." Évi 2-3x nincs 5 perced ? (flame off)

Már leírtak mindent a srácok, csak páka, abból se kell weller évi 2-3 alkalomra. Szerintem ~10e kategória megteszi. Persze élmény egy weller, de azt meg kell fizetni. És ha nem használod naponta, akkor feleslegesen áll benne a pénzed. :) Ilyen kérdéssel érdemes a hobbi elektronikára menni...

A pillanatforrasztó (pisztoly) nagyon hamar felmelegszik, viszont sajnos többnyire túl magas a hőmérséklete. Ha nem figyel oda eléggé az ember, akkor kárt tehet az érzékenyebb alkatrészekben, emellett túl gyorsan olvasztja meg az ónt, esetleg túl sokat.

Ezzel szemben a páka (ha jó minőségű) bár lassabban melegszik fel, de sokkal jobban szabályozott a hőmérséklete. Kisebb az esélye, hogy tönkreteszel valamit.

Szóval én precíz, minőségi munkára inkább egy Weller pákát vennék, de ha csak tákolásra kell, akkor jó lesz a zsibis pillanatforrasztó is...

Üdv: Tamaas

Nekem nincs Weller pákám, de ilyen 2-3 ezer forintos pákám van és pisztolyt is használtam. Nekem a páka jött be, mert a többszörös újraforrasztásnál a pisztoly könnyen szétégeti a nyákot és felválik a réz fólia. Ha csak néha forrasztgatsz nem iparszerűen és nem vagy túl kényelmes akkor egy sima páka jó szolgálatot tehet. Én úgy csinálom, hogy a pákát egy kapcsolós hosszabbítón keresztül "szabályzom", mikor már bemelegedett lekapcsolom néhány percre, aztán vissza.
Olyan hobbiprojektjeim voltam mint az St 151-es végfok és a mostanában egyszerű és népszerű VFX sorozatból a VF3. A VF3 és a VF6 remek erősítő ahhoz képest, hogy egy műveleti erősítő és 2 fetből áll szinte.
Wellert az olyanoknak ajánlom akik iparszerűen forrasztanak, vagy túl kényelmesek.

Amiben nincs hőmérsékletszabályozás, tehát nem is tudod, mekkora hőmérsékleten forrasztasz, az az én fogalmaim szerint nem forrasztópáka. Olyan ez, mintha lenne egy tápegységed, de nem tudnád róla, mekkora feszültség jön ki belőle, csak annyit tudnál, ha terheled, valamennyi villamosenergiát ki tudsz belőle venni.

Kérdésre a válaszom: mindenképpen forrasztópáka, mindenképpen szabályozott hőmérsékletű, lehetőleg Weller.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

.."mindenképpen forrasztópáka, mindenképpen szabályozott hőmérsékletű, lehetőleg Weller."
- ha már autós példa van lentebb: mindenképpen sportcoupé, mindenképpen összkerékmeghajtású, lehetőleg Ferrari.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Forrasztópisztoly: ha túl magas a hőmérséklet, az ellen védekezhetsz azzal, hogy nem nyomod folyamatosan a gombját.
Lehet, akkor a világítás sem fog rajt működni, de fény mellett kell dolgozni.

Ha ügyesen használja az ember, lehet vele jól és szépen dolgozni, csak folyamatosan cipelsz egy súlyt és azért mindenképpen ormótlanabb a hegye egy hagyományos forrasztópákához képest, így precízebb dolgokra nem érdemes használni (SMD pl.)

Ellenben nem kell hozzá külön trafót és ezernyi vezetéket cipelni, relatíve mobilis, gyorsan felmelegszik és lehűl.

Igaz, a mobilitást egy gázpáka is megoldja. :)

páka: weller
--
Gábriel Ákos

kb. 1m Ft-os audiotechnikai berendezéseket javítottam egy lengyel forrasztópisztollyal, alaplapi kondikat cseréltem ugyanazzal és még sorolhatnám. nem feltétlenül a készülék a lényeg, hanem a tudás (persze nyilván van olyan cucc, amit egyszerűen vérf*sás egy lux pisztollyal megforrasztani, alaplapra forrasztott chipet nem cserélnék vele, de nem ez az általános...)

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Ebben igazat adok neked, viszont más a helyzet "A felhasználási terület leginkább vezetékek és apró csatlakozók forrasztása lenne."
Pisztoly ott vérzik el, hogy apróbb csatlakozók forrasztására nem a legalkalmasabb.
Egy egyszerű páka szerű valamivel is el lehet boldogulni csak kézügyesség kérdése. Nem azt mondom, hogy a Weller nem jó, de évi 2-3 forrasztásra pazarlás lenne.
Ha viszont valaki smd alkatrészekkel dolgozik akkor a Welleren kívül más szerintem szóba sem jöhet.

Még egyszerűbb, ha náluk szerelsz össze egyet:

http://hsbp.org/forrasztopakakit

Nekem van ilyenem, kb két óra összeforrasztani, ha nincsen gyakorlatod. A helyben lévő pákával és ugyanilyen szabályzó állomással tudod megcsinálni, és egyből ki is próbálhatod, hogy jól működik-e.

Nekem ennek a gyári változata van, teljesen meg vagyok vele elégedve (mondjuk szerintem a 20-as jobb, de csak ez volt raktáron mikor vettem).
Egyébként a sorrend valami ilyesmi:
-220-as páka
-pisztoly
-trafós páka
-hőmérséklet szabályozós, trafós páka

Bár ha csak vezetéket kell forrasztani, akkor lehet jobb a 220-as páka a pisztolynál (az a baja, hogy nincs galvanikusan leválasztva a forrasztóhegy a 220-ról, és ez néhány alkatrészt hazavág)

Transzformátor amivel le van választva, az ami kinyirja a dolgokat az a váltakozó áramú mágneses indukció ami a páka hegye kőrűl van. Ha a forasztásnál az alkatrész kőzelében a hegy és úgy kapcsolgatod s pisztolyt a trafó mágneses terén egy lórugás szerű ősszeomlás lesz ami viszagerjesz egy impulzusra. A működtetése során lévő váltóáram is csinálja úgyon ezt csak kicsiben.

"(az a baja, hogy nincs galvanikusan leválasztva a forrasztóhegy a 220-ról, és ez néhány alkatrészt hazavág)"
- ez az info nem tudom honnan származik, de téves. a tekercs szekunder körére kapcsolod magát a pákacsúcsot, tehát itt áramütés nem érhet. viszont inkább az okoz gondot, ha a csúcs elég, és elégéskor a két csúcsvég érintkezővé válva áramot vezet a forrasztott forrasztás környékére, ettől esetleg tönkremehet néhány érzékeny alkatrész (valamint a trafó szórt mágneses tere sem a leg-alkatrész barátabb, régebben felmágneseződött tv-képcsövek, (külön kis pákacsúcs-tekerccsel) magnó lejátszófejek lemágnesezésére használtam...)

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Nagyobb, meg "hagyományos" cuccokhoz anno (cseh)szlovák pisztolypáka volt/van, apróbb dolgokhoz meg egy totál minimál 15W-os Weller (WM 15L talán?) van, és teljesen jól elvagyok vele. Természetesen tisztán tartott hegy alapkövetelmény, mint ahogy az is, hogy elsődlegesen nem a forraszanyagot melegítem, hanem a forrasztandó felületet, mert anélkül a hidegen odaragadt ónkrumplin kívül mást nem nagyon lehet elkövetni :-) Ja, és még egy dolog: Normális minőségű forraszanyag is hasznos, pláne a kisebb, termikusan érzékenyebb cuccok esetén.

Bocsánat, félreérthetően írtam. Szóval nem évi két-három alkalommal forrasztanék, hanem legalább heti szinten kisebb csatlakozókat és vezetékeket. Viszont elhanyagolhatóan kevés alkalommal előfordulhat, hogy szükségem lenne olyan kis dolgok forrasztására is, mint például egy nyáklapon lévő miniatűr alkatrészek. Tehát jó lenne, ha ehhez is tudnám használni a forrasztóeszközt. Ha jól értem, akkor ehhez pákát célszerű venni.

Egy olyan kérdésem lenne még, hogy a weller pákáknak mennyire kényelmes a fogása? A LUX pákámmal volt olyan gondom, hogy folyton erősen kellett fogni, mert a végéből kilógó vezeték súlya folyton ki akarta húzni a kezemből.

--
"Chuck Norris can find Quad Damage on Clan Arena."

Nekem az első munkahelyemen egy ilyen "hobbi" Weller 6 éven keresztül ment napi 9-10 órában folyamatosan. Akkor sajnos le kellett adnom a raktárba, mert kiléptem a cégtől.
Különben abban az időben az Ersa elég sok rossz élménnyel ajándékozott meg. Az utóbbi időben viszont már egész jó cuccokat gyártanak.

--------------------------------------------------------------
"Tegnap reggel addig röhögtünk a főnök viccén, míg ki nem derült, hogy az a napi feladat."

Győzzél meg miben jobb az Ersa :
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=813123
lazán 50K-t kérnek érte...
Nekem jelenleg Voltcraft LS50-van 25K-volt, mivel nem volt pénz Wellerre, most ott tartok 6 év után vehetek egy uj akármit mert ehhez nem lehet kapni hegyeket.

Jól van már, kicsit lazábban! Csak ezt az általános Weller hangulatkeltést szeretném tompitani. Ne éegyen már az a általános vélekedés, hogy "páka csak egy lehet a Weller!"
Persze a JBC is pöpec gyártó, meg a Metcal is szintúgy. Meg még van pár konkurens gyártó is, pl az itt említett Hakko.

---
http://youtu.be/wzEahz7pa7k

Bemész a bótba a Wellerhez kapsz tartozékokat, veszel más tipust és egy idő elteltével semmit semkapsz hozzá, tehát elgondolkoztató, hogy megéri e a többi gyártó terméke...
Aki profi készüléket vesz kitudja termelni az árát 2-3 évente, aki viszont csak úgy dolgozgat nem hiszem , hogy örül ha 5 évente új állomást kell venni, mert megszünt az alkatrészellátás tipusváltás miatt.

Nem, de az életben többet nem veszek a Conrádtól semmit és nem vagyok hajlandó kimenni Bécsbe vagy Németből megrendelni azt a pár darab hegyet amit itthon a Voltcraft állomáshoz 6 év után nemlehet kapni... se megrendelni.
Bezzeg ha akkor Wellert veszek most a fejem se fájna.

Weller, szerintem jó, és prof. Máskérdés, hogy itt sokaknak gondolom a weller a "kék színű páka" :)
Nekem egy kék wellerem volt, egy kis 300C-s szürke fekete, + egy légfúvós állomás ugyan csak weller.... itt jegyezném meg, nem vagyok márka búz... csak így jött össze, mindegyiket műhelyektől használtan vettem / kaptam, egyikkel se volt soha semmi. (Pedig 3 évig nyúztam naponta...)

Még nem írta senki ezt a márkát: Velleman
2000-ben vettem egy ehhez nagyon hasonlót, jó pár bonyolultabb cuccot csináltam vele: erősítő, EQ, s még sok apróságot is, s nagyon jó, mai napig hibátlan, még a hegye is a gyári. Mindezt úgy, hogy elég olcsó volt: Itt