Linuxdesktop diszkrét bája

Továbbra is tesztelgetem a a korábban összerakott Squeeze-el szerelt gépet. 15 nap uptime alatt szépen összeszedett 14 MB swapet úgy, hogy a 2GB memóriából folyamatosan volt szabad. Közben ráfutottam pár, diszkrét bugra ami rendkívül vicces usabiliy szempontjából.

Az egyik, hogy a kwin paneljának a beállítása használhatatlan, egy widget hozzáadásakor feldobja a menüsort, amit az egér elmozdításával el is tüntet. A helyes megoldás ilyenkor a panel beállításokból való widget hozzáadás.

Érdekesen működik új tabon az automatikus kiegészítés firefoxban, ha egy javascriptet használó oldal után van megnyitva. Ilyenkor az adott sorba történő gépelésnél üres menü rángatózik fel és alá.

X bug kategória, hogy kikapcsolt DMS és automatikus X config esetében (pl. dms vezeték nélküli hosszabító kábel esetében) a monitor 800x600-ba áll (ez így helyes), viszont kikapcsolja a hardveres gyorsítást. Ennek az egyik következménye, hogy a flash tartalmak széthullanak.

Ktorrentnél IP cím változtatáskor a processz kiáll 100%-ra és úgy is marad hosszú-hosszú percekig. Hasonló a szitu a konversationnal, azzal különbséggel, hogy IP változtatáskor eldobja a kapcsolatokat, majd újrakapcsolódik (nagyon helyesen), viszont a párbeszédeket megjelenítő ablakterületek merevrefagynak. Bekapcsolt OSD-n megjeleníti a többi user hozzászólásait, de a chat ablak, minden egyéb tekintetben merevre áll a GUI.

k3b alatt ha túlméretes iso imaget akar az ember írni, akkor hibaüzenet nélkül megáll a rendszer, csak cancel-elni lehet az írást. Kisebb bányászás után kiderült, hogy a hiba oka (nah, vajon mi más lehet), mint a jó öreg wodim. Igen 2011-ben, az egyik legnagyobb Linux distribúció képtelen overburnt csinálni, még az méretellenőrzés kikapcsolásával is. Hogy még nagyobb égés legyen a dolog, a forrásból leszedett, beforgatott 2007-es(!) cdrecord, csont nélkül képes helyettesíteni a csodálatosan karbantartott wodim-et. Hogy is van a mondás? Forkolni csak szépen, ahogy csillag megy az égen...

Ugye említésre sem érdemes a kiherélt ffmpeg, mplayer és mencoder története, ami miatt kissé LFS-es az életérzés, ha az ember komolyabb multimédia tevékenységet akar végeni.

A KDesktop beépített, Phonon alapú playere rendkívül hasznos lenn, ha éppenséggel képes lenne 100% alatti CPU kihasználtság mellett bármit is lejátszani. Azért elég ciki, hogy egy 2x1,6GHz-es processzor kevés egy 640x480-as video eredeti méretben történő lejátszására framedrop és hangszikron szétesése nélkül.

Szóval, linux-desktop még mindig olyan mint páncélkesztyűben onanizálni...

Hozzászólások

A 4.5.x -es KDE -t használod? (az van a squeeze -hez gyárilag)
A 4.6.x széria sokkal jobb lett, stabilabb, gördülékenyebb, majd a 4.7.0 is hasonlóan jól sikerült szvsz. A k3b -t én is utálom, nem tudok vele normálisan írni, inkább parancssorból a dvd+rw-tools -t használom.
Firefox melyik?
A phonon -hoz backend -ként én vlc -t használok, gondolom, te a gyári gstreamer -t. Nekem megérte lecserélni.

Értem én, csak...
A KDE4.4. Az írás hibája nem a k3b hibája, hanem a wodim-é, de attól még belefért volna egy adveced konzol. Firefox 5.0
De mindez nem számít. Nálam az, az elvárás, hogy egy alkalmazás out-of-box menjen. Ebbe különösen nem fér bele az ideológiák mellett elbaszott (wodim, ffmpeg, mplayer, mencoder) alkalmazások, és a papercut-ok.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Debian stabletől és régi KDE4-től ezek a dolgok sajnos nem meglepőek.

Megnyitsz egy tabon valami flash vagy javascriptel fertőzött oldalt és utána nyitsz egy új tabot és elkezdesz gépelni az url mezőben. Legegyszerübb ha pl. www-el próbálkozol. Visszatörölsz, megint gépelsz, megint visszatörölsz. Elég random a hiba, de ha 2-3 alkalommal olyan betűkombinációt írsz be ami nem szerepel a korábban meglátogatott url-ekben, akkor elkezdi a villogást, és utána hiába írsz be korábban látogatott URL-t. nem fogja megjeleníteni a legördülő menüben. Sanda gyanúm, hogy a hiba az url-ekben kereső részben lesz és a visszatörléssel kapcsolatos. Passz...
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

"Ugye említésre sem érdemes a kiherélt ffmpeg, mplayer és mencoder története, ami miatt kissé LFS-es az életérzés, ha az ember komolyabb multimédia tevékenységet akar végeni."

Ezen mit értesz egész pontosan? Nálam hiba nélkül le lehet játszani és meg lehet hallgatni bármit.

"A KDesktop beépített, Phonon alapú playere rendkívül hasznos lenn, ha éppenséggel képes lenne 100% alatti CPU kihasználtság mellett bármit is lejátszani. Azért elég ciki, hogy egy 2x1,6GHz-es processzor kevés egy 640x480-as video eredeti méretben történő lejátszására framedrop és hangszikron szétesése nélkül."

Nem kell használni. Nálam a phonon gyakorlatilag csak a rendszerhangok lejátszására szolgál, minden másra egyéb más playert használok, szigorúan ALSA-val. Pulseaudio pedig leírtva.

A Ktorrent eleve felejtős nálam már régóta. Vagy Vuze, vagy wine alatt utorrent.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.

Számomra az pöcsölősnek tűnik elsőre. Ezt meg így elindítom, és működik. A Vuze-hoz képest még így is minimális erőforrást zabál. A Ktorrentel az a legnagyobb bajom, hogy nem tudja korrektül megkerülni az UPC p2p korlátozását, viszont mind a Ktorrent, mind a Vuze nem az éppen aktuális seed/peer arányok szerint dolgozik nálam.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.

"15 nap uptime alatt szépen összeszedett 14 MB swapet úgy, hogy a 2GB memóriából folyamatosan volt szabad."

az on-demand paging miatt ez teljesen normalis, szabad memoriad meg biztosan nem volt, mert file cache-nek hasznalta (es a 14 mega nem hasznalt page meg elfer a disken es annyival tobb a cache helye) ;)

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

Udv a KDE4 csodalatos vilagaban.

Volt egy idoszakom, amikor hittem benne, hogy a bugok kijavitasra kerulnek, ha az ember szol erte. Volt hogy egy nap 3-4 bugot is bekuldtem. Aztan meguntam. Gnome alatt legalabb instabilitasok meg totalis szethullasok nincsenek.

Pedig a KDE4 alapkoncepcioja annyira azert nem rossz, bar nekem talan egy kicsit tul csiricsare, de hat ez van. Csak a megvalositasnal kilatszik itt-ott a cerna... meg sokszor a beles is.

Mondjuk legalabb az API-ja jo. (Legyen mar valami pozitiv is rola).
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Kipróbáltam a KDE 4.7-et Arch Linuxon és csodák csodájára csak egyszer sikerült összeomlasztanom a plasmát! Szóval úgy tűnik, hogy valamit összehoztak. Rengeteget szidtam már a KDE4-et, de most úgy tűnik, hogy talán pár kiadás múlva akár stabil KDE4-ről is beszélhetünk – úgy legyen! :)

Hat, az instabilitas volt az egyik bajom vele, de oszinten szolva ez a plasma architektura ez nagyon nem bejovos, foleg, hogy orrba-szajba nyomjak. En talan soha nem tettem ki semmilyen karamba (emlekeztek meg?) appletet a desktopomra, maga a csomag is csak fuggosegben volt fenn. A conkyba meg tudtam csinalni azt, amire feltetlen szuksegem volt, a tobbi meg hidegen hagyott.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Én ősgnómos létemre most ott tartok, hogy némi gnome3-mal való kínlódás próbálkozás után pár napja a munkagépemről legyalultam mindent, ami gnome és felraktam a KDE4.7-et (laptopon már rég KDE van opensuséval, szóval volt egy bő féléves átszoktató időszakom). Pedig hiszem, hogy a gnome3 jó lesz, de még nem az, kicsit olyan -kiforratlan-, mint a KDE4.0 volt. A KDE-ben meg sosem hittem, instabil és bugos volt, de úgy néz ki, hogy beérett. Még mindig szokatlan itt-ott, van amiben nem olyan jó, mint a gnome (gvfs), van amiben jobb (konfigurálhatóság), van amiben csak más (csicsa) és meg kell szokni. Egyelőre marad, aztán meglátjuk.

En meg masszivan remenykedem egy olyan vilagban, ahol legalabb kulso repobol fel lehet rakni a Gnome2-t. Majd ha kiforr, akkor lehet szo Gnome3-rol.

Valahol olvastam hoborgest pont a OpenSuSE Factory miatt, hogy egyszer csak egyenesen felhuztak mindenkinek a Gnome3-at, mint egy sima frissitest. No persze, ez a Factory, itt ilyeneket is megcsinalhatnak.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Én leredukáltam a csiricsárét. Gyakorlatilag most a KDE4.4-em külsőleg a 3-as verzióra hasonlít. A desktop maga egy asztal alkalmazások plasma, néhány ikonnal. Alul és fölül egy-egy állapotsáv, minden egyéb oda van kipakolva. Szóval nálam hiba nélkül működik (lekopogom).

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.