villámtól féljek-e?

Fórumok

Ez itt a ház: http://joco.name/DSCF8357.jpg . Pár éve épült, gondolom többnyire minden aktuális jogszabályt betartva, nemrég költöztem be. Villámhárító nincs, gondolom azért, mert nem kötelező, tehát annyira nem lehet nagy a veszély. Van viszont 4 kémény, gondolom fém. A kémény egy kazánba vezet, az meg jó eséllyel földelve van. A kazán mellett egy vastag zöld-sárga szigetelésű vezeték is lóg ki a falból, ennek értelmét még nem sikerült kideríteni. A nagy kérdés, hogy mennyire féljek attól, hogy benéz hozzánk egy villám?

Hozzászólások

A gázcsövek, gázt tartalmazó fémfelületek mintha nem lennének közvetlenül a védővezetőre kötve, legalábbis engem így oktattak.

Akkor alig kell villámvédelem, a legtöbb kárt az utcai légvezetékeket vagy oszloptrafót érő villám okozza, és a rendes elektromos vezetékeken jön be a villám okozta közvetett feszültségtüske, de ez ellen megfelelő szuppresszorokkal lehet védekezni. Ha földkábelen jön a telefon, kábeltévé és a delej is, akkor ez a villám okozta túlfeszültség minimálisra redukálódik.

Ha villámhárítót teszel a ház tetejére (például a kéményre), akkor tulajdonképpen villámot fogsz a házadhoz vonzani, a villámhárító ugyanis nem hárítja a villámot, hanem "ingerli", majd levezeti a földbe, ezzel megvédve a ház egyéb részeit, de eközben sok esetben fizikailag erősen megrongálódik, illetve a házban lévő érzékenyebb elektromos cuccok se fogják túlélni, az indukált feszültség okán.

Ha jót akarsz - és persze félsz a villámtól, akkor a háztól kicsit távolabb teszel egy villámhárítót, amely elvezeti a kisülési csatornát a ház közvetlen közeléből, távolabb az érzékeny elektromos berendezéseidtől. Alternatív (és köcsög) megoldás a szomszéd meggyőzése arról, hogy tegyen villámhárítót a házára, mert akkor nagyobb eséllyel fog oda beütni a ménkű és nem a Te házadba... :)

A klasszikus módszer az, hogy normális biztosítást kötsz villámkárra, és valahova távolabbra is mented a fontos adataidat.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home

A köznyelvű villámhárító maga vonza a villámokat.
Ha van nagyobb tárgy a közelbe akkor az jobban lehúzza.
Ha megy nincs akkor csak(!) a kéményt érdemes földelni.
A kazánt meg földelni kell(!) mivel ugye víz van benne, ami meg vezeti az áramot a fűtőtestig.
A gézcsöveket is földeljük. Ha műanyag akkor term. nem, viszont a gázórának a 2 pontját össze kell kötni és földelni kell.

Villámhárítót csak abban az esetben javasolok, ha kivitelezed az összes fokozatát, máskülönben több kárt csinál mint hasznot. Az meg nem olcsó mulatság.

pch
--
http://www.buster.hu "A" számlázó
--

EPH. Azaz egyenpotenciálra hozás. Minden 1 négyzetméternél nagyobb fémfelületet bele kell kötni, illetve a fűtési- gáz- és vízhálózatot. Az EPH vezeték indulási pontja a lakás/épület főelosztója. Egynemű az üzemi földeléssel, de azzal összekötni általában tilos. Minimális keresztmetszete az Eu és a magyar szabályozás szerint nem egyezik, de 4 négyzetmilliméter keresztmetszet alatt nem ajánlott. Előfordulhat, hogy egyes földelt készülékekbe EPH védett cső kerül bekötésre (pl kazán, egyes gáztűzhelyek) ez esetben a fémes összeköttetés miatti földhurok elfogadott.
Megvannak ennek is a saját előírásai. Kádár Aba írt erről egyfajta bibliát valami szörnyen régen.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

Nem lenne jó. :)
Az EPH arra van, hogy ha megfogod egyszerre a radiátort meg a zuhanyt akkor ne csipkedjen... A villám ellen a villámvédelem véd aminek van külön villámvédelmi levezetője, meg földelése, meg szikraköze... Meg sok minden még...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

Inkább keress egy hozzáértő villámvédelemmel foglalkozó céget, ők majd - drágán, de - megoldják... :)

Ha villám üt a kéményedbe, akkor abban a házban tök mindegy, hogy mit és hova kötöttél, az elektromos cuccaidnak annyi. Ha villámhárítón át lemegy a delej a talajba, akkor megmarad a kéményed és a tetőd, de az elektromos cuccaid ezt se fogják túlélni.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home

Ha villám üt a kéményedbe, akkor abban a házban tök mindegy, hogy mit és hova kötöttél, az elektromos cuccaidnak annyi.

A legjobb, amit el lehet érni egy ilyen helyzetben, hogy ne égjen le az egész tető (és vele együtt a ház is), "csak" az elektronikai eszközök pusztuljanak.

Ha van számottevő esélye a villámcsapásnak (ez a környék adottságaiból tippelhető), akkor a villámhárító a korrekt megoldás. A villámhárító növeli az esélyét, hogy pont oda érkezik majd a villám (ezért nem raknak oda, ahol nem túl esélyes a villámcsapás), viszont legalább nem ég le a ház, mert a villám arra megy, amerre akarod. Az elektronikai eszközök túlélését biztosítani közvetlen villámcsapás esetén drága dolog, nem is biztos, hogy megéri (egy családi ház esetén egy korrekt túlfesz.védelem több száz rugó is könnyen lehet).

Én személy szerint egyébként nem fémes kéménybélelést javasoltam volna (ha gázos a kémény), plusz kerülni minden fém tárgyat a tetőn, ami fémes összeköttetéssel bír a beltérrel (ain't no parabola antenna). Az ereszcsatorna anyagát is érdemes végiggondolni, bár szépen leviszi kívül, viszont fával fedett eresz esetén sajnos potenciális tűzforrás.

Ikerszomszédom feldobott egy parabolát a gerincre.
Gondolhatod, hogy _mindent_ szétvitt a villám.

Nála minden elszállt, fűtésvezérlő, TV-k, még a varrógép is, pedig ki volt húzva, és kb. 20 cm-re volt a konnektortól.

Nálam 'csak' a lépcsőház-világítás időzítőjét verte agyon, igaz, nem laktam itt, ezért csak egy fagyasztó volt bekapcsolva. De az megmaradt.

^ Vidéken a nyitott ablakokon is besurran. :)