A fizetés biztosan nem függ közvetlenül a következőtől:
- az illető mennyire jól, keményen, pontosan dolgozik (mindenki azt hiszi hogy kicsivel jobban dolgozik, mint az átlag, és senkinek nincs olyan főnöke aki fel tudja jól mérni, hogy mennyit is dolgozik - sarkítás, de a cégek 90%-ra igaz)
- az illető mennyire sokat tanult előtte, hány diplomája és milyen papírjai vannak
- az illető mennyi hasznot termel a cégnek (főleg ha nem is tud róla)
Sokkal inkább meghatározóak:
- miket csinált korábban (ami releváns az adott munkakörben)
- hányan vannak még, akik hasonlót tudtak csinálni, mivel tűnik ki közülük (mennyire nagy a verseny)
- az adott szervezeti struktúrában a főnöke ne érezze magát kényelmetlenül (hogy esetleg túl sokat kap a beosztottja), az alatta lévő emberek pedig motiváltak legyenek a keményebb munkára (hogy egyszer ők is kapjanak annyit)
- mennyire jól és mennyire türelmesen tud alkudni (mennyire nem kell elfogadnia az első szembejövő ajánlatot)
Annak ellenére, hogy az elején írom, hogy a diplomának nincs közvetlen kihatása a fizetésre, nem értek egyet azokkal, akik a diplomát lenézik: sok esetben az adja meg a szemléletmódot, hogy olyan munkákat és olyan munkaköröket végez, amik után a "sokkal inkább meghatározó" kategóriába kerül az ember, emiatt növekedni tud az értéke, fizetése.
A konkrét kérdéshez: ennyi alapján lehetetlen megmondani, hogy a srác mennyit ér. Van olyan kezdő informatikus, akinek a 160 is sok, van olyan hely, ahol a 250 is kevésnek számít. De ha számára a 160 az igény, és ezt megadják neki, akkor ne stresszeld magad tovább, a munkaadónak is jó, és a srácnak is. Mindenki boldog.