(Előrebocsátom, nem trollkodni akarok.)
Átfutottam a listát, és összesen kettőre sikerült rögtön rábólintanom: a 2.4-es kernelre (amire 2.4.20-nál álltam át), illetve a GPLv3-ra.
A Vladi által említett ATI doksiknál szintén bólogattam volna, bár azzokkal sem fenékig tejfel az élet, mert a szabad radeon driver ill. lm_sensors még mindig nem tudja (doksi híján) lekérdezni a kártya hőmérsékletét. Több mint egy éve olvastam erről utoljára (1, 2), azóta csak olyan hírek röpködnek, hogy egyre magasabb sorozatszámú chip-ekhez adják ki a doksit. A régebbi kártyák dokumentációjának teljessé tételére meg fütyülnek.
A cikk az alábbi alcímet viseli: Events that have defined the current Linux experience. Ha nagyon engedékenyen értékelem (szigorúan a magam szemszögéből) a felsorolást, akkor még beveszem az OOo-t illetve a Firefox-ot.
Ezt írod:
Emlékszem én még arra, amikor egy X elindítása, vagy egy Soundblaster 16 kompatibilis (jaj, ne káromkodjak?) hangkártya megszólaltatása komoly szakirodalmat igényelt
Én Debian Lenny-t használok.
- Az
xorg.conf
-ban a
ModeLine
-okat ugyan már nem kell kézzel megírnom, viszont a használható felbontásokat továbbra is kézzel engedélyezem.
- A konzolon használt karakterkészletet illetve billentyűzetkiosztást továbbra is nekem kell összehakkolnom, mert az én repülőékezetes szokásaim a DOS idején alakultak ki (flykey / dead key) egy magam által írt TSR alatt, s e szokásokat ma az égvilágon semmi nem támogatja helyből. Windows-on nagyon hamar összeállítottam a Microsoft Keyboard Layout Creator-ral. Debian alatt vért izzadtam, mire megcsináltam a konzolra való keymap file-t (
install-keymap(8)
); szerencsére most már csak telepítenem kell. Ugyanez áll fenn X alatt is. Szerencsére a Lenny-beli X végre támogatja a
~/.XCompose
-t, így már nem kell rendszerfile-ba (
.../X11/locale/iso8859-2/Compose
) beletúrnom. Csillogó disztrók szóba sem jönnek.
- 2005 novemberében vásároltam egy Conceptronic C54RU USB WiFi adaptert. A vásárlásra készülve hetekig túrtam a netet, és végül azért vettem meg, mert teljesen biztos voltam benne, hogy menni fog. Mondanom sem kell, nem ment; egy ideig leveleztem a serialmonkey-s fejlesztőkkel, aztán feladtam. Valamikor aztán nagy nehezen beolvasztották a (második generációs, ha jól sejtem) meghajtójukat (rt2500usb modul). (Ez az egyik legszélesebb körben támogatott hardver, mivel a ralink tudtommal a termék megjelenésével egyidejűleg elérhetővé tette a doksiját, továbbá GPL alatt kiadott hozzá egy saját (sajnos nem jó) driver-t.) 2009 szeptember végi állapot: a friss meghajtó ad-hoc üzemmódban pár perc után leszakad és utána tartósan nem találja a hálózatot. Az OpenVPN-ben végül beállítottam egy öt másodperces ping-et; ez életben tartja.
- A 64 bites Flash plugin-nal továbbra sem megy rengeteg oldal.
Félreértés ne essék, én nem fikázom senki doksi-közzétételét ill. fejlesztését, inkább hálás vagyok, hogy eddig is eljutottunk. Mindössze én mást tapasztaltam, mint te. Szerintem továbbra is rengeteget kell küzdeni a hardverrel, valamint az igazán kényelmes desktop kialakításával. Nem érzem robbanásszerűnek a fejlődést. Legfeljebb egy kicsit jobban dokumentáltak a cuccok.