( hrgy84 | 2009. 10. 24., szo – 08:23 )

Egy Ruby fan-tol nagyon rossz helyen erdeklodsz, de hat te valasztottad :-)

En azt mondom, kezdj el ismerkedni a Ruby-val, es ami fo: a Rails-sel. Ez utobbi egy keretrendszer, ami hihetetlenul segiti a webalkalmazas fejleszteset. En ket ejszaka alatt irtam vele egy alap forumot ugy, hogy csak HTML ismereteim voltak, semmi mas, a Ruby nyelvrol meg hirbol se hallottam (bar volt egy nagyon alap Python elokepzettsegem, de annak alig vettem hasznat). Van par szabaly, amit el kell fogadni, ha Rails-ben fejlesztesz, de cserebe hihetetlen konnyu fejlesztest, es szepen mukodo webappokat kapsz.

Maga a ruby is nagyon jo, a pletykak szerint a perl regex motorja dohog benne (vagy azzal nagyon kompatibilis cucc), a nyelv flexibilitasa azonban meg a Python-en is tultesz neha. Egyeduli hatranyakent talan azt tudnam felhozni, hogy tudtommal nem resze egy olyan dokumentacios szerver, mint a Python-nak a pydoc, az rdoc/ri nem kepes brozolhato webszerverkent megjelenni magatol.

Foleg ha webfejlesztes iranyaba szeretnel tovabbmenni, akkor nagyon hasznos megismerkedni a Rails-sel, mert olyan alapokat kapsz, ami fele egyebkent is elindult a vilag (RESTful webappok, MVC szemlelet, egyszeru URL-ek).

A Ruby-nak van Gtk es Qt bindingje is, szoval az asztali alkalmazas fejlesztesenek lehetosege alapvetoen adott. A Rails-bol fel tudod hasznalni az ActiveRecord-ot az adatbazis-alapu asztali alkalmazasok fejleszteseben, szoval meg itt is megvan a konnyites. Ha inkabb a java-szeru feluletek jonnek be, az sem gond, a JRuby - amellett, hogy nagyon jo kompatibilitast nyujt a sima Ruby-val - elerhetove teszi a teljes javax.swing kornyezetet, igy egyszeruen tudsz minden rendszeren jol kinezo alkalmazasokat fejleszteni. Biztos van meg par kornyezethez Ruby binding, amirol en meg nem is hallottam.

A legjobb, hogy van a sima egyszeru 'dialog' ncurses cucchoz is ruby bi... wrapper, igy meg konzolra is tudsz objektumorientaltan 'grafikus' alkalmazast fejleszteni. Nyilvan, termeszetesen a dialog alkalmazas korlatain belul, ha annal profibb kell, akkor bele kell asd magad a Ruby-C kapcsolatba. De kezdo szinten nem szokott annal komolyabb kelleni.

C-ul tudni kellemes, de egyaltalan nem kotelezo Ruby-nal, egyszeruen azert, mert amit szeretnel, azt valoszinuleg mar valaki mas megirta helyetted, vagy pure Ruby-ban, vagy C-ben.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.