( prygme | 2008. 06. 05., cs – 18:11 )

lassan az aktuális windows néven futó platformokat leszámítva, mindent a oss tart életben. CDE egyre jobban lemarad és már nemcsak a Sun unixa épít gnomera néha kdere gui terén, és persze a gnu tools és társai is aktívan használtak minden kerekedelmi unixon. az Apple sem lett volna képes saját, önálló, életképes unix kernellel előállni, a kerekedelmi unix kernelek használata pedig eladhatatlanul magas osx licendíjakhoz vezetett volna. a darwin a freebsdnek köszönheti a létezését, a safari a kde khtml kódjára épülve tudott sikeressé válni, és így tudott elszakadni a mac az IE függőségtől. már bejelentette a Ms, hogy az Office for mac meg fog szűnni a jövőben, így minden bizonnyal a maces iroda is ossre feltehetően OOora fog épülni a jövőben.
a legérdekesebb az xp jövője lesz, a Ms minél előbb kinyírná, de jelentős tömegek ragaszkodnak továbbra is hozzá. nem kizárható, hogy ironikus módon az Xpt is egyre inkább az oss tartja majd életben a jövőben.

az os2vel az volt a baj, hogy a kódjának egy része Ms copyrightos. ettől még újra lehetett volna írni ezeket a részeket, lásd Sun Opensolarisa, csak az IBM nem látott benne fantáziát. amikor megjelent majd egy évvel korábban a Warp3, pályahosszal verte a win95öt. a warp4ben már 1996ban volt hangvezérlés, windowsnál még a win7ben sem biztos, hogy lesz. kár érte.
a Ms aggresszív üzletpolitikája miatt nem jelentek meg softwarek os2re független fejlesztőktől. oemként semmelyik nagy hw gyártó nem telepíthette, mert elvesztette volna windows kedvezényeit. igazából ez vezetett az os2 lassú kimúlásához. a lotust is azért vette meg az IBM, hogy legalább office legyen os2re, így a bank és pénzügyi szektorban legalább megmaradhatott egy darabig.
az is igaz ugyanakkor, hogy a Ms minden kerekedelmi kunkurrensét kinyíró üzletpolitikája nélkül, soha nem kapott volna akkora hátszelet a linux, mint így.