( timar | 2025. 06. 28., szo – 14:16 )

Ilyen open source licenc nincs, mert amit írsz, az ellentmond az open source elveknek. Természetesen konstruálhatsz egyet, de ha egyszer kint van a forrás, és bárki könnyen le tudja buildelni, akkor hiába mondasz akármit a licencben, el fogja lopni, aki akarja. A jog szép dolog, de a gyakorlati betartatása országhatárokon átívelően kissé körülményes. 

A probléma nagyon is valós, és szerintem még nem született rá jó megoldás. Szoftvert fejleszteni nehéz és költséges. Zárt forrásnál kb. egyértelmű, hogy akinél van a forrás, ők a fejlesztők, ők értenek hozzá, tőlük kell licencet és supportot venni. Ha nyílt a forrás, akkor viszont bárki tud belőle binárist készíteni könnyen és olcsón, majd megpróbálhatja eladni úgymond a "supportot", és ezzel alávág az eredeti fejlesztőnek, aki szintén a supportból szeretné finanszírozni a fejlesztést, illetve profitra szert tenni. Sok ilyen példát láttam a LibreOffice kapcsán, hogy voltak, akik kompetencia nélkül nyertek tendereken, és amikor befutottak a kérések, amihez a forráskódban kellett volna javítani valamit, a közösségi bugzillában próbálkoztak, hátha valaki javítja nekik. A közösség erre próbál úgy reagálni, hogy tanúsítványokat ad ki, hogy ki az, aki ért hozzá, de a megrendelő oldalról is kell felvilágosodottság, hogy megköveteljék a tanúsítványt, ne csak az ár döntsön.

Én egy lassú szemléletformálásban bízom, miszerint terjedjen el a nézet, hogy a nyílt forrás nem egyenlő az ingyen szoftverrel. Otthon játszadozzon mindenki ingyen, aki tanulni akarja, vagy nincs pénze, az használja ingyen, de akinek van pénze, az fizessen, mert különben hosszú távon nem lesz miből fizetni a fejlesztőket. Nem mindenhol lehet keresztfinanszírozni a fejlesztést reklámból, személyes adatok eladásából, kockázati tőkéből stb. Nagy, komplex szoftvereket nem ingyen dolgozó hobbiprogramozók fejlesztik, a nyílt forrásúakat sem.