Ismerős probléma. Viccen kívül.
Én ezt az egészet lefedtem 2 db táblázattal. Családtagok megőrülnek tőle. Bevételezés és kivételezés, mint egy rendes raktárkezelésnél. Egyik a kamrára, másik a mélyhűtőre vonatkozóan. A kamrai az ijesztőbb: 116 féle tétel van benne - bár kb. 10 tétel ebből nullás (elfogytak éppen).
A fogyaszthatósági / minőségmegőrzési időt is kézzel veszem fel. Itt a nehézséget a többszöri lejárati idő (pl: 2 db 2024/12/31-én járt le, 4 db pedig 2025/05/01-én fog lejárni a 6 db-os készletből) kezelése jelenti. Ezt is csak manuálisan tudom követni.
A tudatos fogyasztásban sokat tud segíteni egy ilyen nyilvántartás. Múltkor is volt akciós meggybefőtt. Ránéztem a táblázatomra és rájöttem, hogy nem veszek, ha ingyen adják se (10 üveg van még a kamrában).
Évente 1 alkalommal (nyáron) szoktam teljes leltárt csinálni. Ez egyben a kamra kipakolását és takarítását is jelenti. Csak pár (3-5) tétel szokott hibádzani.
A vonalkóddal nem szarakodnék. Felesleges és pontatlan tud lenni. Pl: van 8 üveg meggybefőtted azonos méretű üvegekben, de eltérő gyártótól és eltérő lejárati idővel. Ez eltérő vonalkódokat is jelent. Feleslegesen. Szerintem.