( samu.ferenc | 2025. 04. 14., h – 08:44 )

A cikkeket nem látom, de logikusan végiggondolva,...

Az ábrákat elnézve, ha a jelenlegi adatok akkora gondot okoznának a multiknak, akkor némelyik már rég bezárt volna, a 2007-2014 közötti adataikat elnézve. Mégsem mentek tönkre.

Az ábrákon csak két szám szerepel, ez kb olyan mintha a magasság alapján akarnád valaki testsúlyát megállapítani.

Jelenleg a nettó bevételeik alapján fizetik a különadót, ami azt jelenti nem érdekük a bevétel növelése, inkább a "nyereség növelése a cél". Vagyis nem a forgalom növelés a célja, hanem az egyes termékeken a haszon növelése. Ha 9Ft-ér tud beszerezni valamit, akkor 20db (10Ft/db) eladásán 20Ft nyeresége van, de ha csak 15db (12Ft/db) akkor 45Ft. Bár a bevétele 200Ft-ról 180Ft-ra csökkent, valójában a nyeresége/haszna megnőtt, ráadásul extra profitadót is kevesebbet kell fizetnie, bár az infláció megemelkedett. Na jó, de emiatt a hatalmasra nőtt nyereség után többet kell adózni. Gondolom itt jön a képben, hogy az összes kisker nyomul a sajátmárkás termékekkel. Nem véletlen, hogy a saját márkásak fele annyiba kerülnek mint más gyártóké, szándékosan brutális haszonkulcsot tesznek a többi gyártó termékére, így azok nem fogynak. Ha nem a saját márkásat adják el, akkor a nyereség az adott üzletnél realizálódik, de ha a saját márkásat, akkor megoldható, hogy 1-2%-os haszonkulcsot használjanak, hiszen az üzletlánchoz tartozó beszállítónál fog a nyereség jelentkezni, ami esetleg nem is magyarországon van a láncolat végén, így nem is itt adózik. Tehát a vége, hogy csökken a forgalom, nő az infláció, a profitot meg kilapátolják és közben megy a sírás, hogy veszteségesek. 

Persze erre lehet mondani, hogy nem kellene belenyúlni a piacba, csak közben a ne sírjanak a multik. Erre jó ez a vám unió, meg a "tőke szabad áramlása", hogy a profit is szabadon áramolhasson, csak az a baj, hogy egy irányba.

A lényeg, ha majd egyben lehet látni az összes számot, akkor majd el lehet dönteni mennyire is rossz nekik vagy nem ;)