( hajbazer | 2025. 03. 23., v – 15:10 )

Azt mondtam, hogy nyitott vagyok minden lehetőségre, és nem csak egyetlen módot tartok jónak.

Ha így lenne, akkor arra is nyitott lennél, hogy ne vegyél nekik okostelefont, és megértesd velük azt is, hogy miért nem kapnak. Cserébe lehet Messengerük, használhatják az otthoni tabletet, és a legtöbb délutáni focizásra is el tudnak így menni.

Motivációmmal kapcsolatban tévedsz, ha azt állítod, hogy konformista módon bárkit beállítok a sorba.

Márpedig ezt teszed, ha azért veszel okostelefont, "mert a többi szülő is vesz", a motivációd az okostelefonvásárlással, pedig hogy a gyereked nehogy lemaradkimaradjon™. Ettől függetlenül lehetnek más motivációid is, de te erre hivatkoztál a hozzászólásaidban, én pedig erre reagáltam.

hogy vagy nem adok telefont, vagy adok, ez a két út van.

Nem csak ez a két út van, de az is egy járható út, hogy nem adsz telefont. Meg az is, hogy adsz 2G butatelefont. Meg az is, hogy adsz egy jól lekorlátozott okostelefont. Ezek inkább kiindulópontok egyébként, mint utak.

akkor elkerülhetetlenül belecsúsznak "hülyébbnél hülyébb, veszélyesebbnél veszélyesebb trendekbe", és ebből elkerülhetetlenül olyan dolgok kerekednek ki, amit nem lehet kezelni. Beláthatatlanok a következmények. :)

Így is van, amennyiben kontrollálatlanul okostelefonozhat. Garantált függőség lesz, mivel az appok trükkök százait vetik be, hogy függővé tegyék a felhasználót. Nem csak gyerekeket. Felnőtteket is. A veszély nem jelent elkerülhetetlen bajt, de ettől még veszély. Keveset beszéltél arról, hogy mit teszel azért, hogy ezeket a veszélyeket minimalizáld és sokkal többet arról, hogy miért feltétlenül™ szükséges™ az okostelefon gyerekkorban. Ha megfordítod az arányt, még lehet, hogy azt is elhiszem rólad, hogy tudatos okostelefonhasználatra neveled a gyerekeid.

hülyébbnél hülyébb, veszélyesebbnél veszélyesebb? konformizmusoddal elültetett vadhajtások? :)  🤡™ Az egész thread-ben..- Ettől még nem lesz igazad. :)

Nem ettől lesz igazam, de ettől még ugyanúgy káros marad gyerekkorban okostelefont tapicskolni.

behódoltam a fősodratnak, meg a konformizmusom...

Te használtál olyan kifejezéseket, hogy "széllel szemben", amiből egyenesen következik, hogy fősodort igyekszel követni. Te bizonygattad, hogy a gyereknek mindenáron okostelefonnal kell beilleszkednie, ami egy konformista hozzáállás. Most ha erre azt mondom, hogy fősodratú és konformista, az személyeskedés? Ezt csinálod. Akkor legalább ismerd el! Ne a külső körülményekre hivatkozz, hogy nincs más választásod. Mert van.

Pont arról beszéltem, hogy többféle út van

Szerintem is.

Te állítod, hogy nincs másik út, csak amit Te gondolsz.

Nem. Az is csak egy út, amit én gondolok.

Én azt mondtam, hogy más lehetőségekre is nyitott vagyok abban a kérdésben, hogy kezelem az okos eszközöket, pl én oktatással.

Én pedig azt mondtam, hogy az okoseszközök hiánya is egy járható út. Te ezt lesöpörted.

Nem azon az egy módon, ahogy Te akarod: tiltással.

Nincs szó tiltásról. Arról van szó, hogy gyereknek nem veszünk okostelefont. Ha a gyerek lekörnyörgi neked a polcról a tábla csokit, de mégse veszed meg neki, az tiltás? Lófaszt tiltás. Ettől még ugyanúgy ehet édességet máskor, más időben, másfajtát.

Az én felvetésem arra vonatkozott, hogy ne kényszerítsd bele a másik generációt abba, hogy úgy működjön, ahogy a Te generációd.

Én nem tettem ilyet. Te viszont hagyod, hogy a gyereked belekényszerítsen egy okostelefonvásárlásba, csak azért, mert az ő generációja úgy él, ahogy. Akkor most ha lát valami influenszert a TikTok-on, aki azt mondja, hogy mától a Balázs Kicks X cipője a menő, akkor azt is megveszed neki, nehogy lemaradkimaradjon™?

Te szerinted az, hogy 2025-ben egy gyerek nem tud a társaival a korosztályában megszokott módon kommunikálni az egyenlő azzal, hogy 1990-ben valaki nem kapott VHS kazettát, meg gameboyt, amik egy szórakoztatásra használandó dolgok.

Nem egyenlő vele, de párhuzamban áll vele. Ki volt az a '90-es években, aki menő volt, és ezért körégyűltek az osztálytársak, meg haverkodtak vele? Az, akinek volt Game Boy-a vagy valamilyen kvarcjátéka. Ugyanez igaz a kosaras kártyákra, azoknak a cserélgetése egy jó alap volt a kommunikációra, új arcok megismerésére, akikkel később lehetett haverkodni, lógni a kártyákon kívül is.

Az, hogy kimaradsz a kommunikációból, ami létszükséglet főleg ebben az életkorban, nem ugyanaz, mint hogy van-e gameboy-od.

A csetes kommunikáció egyrészt nem létszükséglet, másrészt az, hogy kimarad a gyerek a kommunikációból meg egy Túlzó általánosítás, mert az iskolán belüli személyes kommunikációkból egyáltalán nem marad ki. A barátságok pedig az iskolában kezdődnek, nem a Messengeren. Ha pedig a Messengeren is folytatódnak ezek a barátságok, nem csak élőben, annak sem kötelező okostelefonról, a nap 24 órájában.