( attilagyurman | 2025. 01. 21., k – 17:18 )

54. §  (7)
"A felhasználó az eAláírást magánszemélyként használja. Az eAláírás nem tanúsít attribútumot."

Mondjuk ez szerintem pont csak annyit mond, hogy nem tanúsít attribútumot és kész. Ha én mint másik szerződő fél megbizonyosodom róla, hogy az aláíró valóban aláírásra jogosult volt a cégben az aláírás pillanatában, akkor szerintem semmi nem zárja ki, hogy az elfogadható aláírás.
Viszont a korábbi eSzemélyis aláírásra is az volt mondva, hogy hiába személyes tanúsítvány, csak magánszemélyként használható, ott a NISZ ÁSZF hivatkozott arra, hogy cégképviseletre egyáltalán nem használható.

Ami viszont érdekes, hogy a magyarorszag.hu-n a korábbi AVDH leíró oldalon van egy ilyen bekezdés:

"Az AVDH szolgáltatással elsősorban természetes személyként van lehetőségünk az elektronikus nyilatkozattételre. Gazdálkodó szervezet nevében tett nyilatkozat hitelesítésére az AVDH szolgáltatás önmagában nem használhatóígy ebben az esetben az eljáró szervnek szükséges ellenőriznie a gazdálkodó szervezet nevében nyilatkozó természetes személy törvényes vagy ügyleti képviseleti jogosultságát a közhiteles nyilvántartásba (pl. cégnyilvántartásba) vagy a Rendelkezési Nyilvántartásba történő bekérdezéssel, vagy ha a nyilvántartás alapján az eljárási képesség nem ellenőrizhető, akkor az igazoló dokumentum bekérésével. Ennek egyik oka, hogy az igazolás nem tartalmazza, mely szervezet nevében tesz/tehet nyilatkozatot a természetes személy, mi az adott szervezetnél betöltött szerepköre.  Ehhez kapcsolódik az is, hogy míg az elektronikus aláírás vonatkozásában rendezi a jogszabály, hogy mi minősül a cégjegyzésre jogosult cégszerű aláírásának, az AVDH-s hitelesítés esetében viszont nem."

Forrás: https://magyarorszag.hu/szuf_hir?id=13848d46-ed6d-4762-8e63-befbf7ac65b1

Szóval még az AVDH is elfogadható volt, ha ellenőrizve volt az aláíró aláírási jogosultsága. Szóval nem technikai akadálya van/volt, hanem egyszerűen azt mondják, hogy cégképviseletre nem engedik a használatot.