( Raynes | 2025. 01. 01., sze – 22:04 )

Sajnos titkosításra szükség van, még egy jófogás jellegű oldalon is, hogy csalók meg hekkerek ne hányjanak bele middleman támadással a szerverről jövő és oda visszaérkező forgalomba. Ez nem is a soydev-ek mániája, hanem a biztonságod szolgálja, meg lehet köszönni a sok rosszindulatú hekkernek, akik ahelyett, hogy elmennének dolgozni értelmes munkát, otthon ülve antitech hülyéket próbálnak lehúzni csalásokkal.

Az a 165 MB/sec elég szép AES-re attól a muzeális géptől, rohadt nagy mákod van, hogy a 2 mag, 64 bit, 4 giga RAM, SSD megment, mert azok nélkül elég nyögvenyelvős lenne az AES azon a procin. Azt is elfelejted, hogy a SATA1 már kb. senkinek a gépében nincs, SATA2 is ritka, általában fél giga/sec SATA3, meg több giga/sec NVMe meghajtók a jellemzőek, és azoknál segít a prociban lévő AES-NI, plusz néha egy adott szoftver tárolhatja RAM cache-ben is az adatokat, és nem tolja ki a SATA1 háttértáradra. A régebbi, 13 éves i5-2520M-es notim is simán 3 GB/sec-et tol AES128, a mostani Ryzen 6800H-s procis gépem több szálon kb. 13 GB/sec-et letolt belőle az openssl speed (biztonsági mániából 1 szálra korlátozott) mérései alapján.

Ami az utasításkészletek használhatóságát jelenti: kulturált rendszereket, FOSS programokat használva biztosítható, hogy ha vannak a procidban extra utasításkészletek, azok használva legyenek, minden lefordított programban, Gentoo /etc/portage/make.conf, Arch /etc/makepkg.conf, meg általában minden *nix-rendszeren a CFLAGS, CXXFLAGS, MAKEOPTS, MAKEFLAGS környezeti változók, amikben beállítod, hogy a procid tényleges képességeit kihasználva fordítsák a kódot, akkor minden programod használni fogja azokat az utasításkészleteket, amit a procid támogat, de nem fogja kényszeríteni azokat, amiket nem támogat.

Ez, hogy az utasításkészletek kihasználatlanok maradnak sok esetben, ez a Windows-féle bináris only ökoszisztéma, és a zárt forráskód hibája. Pont ezért lenne a nyílt forráskód fontos, nem azért, mert néhány ingyenélő linuxos hippinek az idealizmusa igényelné, hanem bizonyos rendszerekre portolhatóságban, hatékonyabban futó binárissá fordításában segítség, ezáltal kitolja egy adott szoftver használhatósági körét, és így az egész szoftver jobban ellenáll az elavulásnak, meg mesterséges elavultatásnak.