Nem, mert a Win11 2022 végén jelent meg, de akkor már csak 6-7 éves hardvereket támogatott. Az akkor még nagyobb érvágás volt, mert akkor a támogatott hardverek drágábbak is voltak. Most eltelt 2 év, azért több hardver jelent meg, meg több régi, de még támogatott hardver olcsósodott, talán kevésbé gond, mint anno, de azért továbbra is gondot okoz egyeseknek, főleg, hogy gazdasági válság is van mindenhol (covid-os lezárások, majd orosz-ukrán cirkusz miatti orosz szankciók).
Abban igazad van, hogy a magyar piac mindig is le volt maradva a globális mögött, a userek tovább használták a régi megoldásokat, bár mára már ez is oldódni látszik. Főleg mióta az MS a letilthatatlan update-eken keresztül, erőszakosan terjeszti az új verziókat. Viszont Indiában, Kínában, oroszoknál továbbra is lassabban követik ezeket le.
Itt a gond az elvi hozzáállással van. A MS tudna ugyanennyire biztonságos rendszert írni, ami normálisan futna 10-15 éves hardveren is, itt a nem akarás, meg a szándékos elavultatás a gond. Akár még a Win10 LTSC-t is elkezdhetnék otthoni usereknek árulni, legfeljebb egy kis upgrade költséget, és időszakos extra support-előfizetést igényelne, és ez elérhető is, de csak 3 évig, nem 10 évig.
A Linux azért rossz párhuzam, mert az mindig is változékonyabb volt, gyorsabb ütemben, általában pár évenként érik egymást a nagy architekturális változások benne, ez már kezdetektől igaz, az sndio-t váltotta az ALSA, majd arra később épült a PulseAudio, majd jött a Pipewire, a sysvinit-et váltotta az upstart, majd a systemd (és más modernebb initrendszerek), az Xfree86-ot váltott az X.org, azt most váltja a Wayland, a natív csomagformátumokat váltják az univerzális/konténerizált csomagformátumok, most meg az immutable rendszerek vannak terjedőben. Fájlrendszerek is jönnek mennek, utóbbi években terjed az OpenZFS, Btrfs, stb., Reiser-t dobták, és még lehetne sorolni. Még a kernel változása a legkisebb benne. Ezt a fürgeséget a MS nem tudja hozni, milliárdos szoftveróriás, fizetős termékvonalakkal. Valamennyire gyorsultak ők is (rolling jellegű update-ek), de a Linux sebességét sose fogják hozni.
A másik, ami miatt a párhuzam nem áll meg, hogy az újabb LTS kernelhez nem kell új gépet venned, nem írja ki, hogy a régi nem támogatott, így akár a legújabb kernelverzió, a bleeding edge RC is elmegy 20 éves hardvereket, sokszor használható sebességgel. Persze egy kis kompromisszum lesz, mert a böngészésnél elvérzik a régi hardver, meg lehet soványabb, fapadosabb ablakkezelőt kell felrakni a legújabb Gnome/KDE helyett de abszolválható, fizetni se kell érte. Maximum csak az időddel, hajlandóságoddal.