( lacos | 2024. 11. 12., k – 23:37 )

Elképesztő egyébként, hogy mennyire nem ér semmit ez a 2FA a széles tömegek gyakorlatában majd.

  • Most mi van, tipikus használatban: user+pass elmentve a böngészőn (nyilván nincs primary password, mert az kényelmetlen), vagy még "jobb": el van mentve a cloud-ban plaintext-ként.
  • Mi lesz ezután: a TOTP alapjául szolgáló titkos "otpauth://" URL el lesz mente valamilyen alkalmazásban (és/vagy a cloud-ban), úgy, hogy minden további hitelesítés nélkül hozzáférhető lesz pontosan ugyanarról az eszközről, mint a korábbi, első faktor (a jelszó).

Az elmélet ugye úgy hangzik, hogy az első faktor (hagyományosan a jelszó) az, amit "tudsz". Ehhez jönne hozzá a második faktor, amit nem tudsz, viszont "birtokolsz".

A tipikus gyakorlat viszont az, hogy már az első faktor (a szolgáltatás-specifikus jelszó) is olyan, amit "birtokolsz" (és lényegében semmit nem kell hozzá tudni, max. a telefont kinyitni arccal, ujjlenyomattal, *izommemóriából* PIN-nel vagy gesztussal, ...). A második faktor -- a TOTP alapját képező titkos URL -- is csak olyan lesz, amit "birtokolsz"; ráadásul pont ugyanazon a fizikai tárgyon, és pont ugyanazzal a művelettel lehet feloldani, mint az első faktort. A korábbi első faktor sosem volt a képernyőn, az emberek nem gépelték be; tehát az, hogy a statikus jelszót eltanulják (lelessék), az nem volt valós veszély eddig sem. Így a két faktort pontosan ugyanakkora (közös) erőfeszítéssel lehet megszerezni: el kell lopni az okostelefont, és a telefon feloldását kell megoldani.

Az egész 2FA őrületnek annyi a gyakorlati következménye a tömegek számára, hogy sokkal nehezebb lesz használni egy csomó szolgáltatást, viszont semmivel sem lesz biztonságosabb, mint a 1FA.

(Én is azért rágódom ezen egyébként, mert bár magamnak megoldottam asztali gépre zbarimg és (gpg-re alapuló) "pass otp" kombinációval, arról fogalmam sincs, hogy mit javasoljak a családtagjaimnak. Mivel számukra a 2FA-ból származó elméleti biztonságnövekedés a gyakorlatban használhatatlan, ahogy a legtöbb ember számára is, valószínűleg arra kell törekednem, hogy legalább a lehető legkevésbé legyen kényelmetlen.)