Egyáltalán nem mozgok fejlesztés területen, ezért az itt olvasott alapján megdöbbent a szakadék a fejlesztés és pl. az általam ismert üzemeltetés között elvárásban, hozzáállásban. Úgy, hogy - tisztelet a kivételnek aki nem így gondolkodik - a progrmaozó az isten IT-ben, az üzemeltető meg majdnem a szakma alja a géptermi operátor felett egy hajszállal...
Itthon minden szakmai írás a programozót érti "informatikus" alatt (hibásan; ezt már megbeszéltük párszor), és itt mondjátok, hogy egy senior programozó a "szűk" programozáson kívül (ahol remélhetőleg nem csak egy nyelv-toolset a repertoárja) jellemzően nemhogy nem tud mást, de a legtöbben nem is hajlandóak megtanulni.
Üzemeltetésben meg úgy indul a junior pozíció kiírás általában (itt a HUP-on mindig megy is rá 50 hozzászólás, hogy persze, pláne minimálbér indulóért), hogy tudja supportálni a 30 éves MS-DOS programot az egyik végén, aztán fizikai szerver, virtuális szerver, Windows és Linux OS-ek, VMware, Hyper-V, Proxmox, ezek klaszterben, storage-ek többféle, azokon Linux konténer, Docker, összesféle alkalmazás és szolgáltatás telepítése, konfigurálása, MS SQL, Postgres, MySQL/MariaDB, nosql-ből legalább 2-3 féle, rendszer monitorozás, ITsec szervezléstől technikai részletekig, ITIL bejelentéskezelés, hálózati eszközök TP-Link szappantartótól Forti UTM-en át Cisco-ig minden, teljes körű felhős ismeretek Azure, AWS, esetleg GCP, tudjon gépet összerakni, bővíteni, javítani, tudjon hálózatot kábelezni-végszerelni-mérni, legyen jogsi ügyfélhez menni, persze akkor desktop meló is teljes körűen, mert az úgyis beesik, legyen terhelhető (7/24-ben hívhatjuk...), meg még ami nem jut eszembe... És akkor mit kérnek a medior-senior szinten... Ez nyilván túlzásnak hangzik, de nagyjából ilyen tartalommal jelennek meg üzemeltetős álláshirdetések itt (is), max egy része nem minimum feltétel, hanem ajánlott.
Na nem akarom itt azt mondani, hogy az egyik jobb vagy a másik, vagy, hogy az egyik többet ér, komolyabb terület mint a másik, mert ezek nem igazak. Ez a nagy egyész IT sok ágából kettő, és mindkettőhöz sok tanulás és sok alázat kell. De, hogy az egyik ágon ilyen "elnéző" az átlag mukaadó a másikon meg ennyire sokat elváró, az - mondjuk úgy - meglep. Ugyanis én azt hittem, hogy a programozók is tudnak-csinálnak manapság egy csomó dolgot a szigorúan vett program íráson felül, elvégre azért eléggé kiszélesedett az IT az utóbbi 20-30 évben (mióta benne vagyok), és gondolom megváltozott a programfejlesztés menete is.