( bucko | 2024. 11. 09., szo – 19:44 )

Vannak ilyen hiedelmek és tapasztalatok is.;) Ez az, ami ép ésszel fel nem fogható. Az USB nem egy atomfizika.

Van egy low level rész, ami legyen a driver/kernel api, ami kb. ilyenekből áll: küildj egy blokkot, vettem egy blokkot -> event, kapcsolj az X üzemmódra, stb. Ha a csip tudja az USB szabvány ezen részét, akkor a driver is tudja ezeket a funkciókat. A többit a hw végzi a két dróton. A szabványnak van egy másik része, ami már a  csatlakoztatott szerkezetről érrkező adatokat értelmezi. A szerkezet pl. azt válaszolja, hogy én megfelelek az USB Audio Class eszköznek és van 2db hangerőszabályzóm, stb. A gyátó drivere azt illeszti az OS-hez, hogy a hangerőszabályzót lehessen piszkálni. Az utóbbi rész jóformán tiszta szoftver.

Na, itt az érdekesség, hogy melyik gyártó csipje nem felel meg a szabványos low level rétegnek, merrt az kb eladhatatlan lenne. A többi meg az előbbi rétegen csereberélt adatokból kiderül. Ezért van az, hogy az USB hangeszközök jó része Windows alatt driver nélkül is részlegesen problémamentesen működik (p. a Volt 2 is), mert az ilyen eszközök kezelése beépített az OS-be. Ami esetleg nem képes felderíteni a teljes routing/mixer topológiát, vagy semmit sem tud az AIR bekapcsolásáról, mert nem szereppel a szabványban. Ez pl. a klasszikus transzformátoros mikrofon illesztés hangképének emulációja megfelelő szűrőkkel. Szóval a gyártói driver hassznája a szabványos kernel api-t és gui-t biztosít a spec topológiához.

Ha a fenti dolgok világosak, akkor az eszköz nem függhet a csip gyártójától, ha az megvalósítja a szabványban leírtakat. Perrsze láttunk már olyat is, hogy két különböző gyártótól származó, ATA szabványt megvalósító diszk nem fér meg egy kábelen. :-D

Hasonló hiedelem, hogy a régebbi eszközöm az M-Audio FW csak  Texas csippel működfik együtt, pedig évekig használtam VIA-val.  Lehetséges, hogy az információ keletkezésének idején a VIA nem teljesítette maradéktalanul a FW szabványban leírtakat. A másik gyanúm, mivel ez az eszköz bus poweredként is működhet, a Texas más (jobb) technológiával csinálta a leválasztott tápot.

Az USB3 is egy jó kérdés. A Scarlett áramfelvétele 900mA (amit az USB3 tud), der az USB2 hivatalosan csak 500mA-t ad ki és lekapcsolhatja a tápot, ha túlléped. Itt általában nincs gond, mert 10-15 éve (az ájfón töltése óta :-D) Az alaplapok a névlegesnél jóval nagyobb áramot adnak. Pl. a HP monitoromba épített HUB 1600mA töltést biztosít a telefonnak.