Elkezdtem nézni, de elaludtam rajta. A tőke nincs korlátozva az EU-ban. A magánszemély pedig a világban bárhol letelepedhet 1 millió dolláros befektetéssel. A srác, ha ezt mondta, akkor ezt nem veszi figyelembe. Nem lehet visszavenni semmit, jogi nonsense. Ezek az emberek és a cégeik nincsenek le és összeragasztva. Azok a céghálók amikkel bírnak percek alatt átrendeződhetnek, tulajdonos vagy struktúrát válthatnak.
... kicsit később ...
Meghallgattam. Bod Péter Ákos és Palócz Éva ventilál egyet az érzelmeiről. Jelzőket használnak, minősítenek. Hiába közgazdász nem jól értékeli a jövőt, de cserébe valamennyire megértette a múltat. A műsorban többször implicit dicsérték a kormányt, de ezeket felismerve gyorsan elharapták a szót. BPÁ szerint Audi jó cég, összeszerelést hozott a hazánknak, majd amikor nőtt a bizalom, akkor hozott mást is K+F. Elmondja, BYD nem ilyen lesz, mert a magyarok nem tudnak kínaiul. (LoL)
BPÁ szerint továbbá rossz stratégia a kormány részéről, hogy az alacsony munkaerő kínálatra cégeket hoz be Magyarországra. Hát mi a faszommal tudná rákényszeríteni a kormány a hatékonyabb működésre a vállalkozásokat, ha nem azzal, hogy egy erőforrásért (humán) versenyt generál?
BPÁ megjegyzi, hogy nem a nyugati cégek jönnek, hanem keletiek. Nem veszi figyelembe, hogy kevesebb új nyugati multi van, mint keleti és a régi nyugatiak már itt vannak. Azt sem veszi figyelembe, hogy a nyugati cégek is részben már ázsiai tulajdonban vannak. Azt is nagyvonalúan leszarja, hogy magyar szempontból mindegy, hogy a kínai Volvo gyárt itt, vagy a részben kínai Mercedes, esetleg nagyrészt kínai BYD. Mindegyik esetben a profit csak akkor marad itt, ha az értelmes hozamot tud generálni. Az alacsony vállalati adó sem segíti a hazai beruházást, ugyanis a vállalatoknak ott érdemes fejleszteni, ahol magasabb az adó és alacsonyabb a kamatkörnyezet, lásd vállalatok tőkeszerkezete.
Összefoglalva BPÁ ferdít, hamis benchmarkingot használ, kommunikációban jelzők és vélemények vannak, valamint az amit az átlag ellenzéki hallani akar.
PÉ elmondja az Audis példánál miért jó összeszerelő országként kezdeni és nincs is más esélye egy feltörekvő országnak (egyetértek), majd rájön, hogy ez nem tesz jót az ellenzéknek és elharapja. Mindketten nagyvonalúan kihagyják azt, hogy Magyarország erőforrása leginkább humán, aminek jelenlegi állapotához kell tervezni/alkalmazkodni. Ha van 2 millió funkcionális analfabéta, akkor nekik kell munkát adni és ennek megfelelő cégeket kell behozni. A vállalat nem hülye, megjelenik akkor amikor itt profitot képes realizálni. El tudod képzelni, hogy 10 millió matematikus országa lennénk nem lenne itt a komplett Szilícium völgy?
Az egész műsör alatt szakmainak tűnő beszélgetés és képzelgésben rendre bekerült az általános 444 és telexes olvasó véleménye. Ennek oka, hogy célpiacnak készülnek ezek a műsorok és a szereplők részben abból élnek, hogy ezt a károgó igényt kielégítsék. BPÁ 14 éve várja a magyar államcsődöt, eközben nő a reálbér és az életszínvonal Magyarországon, Budapest felrobban a fejlődéstől.
Hogy mikor érjük utol az EU27 átlag GDP-jét, más mutatóját? Szerintem soha, hiszem mi magunk is az átlag része vagyunk és ehhez meg kellene előznünk más országokat, jellemzően a tagok több, mint felét (11 ország van az átlag felett és 16 alatta). Téves elképzelés az, hogy csak akkor lesz jobb élet itthon, ha másokat megelőzünk. Ez nettó faszság. TFH a szomszédod 100x annyit keres mint te, meg kell előznöd, hogy jobban élj?
Őszintén mondom, hogy semmi értelme ezekbe belemennem, ha ennek lenne, már a kormány elvégezte volna ezt a feladatot. Azt látom, hogy értelmes embereknek sem lehet elmagyarázni a miértet. Apropó miért. Egyszer sem kérdezte meg a riporter, hogy: Miért? Nagy baj lett volna, önellentmondást okozott volna ezzel a kérdéssel. Szóval értelmes embereknek sem lehet elmagyarázni az összefüggéseket, akkor mit várhatunk az átlagtól? Mit mondjunk nekik? Megmondom: Brüsszel, Soros, Migráns, Pressman ... mert ezt értik meg!