( Kronosz | 2024. 11. 04., h – 22:17 )

Oké. 😅

Szóval, sok jó megoldás van, de rossz még több. Csak hogy a legrosszabbat említsem: lenolaj. Aki jót akar magának nem lenolajozik. 

Két opciót javaslok:

A, bemegy a kolléga egy olyan szaküzletbe, ahol festéket, pontosabban fapácot kevernek és ott megkérdezi, hogy tetőtéri ablakra mit kínál aktuálisan a piac. Nem gugli, szomszéd, egyéb fórumok. Ez személyes történet.

B, vagy jöhet az a módszer, amit én szoktam univerzálisan használni: felület előkészítés után 2 rtg. vékonylazúr, majd 2 rtg. vastaglazúr. Hosszasan belemehetnék, hogy miért ez és ennyi, de röviden maradjunk annyiban, hogy a vékonylazúr behatol a fába és a rostok közé szívódik fel, míg a vastaglazúr a fa felső/külső felületén képez egy viaszos, relatív vastag réteget, mely vízlepergető. Az összes kültéri fa bútorom és szerkezetem így van lekezelve, de mivel tetőtéri ablak, nem biztos, hogy meglépném, mivel a tetőtéri ablak még a teraszomnál is nagyobb áldást kap: jég, eső, fagy, uv, napsütés, etc. Márkában vékonylazúrból nekem a Supralux, vastaglazúrból pedig a Sadolin vált be, szigorúan oldószeresben.

 

Illetve egy rossz hír a végére: ennyire időjárásnak kitett fa szerkezeteket 3 évente mindig újra kell kenni. Én is ezt teszem, jövő nyáron kenhetem újra a teraszomat, a kerti padomat és a többi cuccomat, amiket csináltam.

 

De amit mondani szoktam, az itt is áll: mindenki úgy csinálja, ahogy akarja.