( kovi | 2024. 11. 04., h – 11:14 )

"És ujjal szépen le lehet húzni. Hozta magával a famintát" <-> "Csiszolás, tisztítás, alapozás megvolt"
-Valami nem volt sikeres, famintát nem szabadna látnod a letolt anyagban. Az minimum poros volt, vagy az előző vegyszer rajta maradt valahol mélyen illetve az eredezeten.

"Zárjam le teljesen valami poliuretán alapú festékkel"
-Meg kellene mérned előtte a relatív nedvességtartalmát, mert ha vizet zársz bele jó esetben elasztikus jellegű faanyagod lesz, rossz esetben belülről piszok gyorsan elkorhad. A teljes szárazságot téli fagyos környezetben tudnád elérni legkönnyebben, száraz helyen, csontig csiszolva. BTW nem vagyok biztos benne, hogy a szobaszárazság csípőből elegendő a spec vegyszer alá.

Ui furcsa, hogy minden repedés hosszirányú, egyetlen egyet sem látok keresztirányban. Ez nem a nedvességtől van szerintem, legalábbis a fő oka nem ez, hiszen nedvességnek nem is szabadna alájutnia. Egy év alatt legalábbis nagyon fura lenne. Ez az erezetnél adja meg magát nálad.

Ha nem vagy nagyon finnyás, a fent valaki által említett lenolaj nem olyan rossz megoldás (persze azt is csak csontig csiszolt és száraz anyagra az első kenésnél). Rovaroknak onnantól hali, jól fogja viselni az időjárást is.. de azt kenned kell szerintem akár hetente is kezdetben. Ha csak egyszer kened, akkor vége. Illetve nyilván nem lesz fehér kereted... de a kezelt fa az szép, s a lenolaj az évek alatt sötétre érik, az a rajzolattal együtt vagány.

Méhviasszal nem próbálnám, mert amíg a lenolaj egy idő múlva festhető (mese, hogy nem.. persze időbe telik, ami akár egy év), a méhviaszhoz már soha többé nem tudsz hozzányúlni semmivel. Illetve tudsz, de visszadobja pár óra alatt. Ráadásul a melegben az "ragacsos" lesz évek múltán is.

Legjobb tanács: bízd szakemberre.