( jevgenyij | 2024. 10. 14., h – 16:41 )

"Amelyek közül egyik se ugyanaz mobilon, mint PC-n és amelyek közül egyedül a Fortnite az, ami Top 10 és annak a mobil verziója szinte sehol nincs. Nem azért, mert a Google mohó, hanem azért, mert ez a formátum nem játszható jól mobilon (ezért nincs cross-play se)."

Nemcsak Fornite. Ott volt a listámban a Minecraft is. Volt még más is, de nem akarom leterhelni az agyadat. 

Érved megcáfolva!

"Továbbra sincs cáfolva az, hogy mobil first lenne a játékfejlesztés, hiába hozol fel olyat, hogy a Android-ra van Windows emulátor, amiben futtathatóak azok a tavalyi és idei AAA PC játékok, amelyeknek nincs mobil kiadása."

Mobile-first érvet nem én hoztam fel, nem velem kell megvitatnod. Abban egyetértek Persicsbvel, hogy egyre fontosabb a mobil a játékfejlesztőknek ha a jövőre tekintenek. Az Android egyébként sem kizárólag kis-képernyőt jelent. Okostévé rendszerként is jelen van az Android. Ott pedig lesz egy egyre láthatóbb piac, amely fogyaszt OkosTv tartalmat, pláne ha van érdemi tartalom mint Android Tv-nél. Konzolra vagy gamer pc-re sohasem költene. De ha egy két valóban nagy játékcím megjelenne az okostévéje boltjában akkor megfontolná, hogy kipróbálja és még fizetne is érte. 
Én a winlator témájával egészítettem ki a szálat. Adott egy ma már érett technológia, amivel eljuttathatóak kis költséggel a nagy AAA játékok mobil os platformokra is. Nincs licencdíj, sőt nyílt forráskód miatt még módosítható is a winlator ilyen igény esetén. Ezért olcsó egy ilyen port. A mobile hardver esetleges teljesítményproblémáira megoldás a minimal követelmény alacsonyabb szintre helyezése. B megoldás, hogy később adják ki a mobil verziót, amikor már alkalmas az időközben megjelent mobilhardver. Jelentek már meg így is eredendően PC (konzol) világból származó játékok mobilra. A Steam havi toplistái szerint sok éves játékok is előkelő helyen szoktak szerepelni. Az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően a pc game - mobil emuláció időeltérése 10+ évről lecsökkent 0-3 évre. 

"Xbox MAU most haladta meg az 120 milliót (év-év növekszik), a PS MAU is kissé lemaradva 120 millió körül jár (év-év növekszik)."

Monthly Active Usersben benne vannak a PS4 és Xbox One gamerek is! 
Nem szokásuk rendszeres eladási statisztikák publikálása a konzolgyártóknak. Becslések szerint mostanáig PS5-ből 44 millió kelt el, de kerekítsük fel 50 millióra. Az Xbox Series X és S 23 millió körül jár. Az eltérés oka, az elemzők többsége szerint éppen az exkluzív játékcímek száma, ami ugyan kevés a korábbi Playstation generációkhoz képest de még így is lényegesen nagyobb mint Xbox S|X konzolnál. 
Tehát a csodálatos 120 milliós MAU számnak csak töredékét teszik ki az Xbox Series S és X konzolosok. 

Olvastam 500 milliós MAU számot is a Microsofttól. Vagy szeretnek kreatívan statisztikát kozmetikázni a Microsoftnál, vagy ha igaz mindkét adat akkor erőteljes a PC túlsúly Xbox konzolokkal szemben.