( theadam | 2024. 10. 11., p – 12:18 )

Köszönöm, hogy leírtad a tapasztalatodat, hasznos volt. Mindig is érdekelt egy ilyen tapasztalat, de valahogy ezidáig nem találtam egy ennyire személyes benyomást.

 

Hogy érdemben is reagáljak: eddig is sejtettem, hogy nem minden arany, ami fénylik, különösképp a hőszivattyús felülethűtés/fűtés, de ez bennem is megerősítette, hogy társasházban ilyet leginkább soha. Sokkal szimpatikusabb egy 1900-as évek beli 3--4 szintes, ahol távfűtés van. Itt is küzdeni kell a karenekkel, megrögzött spórolókkal, de a nagyobb döntések lassabban mennek át (hány fok legyen), így ott nagyobb esély van rájukhatni és utána kis eséllyel áll bele újra valaki variálni. A legnagyobb gond, hogy ha cselekedni kell, vagy rossz döntés születik, vagy senki nem cselekszik. Egy távhős esetben meg van szerződés, szóval ott nem kell variálni félévente és így mindenki megvonja a vállát, ha van egy tervezhető kompromisszum. Saját területen viszont gyakorlatilag minden előnye megvan, ami közösségben már problémát jelent.

 

Az újépítésű meg nekem eleve nem túl szimpatikus. Van egy ilyen albi amire rálátok és nagyon sok apró probléma van vele. Fixen telepített klíma ami baromira nem elégíti ki az igényeket, de igazából nem is oda való, minden hangos, nyikorog, kopik, sok esetben elég gyenge anyagokból van, de nem igazán lehet hozzányúlni. Elvileg van karbantartás, de állítólag úgy se igazán klappolnak a dolgok. Szuperbiztonságos, hogy mindenhová proxy meg kód segítségével be lehet jutni, csak mindig el van valami romolva, a kulcs meg azért viszonylag ritkán küzd ilyesmivel. Bár az is beletörhető.

 

Nincs amúgy alapító okirat, ha már társasház? Oda bele lehetne írni (bár az üres lakások miatt ez is problémás), hogy ha 10 fok alatt van a kinti átlag fűtés van, 20--22 felett meg hűtés. Illetve nekem így az sem egyértelmű, hogy az üres részeken ha nincs fűtés, akkor túl hidegben nem adódnak problémák az alacsony hőmérséklet miatt?

 

Az én véleményem összességében az, hogy jó ez a hőszipka, de társasházban törekedni kell a hosszútávú megoldásokra, amik vagy ki vannak szervezve, vagy nem igényelnek nagy törődést. A fűtési szezon önhatalmú meghatározása, a saját üzemeltetésű rendszer kezelése, ennek anyagi oldala mind mind puskaporos hordó és ha épp rendben is van, akkor is bármikor beköltözhet annyi agyhalott, aki totálisan befűt (bocs) a jól működő rendszernek... Inkább legyen pár radiátor a falon, meg 1--2 légkondi, azok már bizonyítottak. Illetve az újépítésű társasház eleve vicc, a mai modern technika szinte mindig érzékenyebb, mint a régi jól bevált megoldások és amikor N darab lakó kezeli, ahol az 50% minimum az ajtócsapkodós, mindent izomból kezelő réteg, ott csak problémaforrás, ha nem tudja megérteni, hogy nem kell ütni az érintőkijelzőt, nem kell rángatni az ajtót, a proxy-t csak érinteni kell és a kézközelséget érzékelő kapunyitóra se kell rábaszni egy ordas nagyot az öklével (igen, ismerek ilyen embert, aki ezt nem képes megérteni). Úgyhogy ahol lehet user error, ott lesz is.