( n.balazs | 2024. 09. 18., sze – 15:12 )

Tök jó veled eszmecserét folytatni. Írok 1 mondatot és arra te írsz legalább 3-at. Zseniális tőlem. 😇

Szavak kiforgatását csinálod épp, nagyjából Zeller Mérnök Úr módra.

Nyilván kiforgatom a szavaid, ha butaságot írsz vagy értetlenkedsz. Ne érezd magad kitüntetve.

Amik jelen esetben nem adottak.

Miért is nem adott? Egy céges hálózatban neked, mint Gipsz Jakab felhasználónak halvány lila dunsztod sincs, hogy ki férhet hozzá a switchekhez, ki konfigurálja, milyen kábelek vannak bekötve, honnan hová megy a forgalom. Ergo Gipsz Jakab nem bízhat meg 100%-ig a fizikai hálózat biztonságában.
Az egy másik történet, ha Gipsz Jakab beszélget Sótlan Sándorral (ő az IT üzemeltető, rendszergazda a cégben) a céges étkezdében, és megosztja Sándor Jakabbal, hogy hogyan épül fel a fizikai hálózat, milyen védelmi technikák vannak.

Ennek örülök, de csakazértis ideerőlteted a világ összes támadási vektorát és a túltitkosítási idealizmusát.

Erőltetem vagy csak a valóságban élek 2024-ben? Szerintem az utóbbi.

Mindkettő csak egy évszám.

Most direkt nem hivatkozom a kedvenc oldalad (https://a.te.ervelesi.hibad.hu/). Tudod, azt akartam mondani, hogy 2004-ben sokkal több energiába (CPU, ram, tanúsítvány beszerzés, adminisztráció stb.) került az SSL/TLS megvalósítása E2E, mint 2024-ben.

Helyesen: nagyvállalati környezetben.

Ez marhaság. Már mikro / KKV környezetben is hagymaszerűen érdemes felépíteni az IT védelmet. Minden pusztán kockázat értékelés- és elemzés kérdése.

Tehát a MACSec túltitkosítás.

🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🤦‍♂️

Mindenféle overhead-eket rátesz a titkosítás.

Számszerűsítenéd kérlek, hogy mennyi overheadje van az SSL / TLS-nek? Ez mekkora költséget jelent egy cégnek? Hogyan változik pusztán ettől a CAPEX / OPEX mértéke?
Hogy konkretizáljuk picit: 1000 céges felhasználó, 50 fizikai szerver, 300 VPS, 100 alkalmazás SSL/TLS-sel, 2 db DV wildcard tanúsítvánnyal, 10 db alkalmazáshoz dedikált DV tanúsítvánnyal.

IT vezetőként foglalkoznom kell vele. :)

Hát izé.... Csak a többi CxO, tulajdonosok meg ne tudják, hogy mennyire korszerűen gondolkodsz. 🧏‍♂️

Láthatóan a másik leminősítésével, szavak kiforgatásával, offolással szeretnél vitát nyerni.

Nem. Csak megállapítottam egy tényt. Sértő? Talán. Akkor lenne igazad, ha otthoni hálózatról beszélnénk - mondjuk IP kaputelefonról. Bár azért ott se árt külön VLAN, hogy ne továbbítsa az adatokat könnyen Kínába.

Mindig tanulok és fejlődöm. Tudod, ezt Windows XP-ről is lehet, nem csak béta stabilitású Fedoráról, meg Windows 11-ről. :P

Nem használok sem Fedorát, sem Windows 11-t. Az utóbbi egy minősíthetetlen ipari hulladék lett véleményem szerint. Az előbbi még nem akkora hulladék, bár vannak próbálkozások, hogy azzá tegyék.
Windows 10-est használok. Még. De hamarosan átállok FreeBSD-re vagy Linuxra (Slackware / Alma).