Ebben a 3 éves tabletet használ konkrét példában pont ez volt, amit mondasz. Az illető gyerek még 4 évesen sem beszélt egy kukkot se, szülők nem foglalkoztak vele, azonnal tapintani lehetett a károsságát.
Továbbá igen, a PC, laptop, játékkonzol esetében van valamiféle kötöttség, helyhez kötöttség, ott kell lenni, kell neki hely, be kell kapcsolni, stb., így ez azért korlátozza a képernyőidőt, pl. az iskolába nem viszik magukkal, mert eleve nehéz lenne elrejteni, cipelni. Viszont egy teló mindig ott van zsebre csúsztatva, könnyen, észrevétlenül odakúszik rá a kéz, áá, csak 1 percre néznek rá, hogy van-e üzenetük, és 1 percből lesznek órák. Állandó a csábítás az előkapására, még csak bekapcsolni, bootoltatni se kell, betöltési idők sincsenek rajta, azonnal használatra kész egy képernyőfeloldás után, ami eleve egy izommemóriában tárolt, automatizálódott csuklómozdulat. Sőt, mivel a sok értesítés ott zenél, meg zizeg rajta, ezért extrán csábító.
A gyereknek nem kell értenie, hogy miért káros. Meg lehet próbálni vele megértetni, de ha nem érti, az nem felmentés, a szülőnek akkor is kéne adjon a szavára, tekintélyére, hogy csak korlátokkal lehet, bizonyos mértékig használni, és ebben szót kell fogadni, mert a szülő jobban tudja, és a javát akarja. Ez még ezen a szinten inkább bizalmi kérdés.
Nem csak gyereknél veszélyes. Ahogy írtam, felnőtteknek is, túlhasználják, munkahelyen, közlekedés közben is nyomkodják, mikor másra kéne figyelni. Sok embert a home office-ban is ez buktatta meg, otthon nem volt jó az önfegyelmük, a korlátlan internet és sok okoseszköz között elcsábultak szórakozásra (Facebook, YouTube, Netflix), mivel a főnök nem látta.