( _Franko_ | 2024. 06. 24., h – 09:41 )

Nem kell telenyomni mindenféle sz.rral - ha megfelelően kezelt (értsd műszárított) építési fát veszel, azzal semmi gond nem lesz.

Ha nincs benne rovar és gombaölő, akkor igen hamar (értsd 15-20 év után) degradálódni fog a ház szerkezete, mert ezen a éghajlaton a telet simán átvészelik a kártevők, a páraviszonyok miatt pedig gombásodni (penészedni) fog valahol belül, ahol a harmatpont kialakul a szerkezetben. Ez az éghajlat nem kedvező a kezelés nélküli faházaknak, ezért nem volt szokás errefelé fából házat építeni.

Ha pedig odacsapódik egy faodvasító lóhangya királynő, akkor egy év alatt ementálira tudják rágni, akkor is, ha impregnált, mert nem eszik meg, csak laknak benne.

Mivel a falak nem tárolják nyáron a meleget, télen a hideget, ezért nyáron -naplemente után- simán át tudod szellőztetni a házat és teljesen vállalható hőmérséklet lesz benne (klíma nélkül is) - télen pedig szintén csak a levegőt kell felfűteni a falakat nem.

Ahja, csak naplementéig nyáron remekül fel tud melegedni, télen meg hamar ki tud hűlni.

A fűtéssel/hűtéssel mindig hőveszteséget pótlunk, tehát ugyanakkora U értékű falnak ugyanannyi lesz a szezonális hőigénye, függetlenül attól, hogy mondjuk 10 centi vastag PUR szendvicspanel vagy 2,5 méter vastag tömör kőfal (ennek a kettőnek az U értéke ugyanannyi). A fűtés költségét érdemben nem befolyásolja a könnyűszerkezet, azt befolyásolja, hogy a fűtésnek/hűtésnek folyamatosan mennie kell a komforthoz vagy mehet szakaszosan is.

140nm-re durván 150k HUF a fűtés költsége. nem havonta, hanem egy fűtési szezonra...

Ezt tudja egy kő- vagy téglafalú ház is 5 centi hőszigeteléssel. Viszont benn a nyári napi hőingadozás ~1-1,5 °C, illetve aktív hűtés nélkül kb. heti ~1 °C belső átlaghőmérséklet emelkedés. Ezt könnyűszerkezettel csak úgy tudod megoldani, ha folyamatosan aktív épületgépészeted van.