( Kronosz | 2024. 06. 23., v – 17:52 )

Igyekszem rövid lenni, mint a témára rálátó, több, mint 20 év után.

 

Konténerház: nincs az a pénz, szűkös, benne lévő fémszerkezet miatt a hőszigetelés mission impossible, ugyanolyan baromság szerintem mint az egyik hájpolt youtube-os hüle' gyerek a kamion félpótkocsiból tákolt "házzal"...

Szendvicspanel: műhelynek nagyon jó, de tényleg, lakóházban nem láttam még szerencsére. Hőszigetelés valóban jó, de belülről kartonozni kell minimum, hogy ne egy garázs érzésed legyen, ahhoz viszont be kell vázazni, el kell valahogy vinni benne a víz, villany, szennyvíz felállás, stb. kábeleket, amiket csak kínlódás árán lehet.

Tégla: akinek van hozzá érzéke meg ideje, annak sok szerencsét kívánok és tényleg irigylem, mert a falazásnál tartani függőt és vízszintet meg a derékszögeket, hiába látszik egyszerűnek, marhára nem az. Egy téglaház összerakása koszorúzással, tetőszerkezet építéssel minden szirszarral több hét is lehet.

faház, avagy könnyűszerkezetes ház: na ezt már igen, de nagyon fontos, hogy az európai/magyar szabványú faházra kell gondolni, nem a tyúkól amerikaira... Nálunk nagyon szigorú építési szabályok vonatkoznak a faházakra és nem véletlenül: a falak keresztmetszete 15*7.5cm, 40 centis távolságra egymástól, sarkok andrásba merevítve, és ez a földszintes ház. Egy amerikai ház colos deszkából épül fel, még a tető szarufák is, míg nálunk egy akármilyen tető szarufa keresztmetszete 4 méterig 15*5, 4 méter felett 15*7.5 alátámasztva, 60-70 centiméter távolságba egymástól. Erre még jön az ellenlécezés is. Faszerkezet rögzítése kétoldalról történik fal- és tetőszerkezetnél is, 2 centis süllyesztéssel sarokvassal és szeg-építőcsavar párossal. Tetőnél a forma határozza meg, de mi magyarok-németek szoktunk kármizni is. És még tudnám órákig sorolni, de gondolom ez senkit nem érdekel. Én legutóbb könnyűszerkezetből a műhelyemet építettem így fel apuval, 1 hónap alatt kulcsrakész lett az épület (persze azért, mert belül üres, tehát nincsenek szobák, közfalak, vizes helyiség, stb.). Bátyám háza 20 éve épült így, 3 hónap alatt lett kulcsrakész úgy, hogy még az udvarból is eltakarítottuk a szemetet.

Fontos megjegyezni, hogy bármiből is építesz a legfontosabb a jó betonalap: függő-víszszint-derékszög és minimum c20-as vasbeton, de minél erősebb, annál jobb.

Szóval, ha én ma építenék, amit már nem szeretnék, mert elég volt, akkor csakis könnyűszerkezetes, se tégla, se konténer, pótlak főleg nem, de még szendvicspanel sem.

Aztán ez is olyan, hogy mindenki azt csinál, amit akar.