( zeller | 2024. 06. 17., h – 16:32 )

Az adót az állam arra költi, amire a parlament felhatalmazza, a társasház meg arra, amire a közgyűlés áldását adja. Az adóval szemben _semmilyen_ kötelezettsége nincs az államnak feléd(!), nem úgy, mint a járulékok esetében (amikre eklatáns példa volt a TB-céljaira beszedett közteher még a korábbi alkotmány idején, mert az alaptörvény óta ez is adó módjára kerül beszedésre).

"Közös költség esetén a befizetés gyakorlatilag használatarányos." - Egy 4-5 tagú család is ugyanannyit fizet a 10-en, mint az egyedül élő Mancibácsi a földszinten - nagyon nem ugyanannyi szolgáltatást vesznek igénybe, nagyon nem azonos arányban használják társasház/lakásszövetkezet közös részeit, illetve a th./lak.szöv. által igénybe vett szolgáltatásokat (pl. lift)...  Vagy egy lakásszövetkezet esetében egy bérlő mivel kap több "szolgáltatást", mint a tulajdonos? A közös költség bérbe adott lakás esetén jóval magasabb is lehet(!)... (Igen, tudom, a közös költség elvileg nem terhelhető a bérlőre, de implicit módon a különbség meg fog jelenni/megjelenik a bérleti díjban). Szóval még elméletileg sem használattal arányos, maximum alapvetően a tulajdonhányaddal, de az sem minden esetben van így(!)

"Például ez állami egészségügybe jövedelemarányosan fizetsz be, de a nagyobb befizetésért nem kapsz arányosan jobb ellátást." - Mivel NEM járulékot fizetsz, hanem adó módjára beszedett közterhet, így semmilyen kötelezettség nincs az állam részéről feléd TB/Eü. kapcsán.

Az adók az állam közös költségének a fedezetét jelentik, ezt kell felfognod, az állam elsődlegesen abból tud költeni bármire is, ami adókból befolyik. És azt, hogy mire költhet, azt a parlament hagyja jóvá költségvetés címén.