( willy | 2024. 06. 12., sze – 09:40 )

Vagy egy másik példa: rossz demográfiai adatok vs. igény az olcsó munkaerőre => importáljunk a harmadik világból. Az értelmesebbje rájön, hogy ez nem működhet, de sajnos a demokrácia mindig populizmushoz vezet.

Attól, hogy te azt gondold, érted a világot, nem biztos, hogy a szarkasztikusra szánt példádban van egy szikrányi igazság is. Jelezném, a legtöbb most működő fejlett állam tőkése így szerzett kizsákmányolható alkalmazottakat. Azaz per definíció így működik. Szóval a "nem működhet" az egy hatalmas baromság. 

A te interpretációd, hogy idáig hosszútávra gondolkodó értelmiségi államférfiak vezették Európát, csak aztán megjelentek a gonosz populisták, gyerekesen naiv.

Azt kellene felfogni, hogy egy sikeres nemzet mögött stratégia van. A stratégiának meg alapjának kell lenni. Nagyon könnyen találhatsz példákat különböző országokban ahol felismerték a helyzeti, vagy strukturális előnyeiket, a politikát pedig arra vezették. Nagyrészt ez nem az aktuális névhez (államférfi) hanem egy réteghez szokás kötni ahonnan kikerül pár szereplő, akiket utána te ide citáltál. 

Magyarországon a Fidesz az elmúlt 14 évet arra használta, hogy bebetonozzon a gazdasági életbe teljesen analfabéta és irányítható szereplőket, és ezzel elhitette, hogy a Magyarország gazdasági vállalkozásként, piramis rendszerben tud működni. Nevezhetjük stratégiának ezt is, csak akkor ha jól értem a mi helyzeti lehetőségünk, hogy tehetségesen lopunk? Erre használta a felhatalmazást, hogy több mint fél emberöltő alatt 0 stratégiai eredményt ért el? A mostani stratégiai ötlet, hogy mi lennénk EU keleti kapuja, mintha teljesen figyelmen kívül hagyná a tényt, hogy Európa közepén vagyunk... És te ezekre szavazol.