( Raynes | 2024. 05. 25., szo – 13:01 )

Ja, ezek a TDP-k ma már egyik gyártónál sem mondanak semmit, épp olyan kamu marketingadat, mint a csíkszélességek.

Ma már csak arra szolgál, hogy ha mondjuk van egy 65W TDP-s procid, akkor arra ne olyan hűtőt vegyél, ami csak 35-35W TDP-re van hitelesítve. Aztán ettől még az egésznek a valóságban semmi köze nincs ahhoz, hogy ténylegesen hány Watt kerül elégetésre.

Az viszont kicsit furcsa, amit írsz, mert nekem is volt egy Ryzen7 4700U-m (csak sajnos eltörtem véletlenül helytelen tárolással a laptopot, és nem lehetett megjavítani), meg most az utódja van a Ryzen7 6800H, és ezek elég energiatakarékos procik, ha leveszed a laptopon az energiaprofilt takarékosra, akkor gyakorlatilag normál felhasználás során szinte sose kapcsol, kapcsolt fel a venti, teljesen néma üzemben mennek. Igen, ha nagy energiaprofilon hajtod, felcsavarod 45W-ra, és tényleg megküldöd valami killer terhelésen, AAA gaming, benchmark, több magos renderelés, enkódolás, kódforgatás, sakkmotoros elemzés, stb., akkor igen, süvít, mint az állat, de akkor teljesítményt is letol. De már minimális energiaprofilon is elég kellemes a teljesítményük ezeknek, pár évvel korábbi desktop procik szintjét hozzák ilyenkor is.

Az Intel mobil Core i 10-11. gen, G1-G7, azt hagyjuk is, az tényleg egy okádék platform volt, intel 14+++++++++++++---gyökkettő nm-es gyártásból még, igen, azok szlapálták az áramot a valóban energiatakarékos procikhoz képest. Ezt ráadásul a gyártók tovább rontották, hogy szar hűtésű, papírvékony laptopokba erőltették bele, ahol nonstop throttlingra lettek ítélve.