( Raynes | 2024. 04. 16., k – 01:04 )

Igen, nem fed le, ahogy az én esetem sem, pedig nekem is ugyanez a tapasztalatom. Csak nálam már 2014 óra, de annyi csavarral, hogy 2015 után itt a UK-ben is, ugyanolyan MS/Mac-fetisizáló világban, meg tudtam oldani mindent, kizárólag Linuxszal. Sose ért hátrány, mert nem használtam MS szoftvert. De lehet tényleg csak szerencsések vagyunk, mert nem fogtunk ki olyan szitut, munkahelyet, stb..

Véleményem szerint a kitartás, és a nyitottság a legfontosabb. Hogy a váltás utáni nehézségeket végig kell küzdeni, nem szabad megtörni, feladni. Nyitottnak kell lenni az újra, hogy az ember más szoftvert, UI-t, workflow-t szokjon meg, hogy nem windows logikával működik a rendszer. Ha a kezdeti nehézségeket túlteszi magát valaki, az általában soha nem néz vissza. Igen, nem könnyű, kezdetben frusztráló, de a végeredmény, a MS-tól való függés eltörlése nagyon megéri, és évek múltán is folyamatosan kamatozik, megtérül. Ha eléri ezt a pontot az ember, hogy a saját bőrén tapasztalja a FOSS előnyeit, sose áll vissza Windowsra, sose fog hiányozni neki. Nagyon ritka, ha valaki hosszabb etap után adja fel a Linuxot, akar rá példa, de marha ritka. Azt sajnálni is szoktam, aki az egyenesben adja fel, lásd München anno.

Csak az a baj, hogy aki nem tud szakítani a MS-os bűvkörrel, annak ezt hiába magyarázod. Sok ember olyan, mint hajbi, hogy a végletekig kapaszkodik a stockholm-szindrómájába, állandóan hitegeti magát, hogy még az XP-vel húzza, meg a következő mókolt böngészőig, meg utána is 2029-ig ilyen LTSC, amolyan szalmaszálba kapaszkodás, még 3 éves support, még arra is extra 1 év, ha a pápa is megáldja, na még tartsunk ki a következő reménysugárig (Win13, whatever), összeszorított ököllel, utolsó lélegzetet is visszafojtva. Nem értik meg, hogy nem lehet a végtelenségig ragaszkodni hozzá, a Windows bele fog állni a földbe, fogy ki alóla az út már több, mint egy évtizede. Lehet itt reménykedni, hogy na majd a következő főverzió jobb lesz, csak most hullámvölgy van, mint anno az Me, Vista, Win8 környékén. Nem hullámvölgy ez, folyamatos lejtmenet, mélyrepülés, minden verzió egyre rosszabb lesz.

Azt is bírom, mikor azzal jönnek, hogy de ők ezt szokták meg, a programjaikat, UI-t, workflow. Közben meg ez terelés, mert a MS folyamatosan húzza ki alóluk a szőnyeget, erőszakkal avultatja ki alóluk a régi verziót, az újban a UI áttervezve, új korlátozások behozva, régi szoftver nem mindig működik, Office szalagosítva, majd most webesítve. Valamit mindig kitalálnak, hogy semmi ne maradjon a jól megszokott. Így ha már mindenképp ki van húzva a user alól a szőnyeg, akkor húzza ki saját maga alatt, küzdjön meg a Linuxszal, hogy aztán többet nem kelljen folyton elszenvednie ezt.

Persze az ember mit várjon az egyes usertől, ha sokszor cégek, kormányzati szervek se bölcsebbek, még azok se, akik véletlenül Linuxon vannak máris, azok is sorra rendezik a fetrengést, hogy 50 éves Cobol, OS/2, IE6 ActiveX gányolásos, Java 6-os, meg ősi DOS-os clipperes kódokat nem engedik el, meg jajj, PHP5-ün, Python 2.x-en meg 2.6-os kernelen tartsunk ki még 2099-ig, és kétségbe esetten váltanak mindenhova, előbb CentOS, mert arra 100 éves támogatás van, amíg pár év múlva az RH ki nem nyírja, de nem baj, mert akkor Rocky/Alma, mikor kinyírták azt is, akkor ízé, vegyünk RHEL-t, azzal majd megfogják az isten lábát. Persze, hogy nem, mert ott is lejár az adott verzió támogatása, aztán ott is le lesznek tolva a torkukon az új verziók, még az X.org is ki lesz alóluk avultatva, meg behozzák az x86_64_level3-at követelménynek, stb.. Mikor valaki rávilágít nekik erre, akkor is megy a terelés, hogy valami lesz, mert akkor majd az Oracle meg az OpenELA, stb. jön a megmentésükre, mert azok olyan lovagiasak és jótét lelkek, hogy ott nem lesz vendor lock-in. Aha. Ha, az is lejér, és szerencséjük van, talán még a  Slackware nem vált főverziót. Ha meg mégis, akkor felfogadnak valaki ausztrál sámánt, aki varázsigéket mormolva felteszi nekik a Hannah Montana Linuxot, virtualizálva az mindig is el fog futni.