( gelei | 2024. 01. 27., szo – 22:52 )

vagy olyan lesz, mint kinaban, ahol sikerul minden ilyen probalkozast elfojtani?

Kinaban igeny sincs ra.

Beszelgettem kinai szarmazasu amerikai kollegakkal, teljesen pozitivan nyilatkoztak a rendszerrol. Nekik az a gondolatmenetuk, hogy ha ez kell ahhoz, hogy Kina legyen a vilag ura, akkor hadd szoljon. Naluk nincs individualizmus, meg a masodik generacios USA-ba vandorolt kinai is annak drukkol, hogy Kina legyen a no. 1., ha ez az o generaciojaban mar nem valosul meg, az sem baj, raernek.

A nyugati media azt mutatja, hogy van par tizmillio ember, akinek most nagyon rossz, de van cirka egymilliard, aki meg tapsol hozza.

A social credit rendszert is sokan tamogatjak, egyszeruen azert, mert az atlag usernek elonyos. Verekedsz a vonaton, atmesz a piroson, rendszeresen nem jarsz el a foglalt idopontjaidra, nem tartod be a KRESZ-t, nem fizeted vissza az adossagaidat, stb., akkor megbasznak, ha meg segitesz a hajlektalanszallon, vagy vert adsz, akkor jutalmat kapsz. De ez nem csak szemelyekre, hanem cegekre, sot allami intezmenyekre is mukodik.

Mivel aki kicsit is ertelmes, az nem verekszik a vonaton, ezert nagyon konnyu a rendszernek a jo oldalara kerulni. Valami cikkben az volt, hogy a lakossag kevesebb mint fel szazalekat szankcionalja a social credit rendszer barmilyen formaban, ezert nagyon konnyu tarsadalmi tamogatottsagot szerezni hozza.